• 1
  • 2
Ако искате да поправите или сте поправили нещо тука е мястото.
tarlyo - специалист
Във всеки каталог за профилна система си го пише.
Ето малко яснота по въпроса:
Изображение
MASTER - специалист
Хех, Тарльо издаде тайната :)
Това по мои много бегли спомени трябва да беше от първият опит за прозоречни профили на KMG

Аз пък ще издам какво е това "аксел"

Става дума за немският термин - гетрийбахсе.
Гетрийбе е предавка. На немски в случая го ползват за това, което осигурява движението на заключващите точки на обкова.
Ахсе пък е ос.

Един вид немската дума се опитва да обозначи точно къде е това разстояние - 9 или 13мм.

Самият термин обаче практически в Германия не се използва,тъй като се ползва единствено 13мм. Само старите майстори имат спомени че някога отдавна е имало стандарт 9 мм

И затова ми стана чудно как е успял да придобие "гражданственост" в България, макар и доста видоизменен.


Всъщност важното е да се изясни, че шнапери и насрещници не се купуват по признак 9-13, а трябва да съответстват на конкретната профилна система.
Ето ви снимка на моя 13 мм шнапер, който по никакъв начин няма шанс да се монтира на вратата на автора на темата.Изображение
tarlyo - специалист
От каталог на ЕТЕМ е, но КМГ-то визуално е същото. Никой вече на прави ПВЦ за 9мм обков. Той остана да се ползва при АЛ системите и може би при дървените дограми.
MASTER - специалист
То не е визуална приликата, а просто ЕТЕМ продаваха ПВЦ профили на KMG, маскирани като техен бранд. Нямам идея докъде им стигна партньорството.

Дървените прозорци също са 13ки, но за България нямам впечатления.

Алуминиевите са друга бира, аз не се занимавам с такива. Преди десетина години имаше някаква идея всички производители да мигрират от 24 мм канал за обков към 16мм. Нямам идея как са се развили нещата. Но вратите, които монтирам все още са си с 24мм канал.
  • 1
  • 2

Тема "Шнапер за балконска врата ПВЦ" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: