Ако искате да поправите или сте поправили нещо тука е мястото.
Здравейте,

имам тример STIHL FS38, някъде от 3 години. Ползвам го рядко и не го товаря. Миналата зима го оставих с бензин в резервоара, буквално преди 1 месец ми се наложи да го ползвам. Смених запалителната смес (бензина с двутактово масло) с нова. Тримера запали много трудно, като не поиска да се форсира и загасна работейки след около 10 сек. Това се повтори няколко пъти.
Поръчах и смених въздушния филтър, свеща, горивния филтър. Почистих основно карбуратора. Разглобих и почистих почти всичко, включително и самия аспух. Единствено не съм отварял цилиндъра, но буталото е ОК.
За съжаление, няма никаква промяна - много трудно пали, след като запали работи 10-15 сек. на половин смукач, върна ли го гасне. Опитам ли се да го изфорсирам гасне.
Моля за Вашата помощ? Какъв е проблема? Какво да правя?

П.С. предишните години тримера палеше от раз и нямаше никакви проблеми.
brum - майстор
Виж уплътненията на вала. На един Райдър ги беше скъсало и работеше само с богата смес и с много зор. Трудно закрепяше празният ход. Оказа се, че има скъсано уплътнение на коляновият вал.

Другият вариант е да не си настроил правилно карбуратора. При мен поне беше много трудно, но подозирам, че се дължеше на скъсаното уплътнение.
Благодаря!
Ще погледна уплътненията на вала.
Притеснява ме само, това че след като успея да го запаля най-накрая, не само че не може да държи обороти, не може да се изфорсира (като се опитам да го форсирам и плавно, и по-рязко гасне веднага), но и нищо да не правя пак работи 10-15 сек. и изведнъж гасне.

Относно настройките си играх много, като преди да почистя карбуратора бях сменил свеща и филтрите и не бях пипал настройките. Поведението при палене, гаснене и форсира е едно и също винаги. Преди и след, който и да мой ремонт.
mitko64 - майстор
И аз съм на мнението на brum, имах подобни мизерии с резачка Щил 039. Издувах я да бича един орех надлъжно на талпи и почна да гасне при опити да подам газ. Оправиха ми я в сервиза, оказа се издухани гарнитури на колянов вал и не прави достатъчно компресия в картера. А за бензина, винаги източвам резервоара и изгарям на празен ход сместа останала в карбуратора, когато зазимявам резачката. Чувал съм, че ако остане смес, нещо се спичали мембраните .Вече и бензин внимавам откъде купувам, купих веднъж от някаква измислена бензиностанция на Драгичево 95 бензин, да видиш после ядове. Резачката се самофорсира и върти веригата постоянно.чч
brum - майстор
За проверка дали картера има пропуски надуй с уста от там дето влиза филтъра при запушен ауспух. Ако издиша от някъде е ясно че има проблем. Ако не издиша по-скоро проблема е другаде. Минимален пропуск на въздух няма да има осезаем ефект върху работата на мотора.
чет окт 05, 2023 10:01 ambrum написа:
За проверка дали картера има пропуски надуй с уста от там дето влиза филтъра при запушен ауспух. Ако издиша от някъде е ясно че има проблем. Ако не издиша по-скоро проблема е другаде. Минимален пропуск на въздух няма да има осезаем ефект върху работата на мотора.
Благодаря!
Ще проверя и това.
чет окт 05, 2023 8:37 ammitko64 написа:
И аз съм на мнението на brum, имах подобни мизерии с резачка Щил 039. Издувах я да бича един орех надлъжно на талпи и почна да гасне при опити да подам газ. Оправиха ми я в сервиза, оказа се издухани гарнитури на колянов вал и не прави достатъчно компресия в картера. А за бензина, винаги източвам резервоара и изгарям на празен ход сместа останала в карбуратора, когато зазимявам резачката. Чувал съм, че ако остане смес, нещо се спичали мембраните .Вече и бензин внимавам откъде купувам, купих веднъж от някаква измислена бензиностанция на Драгичево 95 бензин, да видиш после ядове. Резачката се самофорсира и върти веригата постоянно.чч
Истината е че предишните години не съм го източвал и не съм имал проблеми, въпреки че зная че когато не се ползва трябва да се източи. Сега вече ще го правя, само да я оправя.

Тема "проблем с тример STIHL FS38" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: