• 1
  • 2
Ако искате да поправите или сте поправили нещо тука е мястото.
Патъра - специалист
Здравейте като нов във форума.
От доста време се опитвам да поправям колкото мога къщичката та на баба ми. Зашпакловах и стените, боядисах, сглобих няколко нови мебели. В момента се опитвам да поправя скърцащият под - дюшеме. То е чамово, старо, лакирано и скърцащо отвсякъде. Изчетох много за различни варианти - с пяна раздувна и нераздувна, с полиуретаново лепило, със завинтване на видии за гредите. Подът не е нареден на скара, а е от дъски със жлебове 4 см наредени директно върху подовата замазка, която е върху гредоред. Без сгур и пространство отдолу. Все пак като пробих няколко дупки 8 мм се усеща че има 1-2 мм луфт отдолу и затова мисля скърца. Чудя се с кое да започна - първо да завинтя с видии дюшемето за гредите, първо дупки пълнени с пяна, раздувна или да не (аз клоня да е раздувна)или да сипвам през дупчиците някакво по рядко лепило като ц200 или полеуританово? Идеята е да ползвам всички методи заедно за да се получи максимален ефект и да не скърца въобще.

Стана малко дълго, но ще ви бъда благодарен ако споделите вашите мнения. Утре мисля да започвам.
zz_stefanov - майстор
Сподели какво си постигнал, защото моето от чисто ново си се разскърца. Даже преди това питах тук без да получа смислен отговор дали ще се разскърца. Ковано е всяка дъска, към всяка греда.
Не вярвам, че мога да го накарам да млъкне, но ако някой се е справил да каже. :)
Патъра - специалист
нед ное 12, 2023 8:22 pmzz_stefanov написа:
Сподели какво си постигнал, защото моето от чисто ново си се разскърца. Даже преди това питах тук без да получа смислен отговор дали ще се разскърца. Ковано е всяка дъска, към всяка греда.
Не вярвам, че мога да го накарам да млъкне, но ако някой се е справил да каже. :)
да, ще споделя. Не издържах до утре и вече пробих десетина дупки, грубо по една на квадратен метър, и напръсках вътре раздувна пяна. Почти нищо не излезе. Пръсках на средна струя по около 2-3 секунди в дупка. Тази вечер няма да стъпвам понеже пяната не е засъхнала. Засега няма тумбаци(бабуни). Ще видим утре. Ако има ефект - продължавам.
chapara - майстор
Ама тя пяната не е панацея. Кой за квот се сети, се лови за пяната.
Първо тя е монтажна подчертавам.
Второ старее и много фактори я унищожават!
Трето като я натикаш, загубваш шансове за друго изпълняние.
И четвърто, пето и т.н.т са много неща.
Аз бих подходил така. Когато нещо скърца, какво, смазваме го. Има всевъзможни смазки. Бих разтурил и укрепил основата. Сгъстяване греди, две подложки ОСБ и така на татък. Дори смяна на настилката. Както е казъл народа:,, Три пъти мери, един път режи."

Успех.
Патъра - специалист
нед ное 12, 2023 10:21 pmchapara написа:
Ама тя пяната не е панацея. Кой за квот се сети, се лови за пяната.
Първо тя е монтажна подчертавам.
Второ старее и много фактори я унищожават!
Трето като я натикаш, загубваш шансове за друго изпълняние.
И четвърто, пето и т.н.т са много неща.
Аз бих подходил така. Когато нещо скърца, какво, смазваме го. Има всевъзможни смазки. Бих разтурил и укрепил основата. Сгъстяване греди, две подложки ОСБ и така на татък. Дори смяна на настилката. Както е казъл народа:,, Три пъти мери, един път режи."

Успех.
Как се разтуря 50 годишно просъхнало чамово дюшеме наковано с ръждиви корабни пирони за 100 годишни дъбови греди. Само за да открия, че отдолу има неравна подова замазка 2 см, а под нея згур, без никава скара както съм писал. Аз не искам да правя основен ремонт, а само да поспра скърцането. Все пак не съм пенсионер, който се чуди по цял ден какво да прави и си разтуря дюшемето ей така за профилактика и за физически тонус. Иначе ако стигна до полагане на осб отдолу, то тогава надали ще сложа същите стари дъски, а ще си взема евтин родопски чам или 3-4 пъти по-скъпо за дъб. Ама засега не е това плана. Благодаря все пак. :yawinkle:
chapara - майстор
Първо. Не съм песионер!!!
Второ. Опитваш да помогнеш, помагаш и който желае се възползва, но то не е лично за теб, фирума го четат и други хора!!! И ако имаш жекание, в името на баба ти, почитания, направи го така че......, няма да продъжа, и ако искаш още 50 години след теб да те споменуват, не отбивай номера, то си е за теб.
И какво като скърца???
preslav - майстор
Преди 2 лета сам "ковах" дюшеме в едно антре. Поскърцваше докато подготвя дъските за лакиране, продължи да поскърцва (доста по-малко) след първата ръка лак, след втората ръка лак скърцането изчезна.
За лакирането се допитах до Чефо от форума, той ме убеди, че безира е неподходящ (мек), а яхтен лак в никакъв случай в затворено помещение.
Използвах 2 компонентния лак на Леко, като между първата и втората ръка зашкурих със 120 шкурка - доволен съм от крайния резултат. Предполагам, че 2 компонентният лак навлиза във фугите между дъските, а след изсъхване става як като цимент, което предотвратява скърцането. Може би има значение и това, че антрето е с малка площ (не е цяла стая), но дължината му е колкото стаята, само ширината му е по-малка. Сигурно не е без значение и това, че дъските са завинтвани за летви (скара) анкерирани в плочата с разстояние 50-60 см. между тях. Без значение е това, че между летвите съм сложил вата с не особено голяма плътност.
Ако съм помогнал - пия и бира лятно време.
Патъра - специалист
пон ное 13, 2023 12:21 amchapara написа:
Първо. Не съм песионер!!!
Второ. Опитваш да помогнеш, помагаш и който желае се възползва, но то не е лично за теб, фирума го четат и други хора!!! И ако имаш жекание, в името на баба ти, почитания, направи го така че......, няма да продъжа, и ако искаш още 50 години след теб да те споменуват, не отбивай номера, то си е за теб.
И какво като скърца???
Не съм те нарелъл пенсионер. Просто казах, че аз не съм такъв и нямам времето, а и не искам да превръщам стаята в строителна площадка за седмици.
Вчера пробих 10тина дупки пробно. Никъде не надигна фрапантно. Там където мислех, че съм се олял с пяната е станало перфектно, не мърда, не скърца. Там където сложих по-скромно, още поскърцва, но по приемливо. Продължавам с пяната днес след работа по- на гъсто с дупките, а утре вечер и ще позавинтя няколко видии в гредите. А за пода, един ден пак като се разскърца ще сложа върху него хубав ламинат и готово. Днес, освен качество, красота и т.н. се търси и бързина, особено като си го правим сами, живота стана такъв, времето стана по-ценно от парите.
Патъра - специалист
пон ное 13, 2023 8:36 ampreslav написа:
Преди 2 лета сам "ковах" дюшеме в едно антре. Поскърцваше докато подготвя дъските за лакиране, продължи да поскърцва (доста по-малко) след първата ръка лак, след втората ръка лак скърцането изчезна.
За лакирането се допитах до Чефо от форума, той ме убеди, че безира е неподходящ (мек), а яхтен лак в никакъв случай в затворено помещение.
Използвах 2 компонентния лак на Леко, като между първата и втората ръка зашкурих със 120 шкурка - доволен съм от крайния резултат. Предполагам, че 2 компонентният лак навлиза във фугите между дъските, а след изсъхване става як като цимент, което предотвратява скърцането. Може би има значение и това, че антрето е с малка площ (не е цяла стая), но дължината му е колкото стаята, само ширината му е по-малка. Сигурно не е без значение и това, че дъските са завинтвани за летви (скара) анкерирани в плочата с разстояние 50-60 см. между тях. Без значение е това, че между летвите съм сложил вата с не особено голяма плътност.
Ако съм помогнал - пия и бира лятно време.
Да, и аз се надявам след циклене, фугиране и лак допълнително да се обере скърцането.
Патъра - специалист
Братя бухам яко пяна, скърцането се оправя значително. Дюшемето стои като залепено без да надига фрапантно. Пяната му е майката, раздувна, горе долу по 2-3 дупки на кв. м. с 6мм бургия. На редове, а не безразборно са дупките. Не стъпвайте поне 4-5 часа след запенването. Това е. Накрая ако не ми хареса ще хвана и тук таме с видии за гредите. После циклене и ленено масло поне 3 ръце. Накрая и полиране. Ще стане като в Бъкингамския дворец =D>

Тук е момента да попитам: има ли на българския пазар това дето му викат wood stain? Нещо като тонер за лененото масло, да не стои съвсем постно. Да не се бърка с безир или лак. Гледах в ютюб един как си прави тинктура от зелени орехови шлюпини и я меши с маслото - става уникален тъмен цвят орех, но не ми се занимава да си правя сам, а и орехите преминаха отдавна.
  • 1
  • 2

Тема "Поправка на скърцащ под" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: