• 1
  • 2
Ако искате да поправите или сте поправили нещо тука е мястото.
Jimmie - помощник
Здравейте,

Моля за съвет, как най-добре да се монтира дървен парапет (май ръкохватка го водят) върху бетонен парапет на стълбище. Прикачвам две примерни снимки от интернет, за да стане ясно какво имам предвид (горната дървена част).

Предполагам е някакъв вид скрит монтаж? Дървената част може да се разпробие, захване с дюбели и после да се запълнят дупките с подходяща дървена дибла или с кит, това ако се боядисва и няма да се вижда. Ако се остави естествен цвят ще стане грозно.
Или примерно първо на няколко места да се набие парче арматура в бетона, дървената ръкохватка от долния край да се разпробие (глух отвор) на въпросните места. Монтажно лепило върху бетона и дървената ръкохватка се набива на арматурата.


Прикачен файл:
stylbishte_01.jpeg
stylbishte_01.jpeg (111.66 KиБ) Видяна 784 пъти
Прикачен файл:
stylbishte_02.jpeg
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
пет яну 12, 2024 9:42 amJimmie написа:
... на няколко места да се набие парче арматура* в бетона, дървената ръкохватка от долния край да се разпробие (глух отвор) на въпросните места. Монтажно лепило върху бетона и дървената ръкохватка се набива на арматурата...
*не точно парче арматура

И по-нагъсто, че като се наберат бабите, да не го изкъртят, парапета

Аз бих го правила наобратно, щот съм мързелива. Шпилките завити в дървото и после вкарвам с лепило в разпробитата основа
Последна промяна от n_a на пет яну 12, 2024 9:54 am, променено общо 1 път.
Andri01 - майстор
Ползвай готови дървени корнизи за пердета. Анкери в бетона и стойките се навиват на тях. Изпробвано над 10г.
Jimmie - помощник
Изображение
пет яну 12, 2024 9:53 amAndri01 написа:
Ползвай готови дървени корнизи за пердета. Анкери в бетона и стойките се навиват на тях. Изпробвано над 10г.
Със стойки е ясно, интересува ме монтажът без стойки, както е на снимката. При монтаж със стойки ще се наложат и допълнителни работи по бетонния парапет, които иначе се скриват от дървената част.
Andri01 - майстор
Стойките се навиват в анкерите и ги скриват. Може да сложиш някаква дъска върху бетона. За да стане по здраво,слагаш 3-4 стойки,в зависимост от дължината.
hidrazin - майстор
пет яну 12, 2024 9:42 amJimmie написа:
Предполагам е някакъв вид скрит монтаж?
Тук няма кой да ти отговори - питай в раздела при дърводелците. Аз само мога да предположа защото не съм на ти в дадената област.
Такива ръкохватки съм виждал в стари жилищни блокове и обществени сгради. Видимо не е ясно как става но само предполагам с дибли и лепило.
(ама и не съм се заглеждал но определено отгоре на ръкохватката няма отвори за винтове).
Виж тук за някои идеи - ЦЪЪЪЪК
Там гледай как е хванато стъпалото без да се вижда. Същото може да се използва и за ръкохватката.
Поне сега има голям избор от крепежи - НАПРИМЕР
Но все пак при дърводелците ще получиш по-добри отговори а не от дървото по-горе... :-D
пет яну 12, 2024 9:42 amJimmie написа:
Ако се остави естествен цвят ще стане грозно.
За мен естествения цвят на дървото е по-добър и изглежда свежо и ново.
По тая причина сачаците и челните дъски на къщата само ги лакирах.
Винаги мога да ги боядисам - ако се скапе лака, ако не ми харесва... Обратното НЕ.
Успех!
:partyman:
B0bi - специалист
В последно време масово всичко се лепи. Например с "момент-фикс". Или с полиуретанови лепила/уплътнители.
miliad - майстор
Ако е модела от първата снимка са правят две отделни части. Дъска -основа и ръкохватка.
Дъската се дюбелира за зида, а ръкохватка чрез някоя от дърводелските сглобки се залепва от горе и крие крепежите.
nikolson - майстор
Коват сe на трупчета. Както касите на старите врати.
Последна промяна от nikolson на нед яну 14, 2024 11:23 am, променено общо 1 път.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
нед яну 14, 2024 9:38 amnikolson написа:
Коват с на трупчета. Както касите на старите врати.
Клепе. Бях ги забравила :-)
  • 1
  • 2

Тема "Монтаж на дървен парапет на стълбище" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: