Ако искате да поправите или сте поправили нещо тука е мястото.
gogo7777 - майстор
Боядисай железата. Частично ще реши проблема с конденза. Щом искаш бързо и евтито то окачен таван е решение.
:drinkers:
pipilica - майстор
Ето снимка на ламарините отдолу.

Прикачен файл

pokriv.jpg
ivanovbg - майстор
Отдолу можеш да изпръскаш ламарината с полиуретанова пяна за изолация. Хем ще се обезшуми, хем ще решиш проблема с конденза.
MamaMy - майстор
Ще се отлепи и ще висне. Нали това му разказах. Това поцинкованата ламарина е много лигаво нещо.
hidrazin - майстор
пет апр 12, 2024 1:41 amMamaMy написа:
Аз си знам, че поцинкованата ламарина не държи нищо, но се надявах това лепило да хване.
Отнася се само за нова поцинкована ламарина.
Ако тая част/лице дето ще се боядисва се остави година на слънце, после няма грижи с боядисване или лепила.
Разбира се процеса може да се ускори.
Първо задължително обезмасляване - корселин, ацетон, или от онези спрейове с обезмаслител.
После третиране на цинковата повърхност с 1-2% разтвор на амоняк за няколко минути - мазане/пръскане.
Като постои така няколко минути, обилно измиване с вода и изсушаване.
Вече добре изсушената ламарина няма ядове с никакви грундове, бои, лепила...
:partyman:
P.S. И преди години съм писал из форума за старите ми поцинковани улуци на село.
Първо върху цинка боядисани една ръка със силно разредена "блажна" боя.
И после с нормално разредена но след пълното изсъхване на първата ръка.
Последно боядисване някъде началото 90-те години. През 2017-та ги смених и боята си беше още по тях.
Разбира се матова щото изгоряла от слънцето, тук-там избила ръжда но никъде отлепена боя.
MamaMy - майстор
Че кой ползва стара ламарина? Дори няма кой да я чака да остарее. Имам и аз боядисана. Преди 4 години правих една козирка с ЛТ ламарина както и облякох с поцинкована ламарина една обикновена интериорна врата монтирана като екстериорна. Беше почнала да се разкапва защото се мокреше при дъжд. След обличане на вратата измихме с обезмаслител и минахме с корисилин и вратата и козирката. Купих и някакъв грунд за такава ламарина. След няколко месеца ще станат 5 години. Скоро ходих там но не съм загледал да има особени проблеми.
hidrazin - майстор
пет апр 12, 2024 11:13 pmMamaMy написа:
Че кой ползва стара ламарина? Дори няма кой да я чака да остарее. Имам и аз боядисана. Преди 4 години правих една козирка с ЛТ ламарина както и облякох с поцинкована ламарина една обикновена интериорна врата монтирана като екстериорна. Беше почнала да се разкапва защото се мокреше при дъжд. След обличане на вратата измихме с обезмаслител и минахме с корисилин и вратата и козирката. Купих и някакъв грунд за такава ламарина. След няколко месеца ще станат 5 години. Скоро ходих там но не съм загледал да има особени проблеми.
Уфффф... Направили се това, което трябва -
измихме с обезмаслител и минахме с корисилин
Технологично при производството поцинкованата ламарина се навива на големи рула.
За да не се "слепва" я пръскат с някакво евтино и тънко масло.
Ма цинка си е достатъчно порьозен и поема от маслото.
Или изчакваш слънцето да изпари евтиното масло за около година, гарантирано.
Или правиш както съм написал по-напред. И "специален" грунд не е необходим.
:partyman:
P.S. И бонус от мен. Поцинкована повърхност я намажи/напръскай с разтвор на хромен анхидрид/ хромена киселина.
Не само променя цвета на цинковото покритие ами и го пасивира, за дълги години.
pipilica - майстор
Мислих и реших да направя варианта със стиропора, ето как става, за няколко часа и половината е готово.
Да, знам, че можеше поне да боядисам профилите и заварките ама бързам и затова така.

Прикачен файл

ламарини1.jpg

Прикачен файл

ламарини.jpg
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
вт апр 16, 2024 12:45 ampipilica написа:
Мислих и реших да направя варианта със стиропора, ето как става, за няколко часа и половината е готово.
Да, знам, че можеше поне да боядисам профилите и заварките ама бързам и затова така.


Изображение
gogo7777 - майстор
вт апр 16, 2024 12:45 ampipilica написа:
Мислих и реших....
Немога да повярвам, честно :|
......и какво с конденза сега....ще се превърне в теч. Ами ламарината, а конструкцията....?

Тема "Ремонт на барака." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: