Ако искате да поправите или сте поправили нещо тука е мястото.
Здравейте, фугите в банята- особено на пода под душа бяха доста "поизчезнали" и реших да направя това упражнение. Реших първо да пробвам на едната стеничка зад душа. Изтъргах ги колкото може - някъде почти до дебелината на плочката, някъде по-малко. Измих добре и почнах. Фугиращата смес ми препоръчаха да е на Мапей, взех антрацит, четох упътването и правих всичко както пише- претеглих 200 грама, разредих с вода в съотношението което пише бърках добре на ръка, изчаках технологичното време, разбъркахq леко намокрих и плочките и почнах. Като леко позасъхнаха ги оформих с гъбичката и забърсах и плочките. Изчаках ден и половина и пробвах да измия хубаво, да, ама взеха да цапат. Изчаках още ден, че и два но проблема си остава. На сухо като ги потъркам почти не пускат, ама като ги намокрят - се размацват и цапат яко, все едно сега ги правя. Като разнасях сместа по плочките ми се стори че е малко суха, ама уж спазвах инструкциите. Моля за съвет къде е проблема и къде греша ???
chapara - майстор
Къде прочете че фугите се мокрят?
Гъстотата на сместа не мога да коментирам, защото не съм я виждал.

hidrazin - майстор
Вероятно го е прочел в лидтовката на Мапей.
При силно абсорбиращи плочки, високи температура или вятър навлажнете фугите с чиста вода.
Само дето плочките му сигурно не са от варовик и банята не във ветровития Сливен - без врати, прозорци и стени. :-D
Пък и в листовката пише:
Полагайте фугите само върху достатъчно изсъхнали или хидроизолирани основи…
Човека явно си мисли че фугира като едно време с бял цимент.
Да ама в тоя фугин няма и прашинка цимент ….
Сега ще чака от седмица до към 10 дена и НИКАКВА ВОДА по плочките и фугите!
И да се моли на оня Горе…
:partyman:
P.S. Може да съм далеч от материята но със скромния ми опит - харесвам нещата на Мапей.
Ами те фугите са си втвърдени, сухи, но като се намокрят пускат боя.В същото време, където беше паднало от материала по пода, който си беше мокър, беше залепнало като бетон и капките бяха твърди като камъчета. Добре че за проба направих малко, сега ще пробвам още малко без да навлажнявам фугата да видя резултата. А ги навлажних, щото плочките са лепени преди 20 г. с варово-циментов р-р и като копах по фугите бях стигнал до него.
hidrazin - майстор
ср май 08, 2024 8:49 pmДжимбо написа:
А ги навлажних, щото плочките са лепени преди 20 г. с варово-циментов р-р и като копах по фугите бях стигнал до него.
Да ама тези 20 години си ползвал банята. Дори след като фугите са “по изчезнали” - по твои думи.
Демек са имали влага много повече от достатъчното. А ти си ги “удавил”.
По-скоро е трябвало да ги изсишиш добре.
Ама по-добре chapara да даде съвет. Аз съм лаик в тази област… :)
Иначе моя съвет е в родния ми пост.
Изчакай една “суха” седмица и пробвай пак.
Според мен първо ще пусне (малко) и после ще е О.К.
:partyman:

Тема "Проблем при префугиране" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: