Мечтата на всяка домакиня
vstoykov - специалист
Стария аспиратор беше се вмирисал страшно и го махнах. През него свободно минаваше миризмата от съседните апартаменти. След като запуших дупката (колкото е възможно) и облепих с изолирбанд металните тръби минаващи през мебелите (до където може) положението се подобри драматично, но пак от време на време при разлика в наляганията влиза цигарена смрад от тръбата.

Идеята ми е да сложа нов аспиратор, обаче не ми харесва това, че ще шуми. Ако го изключа - пак ще се връща мръсен въздух от тръбата.

Варианта на покрива да има включен вентилатор го изключвам, няма как комшиите от последния етаж да се съглсят да им шуми. Може да има и безшумни, не знам. Труда работа е всички да се съгласят да се сменят вентилаторите на покрива (сега не работят).

Има ли такива аспиратори, които да имат „тих“ режим? Трябва ми не толкова да изсмуква въздуха, колкото да предотвратява навлизането на мръсен въздух от тръбата. Или трябва да си правя сам (с фабричен аспиратор + някакъв малък вентилатор)?
king82 - специалист
А, пробвал ли си с възвратна клапа? Аспиратора нямаше ли си такава?
vstoykov - специалист
При положение, че в момента съм запушил тръбата с хартия, найлон и тиксо - и пак прониква въздух от комина - слагането на клапа едва ли ще реши проблема.

Също така доколкото е възможно съм увил и тръбите с изолирбанд (на места няма как, защото не ми се занимава да разглобявам рафтовете, през които минава тръбата).

Идеята ми е постоянно да работи вентилатор, който да изхвърля въздух през комина, обаче да не се задръства с мазнотии - затова си мисля да сложа аспиратор и един малък вентилатор след аспиратора. Ако има фабрично нещо такова би било добре - ще ми спести търсене на подходящ вентилатор и монтиране на допълнителен ключ за включването му. Ама май няма такова чудо.

Тъй като тръбата е за комин, варианта с голям вентилатор на покрива отпада и по още една причина: ами ако някой реши да свърже печка към комина?
mitakata - специалист
Аз на стария аспиратор монтирах нов вентилатор ф200мм на 24В с управляващ по напрежение вход и потенциометър и по повод темата го пробвах - регулира оборотите буквално от 0 - вижда се как се върти бавно перката и се чува само леко цъкане от електрониката - та предполагам нещо такова ти трябва, но фабрично не вярвам да намериш.
miliad - майстор
http://www.proton-ms.com/product.php?ProductID=10

Това може да помогне на всички апартаменти вързани към този отдушник
8180 - майстор
miliad написа:
http://www.proton-ms.com/product.php?ProductID=10

Това може да помогне на всички апартаменти вързани към този отдушник
Вероятно имам пропуски по физика и духова музика в училище, но винаги съм бил скептичен за подобни устройства. :?

Тема "аспиратор с „тих“ режим за куня в панелен блок" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: