• 1
  • 2
Мечтата на всяка домакиня
Vectra - специалист
Здравейте съфорумци :)
Сигурно ви е известен проблема с аспираторите през зимата. Освен миризмите и парата, в комина отива и топлото.
Вкъщи, жената като пусне аспиратора, направо ми се вледеняват краката.
Тъй като скоро ми предстои да обзавеждам нова кухня+трапезария+хол (едно общо помещение ~ 35кв.м.) , не искам
докато жената готви, да стоя пред телевизора с грейка на краката :x
Сутринта ме огря една идея и бързам да я споделя с вас.
Идеята е следната:
На определени места около печката(котлоните) се монтират подхидящи въздуховоди, които нагнетяват свеж въздух отвън.
Аспиратора, смучейки, издърпва този въздух заедно с миризмите, без да ми пипа топлото.
Естествено, дебита на нагнетения въздух трябва да се синхронизира с аспиратора.
Ето картинка:
Прикачен файл:
aspirator.png
aspirator.png (9.43 KиБ) Видяна 4374 пъти
Абе с две думи да направя въздушна завеса около печката.
Някой да е виждал нещо подобно :?
swenstyle - специалист
ами не съм виждал, но

мисля си, че май няма нужда да нагнетяваш, пробвай първо само със въздуховод, и просто аспиратора като работи ще си компенсира от този въздуховод, освен ако не е мног дълъг и с много чупки или не се налага да е тръба с малък диаметър, тогава ще се намали ефективността на самия аспиратор, ако ще нагнетяваш входящия трябва да е 15-20% по малко от изходящия (аспиратор)
така като подаваш свеж въздух ще помагаш и за охлаждането на електрониката на котлона
аз си го представям с някакви такива решетчици http://avlonbg.com/4535-thickbox_defaul ... -aa-02.jpg или http://www.rosi.bg/cms/img_data/pic_522/pic522_1.jpg
в този случай обаче дали няма да има риск от попадане на течност през решетките, трябва и за това да се помисли
а иначе те спокойно могат да се вадят за да се почистват по обстойно, могат и да се режат на дължина
от предпоследния ред на мисли, може решетката да ти е под плота, просто трябва да се скъси разстоянието от засмукването на аспиратора, до подаването на въздуха за компенсация, със сигурност ще има коренен ефект от отворен прозорец

Прикачен файл

Untitled.jpg
Untitled.jpg (26.07 KиБ) Видяна 4223 пъти
Vectra - специалист
Впоследствие, като умувах още, и аз стигнах до извода, че може би най-подходящото място на решетката е под котлоните.
Даже си го представям нещо като чекмедженце 60х5см, което се изтегля 5-6 см напред и така се отваря пътя на допълнителния свеж въздух.
Така, лятото, когато не е необходимо, просто ще си стои затворено а и няма да загрозява кухнята.
Обаче, все пак си мисля, че ще е необходимо нагнетяване, за да е по-осезаем ефекта. Най-вероятно ще е въпрос на екпериментиране. :partyman:
swenstyle - специалист
аз ако имах място за нещо такова https://www.youtube.com/watch?v=j7ueg_VMH4w щях да помисля още сега за него, така че зимата ако все пак е много студено около котлона, да може да се добави в последствие
Vectra - специалист
Мдаа, това е интересно. Ако е достатъчно ефективно, може да се мине даже без първоначалната идея за въздушната завеса :)
маречков - специалист
Аз съм правил такова нещо. Работи! Сега за моята кухня отново съм го предвидил. Залагат се две тръби - вход и изход. Моята входяща ще я топля от парното. Къде точно ще закарам входящия въздух ще реша опитно, може по указания начин по - горе, може и под шкафа, може и направо на "входа" на кухненската част, пък може и комбинация от всичките... Кухнята, на която направихме такава "завеса" е малка. Входящия въздух го вдигнах малко над котлоните, за да не влиза мазнотия там. Вдигането стана през гръбчето на плота. Гръбчето е от същия плот(4см.). С фрезата направих канал от задната част, залях го с епоксидна смола, после решетка и КАПАЧЕ НАД НЕЯ и така.
Jacomo - специалист
Повдигам темата, някой дали е успял да намери решение на този проблем?
Аз си го представям като аспиратор за вграждане в плот, но с обратно действие на вентилатора, или без вентилатор.
Прикачен файл:
MCSA02423715_DDD96AM60_Downdraft_Bosch_STP_def-700x700.jpg
MCSA02423715_DDD96AM60_Downdraft_Bosch_STP_def-700x700.jpg (29.56 KиБ) Видяна 2183 пъти
маречков - специалист
Да продължа поста си :lol:
При мен нещата ги сътворих, но не съм доволен от крайния резултат.
Рекуператор направих от топлообменник на сушилня, стана почти за без пари и бързо. Отделно дозатоплям входящия и от парното с топлообменник от вътрешно тяло на климатик, а потока нагнетявам принудително с голям канален вентилатор. В общи линии съм доволен от входящия въздух. Проблема ми е, че "завесата" не ми се получи. Входящия въздух пуснах в цокъла на шкафа под котлоните и ... като застанеш пред котлона да готвиш на практика закриваш "завесата" и входящия въздух ти грее крачетата :-D , а ефекта от въздушния поток изчезва. При мен няма как да го пусна пред/зад или до котлоните. Ако има място да сложиш това, което си постнал ефект ще има със сигурност. Всъщност показаното от теб съм описал в поста си от 2015 г. гаранция, че работи и до момента. Там където го правих помещението е малко и няма нагнетяване, топлене и т.н., просто ширма няма от къде другаде да дърпа :lol: :lol: :lol: и ще не ще смуче от там и прави завесата.
muhala - майстор
Твоята идея съм я виждал реализирана в японска фурна и работи. То незнам дали е фурна или как да го нареча... Фурна с микровълнова, котлони и грил за риба. Всичко е едно. Аспиратора над котлоните беше доста по-голям от самата печка.
У дома също имам проблем подобен на твоя. За да пуснем аспиратора или вентилатор в банята или кенефа, задължително трябва да се отвори някъде.
И аз се чудя как да го измисля. Трябва да се вкарва въздух, да се топли и то много въздух.
pavelvasilev - специалист
При мен се реши по чиста случайност този проблем, отопляваме се с климатик, вътрешното тяло е монтиран странично над прозореца и духа право към балконската врата, когато готвя леко отварям вратата и студения въздух който влиза заради абсорбатора, бива моментално затоплен от топлата струя на климатика, по чиста случайност се оказа много добро решение, хем при отопление, хем и при готвене :idea:
  • 1
  • 2

Тема "Въздушна завеса за абсорбатор" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: