• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 9
Мечтата на всяка домакиня
Credo - напреднал
Здравейте, от около година се занимавам с производство на дървени кухненски дъски и непрекъснато научавам нови неща в тази насока, ще ми се да споделя наученото и да науча нови неща и впечатления в тази насока.

Правил и съм и тествал дъски от тиково дърво, такива дъски според мен са много добър избор, ако ви изпаднат фири от декинг от тик от някъде, спокойно можете да си направите много добра дъска за рязане, тика е много твърд, тежък, и най-важното много издръжлив на мокрене, не се изкривява. Разбирасе някои от качествата му могат да се разгледат и като недостатъци, тежко не винаги е удобно, а голямата му твърдост пък може да затъпи един не много качествен нож доста бързо, то зависи и от техниката на рязане доста разбирасе. Друг недостатък е цената.

Дъски от бук, много често използвани в България с тяхното производство съм имал доста ядове, ако материала не е парен добре и изсушен добре, по качествени са дъски от по стари дървета, лесно се криви на където му скимне. Но ако материала е качествен го считам да добър избор, все пак Wusthof Solingen правят професионални дъски от бук значи става.
На запад правят дъски често от клен, ясен, акация, когато комбинират контрастни цветове често ползват орех, падук, пурпурно сърце череша и други. Все подходящи твърди дървесни видове.

Имам наблюдение върху 2 дъски от бамбук и двете се разлепиха за по малко от година, азиатците използват бамбука за какво ли не. От строителни скелета до дъски за рязане, много икономически изгоден е. Един от видовете бамбук е и най-бързо растящото растение (има повече от 1600 вида) . Със сигурност не съм им конкурент в цената, ще наблягам на качество и дизайн. Ако сте ползвали бамбукови дъски ще ми бъде интересно да науча за впечатления.

Първоначално използвах лепило с клас на водоустойчивост Д3 момент и soudal, не ви препоръчвам да слепвате с по-нисък клас на устойчивост даже Д4 е по-добре, но за съжаление не съм съвсем сигурен че тези лепила са на 100% подходящи food safe сега ползвам titebond III което е често използвано от професионалистите производители на дървени дъски. То е сертифицирано за безопасно при не пряк досег с храна и е с клас на водоустойчивост сходен на Д4 .

Всеки ползва някаква дъска, кажете кой каква дъска ползва от какво е доволен и от какво не
Последна промяна от Credo на съб дек 05, 2015 8:25 am, променено общо 1 път.
професионал - специалист
Здравей!
Аз си рязах една дъска от дъб ли беше или от бук вече не помня - беше преди 6-7 години и още не съм я изгладил - седи в един шкаф в гаража и чака да и дойде времето. Размерите са около 25/40/6см.
sirko - специалист
Ползлам една от бамбук, от Лидл я взех и се цепна едно парче 2см по фладера, сега е по къса малко :sad: ...Скоро ще я рециклирам в кюбмето :-D
Имах една от текстолит 2-3см дебела ама незнам къде съм я дянал поне на 30 години е - вечна работа, як матрял!
Credo - напреднал
професионал написа:
Здравей!
Аз си рязах една дъска от дъб ли беше или от бук вече не помня - беше преди 6-7 години и още не съм я изгладил - седи в един шкаф в гаража и чака да и дойде времето. Размерите са около 25/40/6см.
С такава дебелина, ако не се е нацепила след такъв престой, абрихт, щрайхмус и е готова, ако се е нацепила но можеш да изкараш няколко дъсчици, лепилце, на стяги за 24 часа, и е готова.

Въпреки че стягат доста яко за няколко часа съвременните лепила, за пълна якост на слепване си трябват 24 часа, няколко пъти си патя от бързане. Вече не мине ли едно денонощие не свалям стягате. :!:
Последна промяна от Credo на съб дек 05, 2015 8:26 am, променено общо 1 път.
Credo - напреднал
sirko написа:
Ползлам една от бамбук, от Лидл я взех и се цепна едно парче 2см по фладера, сега е по къса малко :sad: ...Скоро ще я рециклирам в кюбмето :-D
Имах една от текстолит 2-3см дебела ама незнам къде съм я дянал поне на 30 години е - вечна работа, як матрял!
Чудно ми е дали ще се намери някой пре доволен от бамбукова дъска, ама такава която ползва яко и не е мръднала.
иначе има про дъски от разните му там полимери, нямат грешка.

Аз се радвам на дървените дъски, по красиви ми стоят всяко парче дърво си е със оригинална текстура, пък и дървото е антисептично.
И полимерите си имат предимства, мяташ в миялната и готово, това обаче ако направим с дървена дъска лошо.
MamaMy - майстор
За мен е най-важно дъската да има канал по периферията. Като разфасовам прясно месо и като тръгнат ония струйки да се стичат не е истина. Все се сещам да взема дъската с канала от втория път и все мия по две дъски.
brpraziel - специалист
В дома си имам 1 от орех и една от бамбук и двете се държат добре, но в домашни условия няма такова натоварване и двете съм ги шлаифал един път и от време на време ги мажа с олио.Работил съм по кухните там позвахме пластмасови 2см дебели 60см х 40см перфектна големина лично за мен и все се оглеждам за дървена такава, но май накрая ще си направя.Пластмасовите ги сменяхме на 5-6 месеца тъи като се издълбаваха в средата, но и при дървените го има този проблем.
torbalan - Дървен философ
Имам няколко малки, които са от магазина. Мисля, че са дъбови, но не съм сигурен.

Голямата ми е бамбукова от метро - разлепи се на едно място, но е много малко...

Някакваа подобна на тази е, но без канала (лично аз не харесвам дъска с канал):

Изображение
biol - специалист
Преди години от Гърция взех като сувенир дъска от маслина. Това чудо - твърда , тежка и изобщо не се интересува от вода.
Изглежда така
Изображение
Изображение
Изображение
Credo - напреднал
brpraziel написа:
В дома си имам 1 от орех и една от бамбук и двете се държат добре, но в домашни условия няма такова натоварване и двете съм ги шлаифал един път и от време на време ги мажа с олио.Работил съм по кухните там позвахме пластмасови 2см дебели 60см х 40см перфектна големина лично за мен и все се оглеждам за дървена такава, но май накрая ще си направя.Пластмасовите ги сменяхме на 5-6 месеца тъи като се издълбаваха в средата, но и при дървените го има този проблем.
Да и аз мисля че 40-60 е добър размер за сериозно рязане, жалко че щрайхмуса ми хваща 31см, затова, гледам големите ми дъски да ги правя 30-45 30-50 не че не мога да и по големи да направя ама с още едно слепване и чакане 24 часа.

Иначе с бамбука явно си извадил късмет и си попаднал на качествена дъска
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 9

Тема "Качествената дървена кухненска дъска" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: