• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 9
Мечтата на всяка домакиня
Bradley - специалист
вчера се разтърсих попаднах на някакъв сайт орешак - 40 на 60 сантима бук за 50-на лева цяло парче 4 санта дебело - за бъдещата кухня ме устройва идеално...
Credo - напреднал
Bradley написа:
вчера се разтърсих попаднах на някакъв сайт орешак - 40 на 60 сантима бук за 50-на лева цяло парче 4 санта дебело - за бъдещата кухня ме устройва идеално...
Орешака са с традиции в производството на дъски надявам се да е качествена, въпреки че според мен толкова голяма дъска от едно парче въпреки че е дебела има голям шанс да се изкриви и нацепи, но знам ли може пък да имат някаква специална термо обработка или да ги импрегнират с масла с вакум помпа. Аз лично съм скептичен, но както казах мнението ми не е меродавно, нямам достатъчно инфо за качеството, произхода и обработката на материала им. Ако се изкриви само малко забиваш и 4 гумени крачета и готово.

Вчера бях в ikea, ходя често на проучвания, специално заради големят им избор от дъски, та голяма част от дъските им са криви и то бая още преди да са намокрени и един път. Е имат и някои готини, които стават.

Ако си намериш, парчета от силно влаго устойчивите видове за декинг, ще си спретнеш нещо наистина брутално.

Аз чакам един приятел да ми даде парчета тик дано да е такъв http://www.ebay.com/itm/Exotic-Wood-Pre ... GA&vxp=mtr
че да му спретна една дъска да си я ползва во веки :rock:
wanderer - специалист
споделям позицията на Credo че цяло едносъставно парче дъска има голяма вероятност да изметне най малкото. аз бих я направил от няколко парчета. какво се използва за финиш на дъските? гледам на клиповете някакво масло вероятно. тунгово става ли?
keymaker - специалист
Момчета като парче готвач мога да споделя една препоръка в кухнята '' дъските особено месарските ''е редно да се подменят на 6м. макс. по причина на завъждането на разни фекални бактерии по тях , чрез третирането им със морска сол в обилни количества срока на експлоатация може да се увеличи двойно. И един съвет от мен дъска не се мие ,водата спомага соковете и течностите от меса и зеленчуци да се просмукват все по-дълбоко в структората на дървесината и да се образува благоприятна среда за развъждането на горепосочените ''анални бактерии-както им казвахме в ресторанта''
Лично аз винаги съм имал слабост към дъските от семейство костилкови(череша, слива ,джанка и т.н.) ,които нагрявам на плота на камината и обилно омаслявам с най обикновено олио. Предпочитам ги заради танините съдържащи се в тях ( малко или моного ограничават раз.витието на ''анални'' бактерии ,на всеки месец контрабандно ги минавам на щлайфа в работата като свалям по мин. 3мм.от дебелината им. Бича ги с резачката на 70-80мм. след обработката(изглаждането) стават с 10-тина мм. по тънки най често ги правя с размери 400х500мм.или 300х500мм. Обичам когато сме на маса да ползвам дъската като плато хем е по-натюр ,хем по-бързо и лесно(много мразя да мия чинии).
miroki - майстор
Аз с моите 20 годишни дъски, съм си WC направо.
vk - специалист
Никой не каза за кръглите троянски дъски, и тези дето ги правят пред тебе в Етъра (до Габрово). Не са ли това най-хубавите дъски - няма слепване на отделни части, няма лепило.
Kasap - специалист
Аз от известно време минах на пластмасарки. По-хигенично и по-щадящо за ножките, че хубавките дъски са от кОрава дървесина.
Bradley - специалист
Kasap написа:
Аз от известно време минах на пластмасарки. По-хигенично и по-щадящо за ножките, че хубавките дъски са от кОрава дървесина.
Тук не мога да се съглася или поне моят опит е различен, не съм попадал на пластмасова дъска (пробвал съм от такива от магазините за левче до профи дъските на f.dick) която да не затъпява ножовете по-бързо от най-обикновена букова дъска и то говорим за такава лепена надлъжно. а не напречно на влакната на дървото (end grain-a e е най-добрата ситуация за минимизиране пораженията по режещия ръб на ножа).
Разбира се не могат да се отрекат +совете на пластмасовите дъски, но като маниак на тема заточване и острота да режа с прясно заточен нож в/у пластмасова дъска е кощунство :axe: :axe: :axe: :axe: :axe: (всеки луд с номера си :finga: )
torbalan - Дървен философ
Какви са ви ножовете, че толкова лесно се захабяват от дъските?

У дома дъските страдат от ножа...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 9

Тема "Качествената дървена кухненска дъска" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: