Мечтата на всяка домакиня
nandrolon - специалист
Здравейте, повечето миялни в момента могат да се свързват и към топлата вода. Когато имаш когел на твърдо гориво или слънчев колектор топлата вода е доста по-евтина от нагряваната такава от нагревагел.

Оправдано ли е свързването в такъв случай към топлата вода с цел икономкя на ел. енергия? Попитах производителя на конкретна марка. Той ми отговори, че няма проблем да се свърже, но не било желагелно защото самата машина се шашкала така да се каже. Също не можа да ми даде еднозначен отговор за очаквани икономии. В инструкцията нищо не е дадено.

Та последните машини оправдано ли е свързването към топлата вода.

Поздрави!
rulом - специалист
ако машината е с електроника, каквито са всички напоследък, възможно е да има шашкане, ако има превишаване на температурен диапазон....т.е. ако си я пуснал на некъв еко режим с 50°С а от панела или котела ти идват 60°С, гаранция електрониката ще се ошашка.
Възможно е включване към топлоносител, само ако има отделен извод за такъв на уреда !
bulhomes2 - майстор
Зависи от миялната. Ако суши посудата (на кондензен принцип) им трябва студена вода. Нашата е по-проста. Със студена вода въртеше един цикъл за 30 минути. Включих я към топлта и сега ги изкарва за 10 минути.
lov - майстор
Така е с по обикновенните машини с механичен програматор. При тях времето за което се нагрява водата вътре се добавя към цикъла на миене. Всъщност на по старите перални начина на управление е същия. Когато терморегулатора изключи съответно се подава импулс програматора да мине на следващата стъпка. Имал съм и най обикновенна машина вързана към топлата вода но чак такова драстично намаляване на времето не ми се е случвало. На същото място сега имам сложена така да се каже последното дума на техниката. Една камара електроника и програми. Колкото покаже в началото на дисплея почти същото и като време в реалност. Водата която се подава винаги е била с една и съща температура защото е след термостатичен вентил и е заради газов котел който ако е имало някакви фрапиращи разлики да е изревал.
Има ли топла вода от соларни панели или от друг по евтин източник си заслужава заигравката. На всичките машини от най елементарните до на сложните и умните както на последък взеха да им викат, първоначалното изплакване на вече позасъхнали :) съдове се извършва със студена вода. А когато им подадем топла нали се сещате колко е по добре. Та дори и да се скъси малко времето измиването във всички случаи е по добро. Реално кой знае каква голяма икономия на енергия не може да се говори защото използваната вода като количество е доста малко така че от това кой знае каква печалба няма но измиването е перфектно. Така че заигравката си заслужава.

Тема "Свързване на съдомиялна - към топлата или студената вода?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: