Мечтата на всяка домакиня
Svetoslavoff1 - майстор
Здравейте,
Прилагам снимка, за да е по-ясно за какво иде реч. Около мивката на лятното кухне, ако не се забърсва редовно водата се образува воал, ако така се нарича, понеже водата е варовита и "полата" на мивката е с около 2 мм по-висока. Та си мисля , ако по контура на полата изрежа внимателно плочките и полата на мивката "потъне" а след това дооформя с фугираща смес...
Но дали ще има що-годе приличен вид... ?
Дали има гъвкав и еластичен профил със сечение 1/4 кръг, който да монтирам като преход между потъналата пола на мивката и ръба на плочките?
Моля който е решавал подобен проблем, да сподели.
Благодаря!

Прикачен файл

IMG-6781.jpg
miliad - майстор
Значи не те дразни захабеният силикон, а необходимоста от редовно бърсане?
Очертай си мивката , изрежи, изпили легло за борда и, и я монтирай на едно ниво с плочките.
Малко цветен санитарен силикон ще ти реши проблема с фугата.
Има и такъв монтаж на кухненски мивки
Но никога не съм го виждал на фаянсови плочки.
Успех.
Svetoslavoff1 - майстор
Това захабеното не е силикон а фугираща смес. Не съм го оправил, защото се замислих за преработката, за която отворих темата. И проблемът не е толкова в редовното забърсване, а че по време на консервните кампании заради надигнатата пола или нареченото от теб борд около мивката се образуват несимволични локвички и постоянно трябва да се подсушава.
Предлагаш като "потъне" мивката, да използвам цветен силикон вместо фугираща смес. Доколко едното е по-добро от другото... аз лично не съм толкова сведущ.
Благодаря за споделеното!
Последна промяна от Svetoslavoff1 на ср сеп 27, 2023 10:04 am, променено общо 1 път.
miroki - майстор
Преди години направих в един талашит отвор за мивка и залепих плочите на него и над над нея. Така мивката остана под плочите. Изкара към 15г. Докато прокапа батерията, която беше в плочките (мивката нямаше отвор) Ако имаше още щеше да е здраво.
Сега е класическият вариант и не бърша постоянно.
miliad - майстор
Аз до сега фугираща смес с подгънати ръбове не съм виждал. Ама щом казваш. Все пак е у вас мивката.
MamaMy - майстор
Тези плочки не са сложени добре. Долният им край не завършва на едно ниво. По тази причина се е наложило запълването на кухините с фугираща смес и от там образуването на езерца. Според мен плочките около мивката са за смяна. Махни мивката и плочките и изчисти основата на която ще легне мивката. Подравни си я на местото и без да я лепиш. След това си режеш и лепиш плочките до ръба на борда така, че да надстърчат над нивото на мивката 2-3мм. Като свършиш с плочките, вадиш незалепената мивка. Облепяш с хартиено тиксо на 1-2 мм от ръба на плочките и пак толкова на мивката. Слагаш полиуретанов силикон там където ще легне борда в доволно количество. Почти колкото ще бъде нивото на мивката и я пускаш самата нея. Със силиконова шпакла обираш избилия излишен силикон като в същото време го ползваш и за фугиране между плочките и мивката. Разлепваш тиксото и не пипаш 12 часа. Ако някъде си размазал което не ти препоръчвам, пръскаш с помпичка за стъкла с разреден препарат за съдове и внимателно коригираш с пръст върху мокрото. Ако трябва да изчистиш някъде, коресилин или ацетон докато е прясно. Хубаво е да купиш полиуретана с цвят близък до плочките. Масово продават черен, но стои много грозно там все едно е мухлясало.
Svetoslavoff1 - майстор
Благодаря за включванията и най-вече на МамаМу за подробното описание на технологията, по която предлага да се изпълни "потъването" на мивката!
Прилагам още 2 снимки - едната е поглед отгоре, а на другата съм се опитал да онагледя разрез на мивката. Като допълнение на писаното дотук от мен, разстоянието "А" на борда варира между 2 и 3 мм примерно, ширината на самия борд също варира в малки граници.
Miliad, не разбрах на кое казваш фугираща смес с подгънати ръбове, не че е важно.
МамаМу, това творение е на повече от 20г и го правих при остър дефицит на финикийски знаци, та с каквото имаше, Мивката е от стар кухненски шкаф(май бяха силистренски), плочките каквото артисало оттук-оттам, майстора, сиреч аз недоучен самоук в плочкаджийството :) Не че сега съм задобрял, но това долния край на плочките, които са с различен наклон и ширина да го докарам на едно ниво... Та затова в началото питах ако очертая борда и с флекса внимателно отрежа плочките, дали няма да е приемливо.
За полиуретан, аз все попадам на бял, но може и да се намира кафяв, ще потърся.
Прикачен файл:
P1100906.JPG
P1100906.JPG (75.62 KиБ) Видяна 2336 пъти
Прикачен файл:
IMG-6782.jpg
chapara - майстор
Има кафяв полиуретанов уплътнител, купувал съм от Баухаус.
Това обаче чудо мисля че вече е за смяна, цялото. Варианти да искаш😉😙😊
Svetoslavoff1 - майстор
вт сеп 26, 2023 7:09 pmchapara написа:
Има кафяв полиуретанов уплътнител, купувал съм от Баухаус.
Това обаче чудо мисля че вече е за смяна, цялото. Варианти да искаш😉😙😊
Сакън, да не го прочете жената :) Ама то на чужд гръб и сто тояги са малко . Шегичка, разбира се :))) При цялото ми уважение към теб като един от моите гурута в областа на стр и ремонти във форума, по-сериозни интервенции не са предмет на темата.
Летен кухненски възел за тн черна работа в домакинството, която не е за вътрешната кухня, какво толкова да му придирям, функционано върши работа. Малко фейслифт не би бил излишен, но дотам.
Благодаря за включването!
chapara - майстор
Убягнало ми е учудващо (чета по три пъти), ,,лятното кухне"🤐😊

Тема "Мивка върху керамичен плот" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: