Мечтата на всяка домакиня
nobreak - специалист
Здравейте, Много се извинявам ако съм в грешен раздел, но не намирам по подходящ. Имам фурна за вграждане GORENJE BO735E20X, която като работи примерно 1 час с някаква тава с течност вътре и часовника започва да пиука и накрая изгася...очевидно прегрява. След 10 минути си тръгва нормално. Изпращах я в сервиз и там ми казаха, че е работила 2 часа на 275 градуса, но не е правила проблем. Повторно я изпращах, смениха ми часовника уж за мое успокоение според тях без нужда, но фурната продулжава да си прави така. Казаха ми да си проверя разстоянията. Спазил съм всички препоръчителни разстояния за монтаж, даже са ми по големи. Моля, ви помагайте, фурната е на 2 години и има още 3 годинигаранция, но честно не ми се занимава да връщам повече....Благодаря!
ivanovbg - майстор
чет фев 29, 2024 6:41 pmnobreak написа:
Здравейте, Много се извинявам ако съм в грешен раздел, но не намирам по подходящ. Имам фурна за вграждане GORENJE BO735E20X, която като работи примерно 1 час с някаква тава с течност вътре и часовника започва да пиука и накрая изгася...очевидно прегрява. След 10 минути си тръгва нормално. Изпращах я в сервиз и там ми казаха, че е работила 2 часа на 275 градуса, но не е правила проблем. Повторно я изпращах, смениха ми часовника уж за мое успокоение според тях без нужда, но фурната продулжава да си прави така. Казаха ми да си проверя разстоянията. Спазил съм всички препоръчителни разстояния за монтаж, даже са ми по големи. Моля, ви помагайте, фурната е на 2 години и има още 3 годинигаранция, но честно не ми се занимава да връщам повече....Благодаря!
Извади я на масата и я включи да видиш дали ще пищи. Ако не пищи - нямаш добра вентилация. Ако пак се разписка - връщай.
nobreak - специалист
В сервиза човека ми е познат и ми каза, че над 2часа е работила на макс и нищо....ама без тава с течност. Ще пробвам почивните дни. А ако нямам вентилация какво да направя, защото са ми спазени разстоянията, даже отзад съм 2 пъти над посоченото в инструкцията....?
zz_stefanov - майстор
А при теб ако я няма тавата с течност как работи? Струва ми се че от нея нищо не зависи.
Разстоянията може да са спазени, но пак да няма никаква вентилация. Освен от зад, на някои си пише за разстояние между лицевият панел и плота.
Направи това което казва колегата и ако тогава няма проблем огледай къде може да се пробият вентилационни отвори.
Принципно тези фурни сами трябва да си вентилират кожуха с отделен вентилатор, но май не се справят добре. Този вентилатор работи ли, той е на отделен термо ключ.
Иванов беше писал за някакви зависимости между фурна, тава с мусака или ориз и ДТЗ.

Опитайте без тава или изключете ДТЗ, ако я има и само заради установяване на причината!

Съвсем скоро се появи предположение за вградена ДТЗ в уред за домашна употреба.
чет фев 29, 2024 7:34 pmmironcho написа:
Малко със закъснение и проблема може и да е решен вече, но възможно ли е да има друга защита, която да събаря UPS-а - например вградено електронно ДТЗ?
Да не би да има нещо подобно?
brum - майстор
На Иванов твърдението беше, че изключва ДТЗ заради влагата която се отделя при готвенето. Тука не пише да изключва ДТЗ. Но пък пише, че фурната сама тръгва след 10 минути почивка. Та ми звучи да е точно като прегряване. Спазените отстояние не значат вентилация. Вади се фурната на масата, пуска се и се гледа дали прави проблем. Пък било и с тава в нея. Или просто се гледа има ли от къде да влиза студен въздуха и от къде да излиза топлият.
ivanovbg - майстор
чет фев 29, 2024 9:30 pmbrum написа:
На Иванов твърдението беше, че изключва ДТЗ заради влагата която се отделя при готвенето. Тука не пише да изключва ДТЗ. Но пък пише, че фурната сама тръгва след 10 минути почивка. Та ми звучи да е точно като прегряване. Спазените отстояние не значат вентилация. Вади се фурната на масата, пуска се и се гледа дали прави проблем. Пък било и с тава в нея. Или просто се гледа има ли от къде да влиза студен въздуха и от къде да излиза топлият.
Твърдението е за съвсем друг случай, а отдавна казах за масата и колегата ще го пробва съботата.
kozl - майстор
Интересно и у нас е Горение и доста време работи без да се върти охлаждащия вентилатор, като се чуваше брум от него.
Е да ама у нас доста пространство около фурната, включително над нея каменен плот. Та некакси не е успяла да прегрее.
nobreak - специалист
Здравейте отново. Още не съм пробвал с извадена фурна, защото малкия се поразболя и не ми остана време. Не знам дали вътре има ДЗТ....Вентилатора, който охлажда самата фурна си работи, защото отпред духа от вентилационните отвори, дори и като я изгася, докато се охлади. Разстоянията са спазени, даже отзад е 2 пъти над нормата и от страни и отдолу има процепи за да влиза въздух....но явно това не е достатъчно. Снощи сложих бутчета с малко течност в тавата и някъде на около час пак започна да пиука. Като започне да го прави дисплея не реагира и се налага да я изключа от контакта за малко да отворя фурната, да се поохлади и след няколко минути пак си тръгва, но не съм засичал колко ще работи след това. Ако не я изключа от контакта, тя сама си изгася като си реши :) Предстоящите почивни дни ще я извадя от шкафа и ще я пробвам, а довечера мога да пробвам на макс градуси без вода ако има някакво значение.....Въпроса е ако се окаже, че и идва лошо охлаждането, какво да правя? Принудително освен да сложа някакъв вентилатор да дърпа топлия възгух от шкафа, друго не ми идва за сега.
Прикачвам 2 линка към видео да се добие представа за какво става дума...

https://youtu.be/LkMJdfJe_oQ
https://youtube.com/shorts/aQRnq5DFW5M?feature=share
brum - майстор
Не снимай фурната, снимай шкафа :) . По-отдалече и така, че да се види от къде си мислиш, че дърпа въздух.

Ако е монтирана под кухненски плот дръпни челото под шкафовете и виж дали ще има разлика. Ако пак няма разлика извади фурната и снимай шкафа от вътре. Така го снимай, че да се види от къде постъпва въздуха.

Моята на външен вид е същата. Въздуха влиза от диагоналният край на кухнята и минава под шкафовете докато стигне до обема зад фурната. Трасето е дълго 6-7 метра и в най-тясната си част е 56см х 3.7см.

Та реално може да си спазил отстоянията, но те не са всичко. Трябва до обема зад фурната трябва да постъпва въздух. От къде постъпва тоя въздух при теб?

Тема "Проблем с фурна за вграждане Gorenje" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: