• 1
  • 2
От 1 юли до 1 септември 2012г. НаправиСам започва конкурс за най-интересен ремонт, статия или нещо изобретено от вас.
Bobby - специалист
Още един проект за конкурса 2012

http://www.napravisam.bg/?id=newstatiashownow&idid=198

Иван Димитров
king82 - специалист
Много благодаря
fox_vt - майстор
Много добре се е получило но ако имаше достатъчно свободно място в стаята да се затвори цялата стена щеше да стане перфектно,но и така бива.
king82 - специалист
И това сега какво ще рече?
Стефко - специалист
Ами иска колегата да се похвали :lol:
profy - специалист
Липсват достатъчно обяснения, специално за нововъведението - "лира".
За пръв път срещам понятието "газоходна лира", но ако целта е утилизация на част от изходящия топлинен поток (с подобен тип топлообменник максимумът е недостижим) и сваляне на температурата на димните газове с няколко градуса, то решението принципно е правилно.
Ако елементът над часовника е решетка за изходящия топъл въздух,
то не е ясно разположението на решетките за входящия студен въздух
и организацията на циркулацията.
Най-вероятно има някъде, но липсва фотос.
Тези топлотехнически въпроси са правилно поставени и
решени сравнително добре за неспециалист.
При поставен критерий за минимални разходи ("..камера с водна риза, с която вече една зима отоплявам новоремонтираният ни апартамент...") външното оформление е достатъчно добро в естетическо отношение.
jekasus - майстор
profy написа:

Ако елементът над часовника е решетка за изходящия топъл въздух,
то не е ясно разположението на решетките за входящия студен въздух
и организацията на циркулацията.
Най-вероятно има някъде, но липсва фотос.
Изображение
Прикачен файл:
камина.jpg
камина.jpg (2.38 KиБ) Видяна 8291 пъти
king82 - специалист
В действителност обясненията ми са кратки,но когато пращах файла за конкурса не бях съвсем на ясно какви са изискванията. Но пък хората които ги одобряват можеше да ми ми кажат малко да си допълня обясненията и пак да пратя каминката.
Та с две думи - от долните две решетки влиза въздуха,а през горните две излиза,а разгънатата площ на "лирата" е 1кв.м. Голямата решетка от дясната страна е ревизионна - от там вадя "лирата" за почистване,имам достъп до обезвъздушителя. Решетките съм направил от т-образния профил който е за окачен таван(с квадратните пана). От терасата влизат две гофрета - ф50 и ф110 за свеж въздух. Малката тръба влиза в задната част на пепелника(предстои накъде да монтирам клапа на тази тръба). На входа на голямата тръба има вентилатор за баня и свършва в пространството зад камината. Вентилатора включвам когато работи абсорбатора(хола и кухнята са свързани), а ф50-то дава въздух на камината, така нямам проблеми с пушек при включен абсорбатор. И за финал вентилатора е свързан и със седмичен таймер-програматор и няколко пъти през денонощието вкарва свеж въздух отвън, макар че не замества истинското проветряване тип "широко отворена врата". Надявам се вече да съм обяснил както трябва и проекта ми да е бил интересен. Сега чакаме финала :supz:

Прикачен файл

IMG_2086.jpg
IMG_2086.jpg (45.85 KиБ) Видяна 8267 пъти

Прикачен файл

IMG_2087.jpg
IMG_2087.jpg (27.18 KиБ) Видяна 8267 пъти

Прикачен файл

IMG_2088.jpg
IMG_2088.jpg (42.56 KиБ) Видяна 8267 пъти

Прикачен файл

IMG_2089.jpg
IMG_2089.jpg (56.29 KиБ) Видяна 8267 пъти
profy - специалист
Благодаря.
Всъщност моята реплика беше да се направи решението възпроизводимо от интересуващи се
във форума от подобни решения.
Спестих репликите към подаването на свеж въздух за горивния процес, както и компенсацията при
едновременна работа на аспиратор и камината.
От обяснението е ясно, че вентилационното решение е на професионално ниво. Браво!
Обаче тези телени мрежи като решетки не струват, подобни се монтират на изходите на вентилационни системи против птици.
Добре би било да се сложат каквито трябва, интериорни.
  • 1
  • 2

Тема "Конкурс 2012 - #7 - Камина за вграждане" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: