• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 44
Всичко за този вид строителство.
bulhomes2 - майстор
Фло написа:
Опасявам се,че при въздушните рекуператори няма такива с по-високо КПД от 60%. Тия с по 75-80% са с "маркетингово КПД",които даже са с уговорката,че не работят под -10-15 градуса...
Що бе, човек? Къде бъркам?
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=KXgh6HnOuFU[/youtube]
Tsilkov - майстор
bulhomes имам смътни спомени че в твоята тема не си сигурен дали си сметнал правилно ефективността. Ето един сайт с калкулатор - мисля че ще ти е полезен.
bulhomes2 - майстор
В табличката накрая съм показал как го смятам. АнтонВМ каза, че е правилно. В началото всички температури са приблизително еднакви = външната t (стаята от опита няма прозорци и врати). 26-те минути са необходими за затопляне на ламарините и достигане на нормално работно състояние. Ако рекуператора е в отопляемо помещение тези минути няма да ги има.
Ще си повторя сметките за по-прегледно тук:
t на изходящия от стаята /100%=t на входящия в стаята/Х% (Х - Процент на рекуперация)

За да елиминирам влиянието на големината на външната температура, я изваждам от измерените стойности.

ПП. Къде е сайта с калкулатора?
Tsilkov - майстор
bulhomes2 написа:
ПП. Къде е сайта с калкулатора?
Не е лесно да съм тъп :axe: . Ето сайта http://www.engineeringtoolbox.com/heat- ... d_201.html

Има няколко вида ефективност , но термичната която ни интересува се мери така(превод до колкото мога):
Ефективност на температурен трансфер:
μt = (t2 - t1) / (t3 - t1) (1)
t1 = температура на външния въздух преди рекуператора (oC)
t2 = температура на външния(предполагам става въпрос за пресния а не за отвън) въздух след рекуператора (oC)
t3 = температура на вътрешния въздух преди рекуператора (oC)

Тук пък на последните два листа има начина на мерене при сертифициране от "Пасив хаус институт" http://passiv.de/downloads/03_Reqs_and_ ... ion_en.pdf. Това е най-строгия вариант които ми е известен и си признавам че не схванах алгоритъма :lol: . Освен че е "наопаки" на горната формула се включва и мощността на мотора. Забелязал съм обаче че този метод дава 5-10% по-нисък резултат спрямо каталожния които мисля се мери по горната формула.
bulhomes2 - майстор
Tsilkov написа:
μt = (t2 - t1) / (t3 - t1)
Абсолютно същото е с моите сметки. Само, че при мен се получвава в %, а тук - 0,79642857142857142857142857142857

Пробвах и калкулатора. Сега вече имам уреди за измерване и знам, че тези вентилатори обменят 636 куб.м/час
Прикачен файл:
Graphic1.jpg
Последна промяна от bulhomes2 на нед дек 16, 2012 5:46 pm, променено общо 1 път.
Фло - специалист
bulhomes2 написа:
Tsilkov написа:
μt = (t2 - t1) / (t3 - t1)
Абсолютно същото е с моите сметки. Само, че при мен се получвава в %, а тук - 0,79642857142857142857142857142857
Би трябвало да е 0,079 в период или прибл. 0,08 ,щото е 2/24,8
мисля си две неща:че резултата ще е различен при стайна температура 22-25 гр. и че това 0,08 са ватове ,а не КПД.Защото за ефективността може да се съди и само по данните за входящия външен въздух в рекуператора и излизащия от него .Това на първо четене ,не съм много сигурен.
bulhomes2 - майстор
μt = (t2 - t1) / (t3 - t1)
t2 = температура на външния(предполагам става въпрос за пресния а не за отвън) въздух след рекуператора (oC) - на клима ми показва 28,3°С
t1 = температура на външния въздух преди рекуператора (oC) - за t1 използвам първоначалните показания на термометрите, за да елиминирам грешката от самите тях. Вижда се, че преди опита и четирите показват близки, но РАЗЛИЧНИ показания, въпреки, че рекуператора не е пипан от седмици. Те показват точно t1 според тях си.
t3 = температура на вътрешния въздух преди рекуператора (oC) - на клипа 33,9°С

(28,3-5,8)/(33,9-7,2)=22,5/26,7=0,84269662921348314606741573033708

ПП. Сега сложих точните стойности от клипа на първоначалните t1 и излезе още по-висока ефективност
ПП2. Фло, нещо друго смяташ. Какво е това 2 в числителя?
Фло - специалист
bulhomes2 написа:
ПП2. Фло, нещо друго смяташ. Какво е това 2 в числителя?
Видях ти 2 градуса разлика между външния входящ и изходящия навън. Може и да не съм забелязал добре щото много ми прескачаше картинката. Това 0,08 май наистина става коефициент,щото ако умножиш стайната температура 31 х 0,08 става 2,48 и като го извадиш от 31 ,показва температурата на входящия в стаята въздух след рекуперация,ако съм забелязал точно разбира се.Иначе ми се струва ефективността на 32% от разликата входящ- изходящ навън с тия 2 градуса. !00% рекуперация щеше да е ако на входа на рекуператор отвън 6,22=6,22 на изхода навън.Така си мисля де!
bulhomes2 - майстор
Задълбаваме в някакви знаци след десетичната запетая. Признавам - не мога да вникна твърде в поста ти, че се подкарах на едно вино, но нещо не е добре. Няма как при такава висока t на рекуперирания въздух, КПД-то да е само 32%. Не искам да се изкарам, че съм направил нещо кой знае какво, но исках да покажа, че висок % на рекуперация е възможен. Още повече, че го постигнах с подръчни материали "Направи си сам", а в заводски условия би трябвало да е още по-лесно.

ПП. Разлика от 2° без отчитане на първоначалните показания е некоректна. При еднаква t в стаята (термометрите са в покой от седмици) и четирите термометъра показват различно - изходящ от стаята 5,9°С, входящ в стаята 6°С, входящ отвън 7,2°С, изходящ навън 5,8°С.
Фло - специалист
:partyman: Да я подкарам и аз и може да стана по ясен! Така, 100 % рекуперация ще имаш ако външния въздух ,влизащ в рекуператора и излизащия от рекуператора ,който изхвърляш навън имат еднакви температури.С други думи не изхвърляш на двора никаква топлина ,ами си е връщаш обратно в къщата през входящия въздух като носител на топлото.В твоя случай разликата е 2 гр.,което никак не е зле искам да кажа,Даже те поздравявам за резултата! :partyman:
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 44

Тема "Рекуператор" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: