• 1
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 24
Всичко за този вид строителство.
milanss - специалист
Това на снимката не е ли по-добрият вариант ?От сайта на АРХЕ е. Без термомостове.

Прикачен файл

thumb_182.jpg
thumb_182.jpg (10.29 KиБ) Видяна 5305 пъти
Tsilkov - майстор
Това е най-добрият / безкомпромисният вариант от гледна точка на топлоизолация. Цената обаче тук е неприятна :rolleyes:
adonchevski - специалист
Изчетох темата, както и няколко от раздел "Хидроизолация".

Интересува ме изолацията на основите на къща с ивичен фундамент. Това, което разбрах е, че топлоизолацията е по-добре да се слага под-плочата за да не се ползва площта и като термомост, през който да преминава топлината от колоните. Това което мисля е да сложа по външните сутеренни стени, от вътрешната стена на ивиците и под плочата (върху подложен бетон) рулонна хидроизолация и отгоре XPS 10 cm. По външните стени ще има и дренажна мембрана. На много места обаче виждам да слагат хидроизолацията върху плочата - например сайта на Austrotherm (прикачам файл за същото). Как е по-добре да бъде сложена хидроизолацията - под или над плочата? Ако изхождам от същите съображения, както при топлоизолацията, то най-добре да е под плочата? Също какъв е този разделителен слой, който е посочен на прикачения файл върху топлоизолацията и под плочата?
Прикачен файл:
Ивичен фундамент.JPG
На някои места виждам да описват вентилируемо пространство под плочата на първи етаж. Каква е неговата функция? В този случай как ще може да се сложи изолацията под плочата при условие, че не ляга на твърда основа като подложен бетон или някаква пясъчно циментова замаска? Прилагам файл.
Прикачен файл:
Класически ивичен фундамент.jpg
Класически ивичен фундамент.jpg (60.12 KиБ) Видяна 4298 пъти
Tsilkov - майстор
adonchevski написа:
Това, което разбрах е, че топлоизолацията е по-добре да се слага под-плочата за да не се ползва площта и като термомост, през който да преминава топлината от колоните.
Аз смятам точно обратното и доста сериозно съм се обосновал в предишните страници(даже и снимка има).
adonchevski написа:
На някои места виждам да описват вентилируемо пространство под плочата на първи етаж.
Това решение е характерно за дървени къщи с дървен под (американски). За чии дявол е сътворено това което си дал картинка само може да гадаем.
adonchevski - специалист
Tsilkov написа:
adonchevski написа:
Това, което разбрах е, че топлоизолацията е по-добре да се слага под-плочата за да не се ползва площта и като термомост, през който да преминава топлината от колоните.
Аз смятам точно обратното и доста сериозно съм се обосновал в предишните страници(даже и снимка има).
Ами аз точно от твоето мнение си направих този извод. Явно не съм разбрал нещо.
От картинката по-долу си направих извода, че ако сложим изолацията над плочата (както е нарисувано), то плочата става термомост. Може ли да разясниш?

Цитирам те от друга тема:
Tsilkov написа:
P.S.Ето и схема какво се случва когато сложим изолацията отгоре на сутеренната плоча при стандартна монолитна къща:
Прикачен файл:
Цилков.jpg
Естествено през стъпките на фундамента все пак има теч ,но едно е топлото да бяга през 30 квадратни метра стъпки,друго е от 30 стъпки + 100 квадрата плоча.
Tsilkov написа:
Това решение е характерно за дървени къщи с дървен под (американски). За чии дявол е сътворено това което си дал картинка само може да гадаем.
Това е първият резултат в google при търсене на "ивичен фундамент" - http://www.mkmgrup.eu/building/foundati ... fundament/.
Tsilkov - майстор
Това което си пуснал е под към сутерен, а не към земя и е един тромав детайл които съм правил във вече далечната 2009-та година(човек се учи цял живот).
По-нататък съм писал (за съжаление явно разпокъсано), а съм пуснал снимка от изпълнение на въпросната система:
Изображение

Пък този детайл от сайта не знам каква причина са го изровили, но целта му (в южните щати на УСА) е да имаш ревизируем водопровод канал. При нашия климат освен да си докараш замръзнал водопровод и канал през зимата не виждам какво друго ще направиш.
adonchevski - специалист
Tsilkov написа:
Това което си пуснал е под към сутерен, а не към земя и е един тромав детайл които съм правил във вече далечната 2009-та година(човек се учи цял живот).
Явно твърде назад съм гледал в темите. Сега нещата са ясни. Относно пенополистиролните блокчета някъде бях чел, че трябва да се предупреждава съфорника gechev, че ще се ползват за първи ред на зидария.

Интересно ми е чисто технологично как се слага хидроизолационната мушама под плочата и какво се има предвид под мушама - рулонна хидроизолация ли?
stivemaster - майстор
Не знам какво и къде си чел,но поста ти издава че не си чел достатъчно,да не говорим за правописа ти изобщо.
adonchevski - специалист
stivemaster написа:
Не знам какво и къде си чел,но поста ти издава че не си чел достатъчно,да не говорим за правописа ти изобщо.
Посочил съм по-горе какво и къде съм чел нагледно с картинка. За правописа, като не искаш, не говори.

Ето ти малко мнения от темата, въз основа на които съм си направил извода. В някое от тях да се говори за слагане на XPS върху плочата? Да, навярно нещо не съм разбрал напълно и затова питах, но да ми казваш "какво и къде си чел,но поста ти издава че не си чел достатъчно" мисля е меко казано заяждане... Както казах прочел съм тази тема и още няколко в раздел "Хидроизолация".

Страница 1
Tsilkov написа:
3.Монолитна сграда от стоманобетон и зидария със стъпване на основите върху топлоизолационен материал.Това е варианта които се обсъждаше в миналата тема - най често екструдиран пенополистирол под фундаментна плоча. При него термомоста се прекъсва на 100%. За съжаление това е най-трудния и скъп начин. При някои специфични теренни условия и използваем сутерен/полусутерен няма как без него а може да се окаже и че е най-изгоден (заради избора между скъпо и по-скъпо).
Страница 2
Tsilkov написа:
VLADO66 написа:
Ето ги на 3стр. http://www.austrotherm.bg/upload/folder ... ddecke.pdf
Дори и тука ясно се вижда на детайла - ивиците стъпват директно на земя , а само фундаментната плоча върху стиропор :sad:

mikeangel написа:
Единственото решение където системата изглежда както я дискутираме тука е в "Austrotherm XPS®/TOP® под фундаментна плоча със защита от замръзване при неконтактуващи със земята конструкции:", която както беше споменато вече, може да се ползва само ако площа на контакт със бетонната, основа е достатъчно голяма. В същата картинка, какво е подложен бетон и каква е неговата роля? По картинка така се виждат две бетонни плочи?
kalin7 написа:
Също така под самата плоча преди да я излея мислех, да сложа отново поне 10см. XPS.
Kато поредността е трамбован ситнонатрошен камък (сипица фракция 0-4), след това някаква изолация (пр. дебел найлон или фундалин отново), и чак тогава XPS.
Страница 3
kalin7 написа:

Може ли, да ми кажете някаква алтернатива на Аустротерм XPS TOP 30? Трябва ми да го положа под ивичните основи и после под първата плоча.
Също така се интересувам какво се случва с въпросните XPS плочи след години? Особено такива които са подложени на натоварвания от плочи и основи и са влопани в земята? Не се ли разпадат? Което ако се случи ми се струва, че може да доведе до компрометиране на цялата сграда.
kalin7 написа:
Понеже смятам да изливам директно върху XPS плочата, която е под самата основа и там няма хидроизолация. Дали това ще е проблем или не. Също така, понеже ще изливам плочата след самата основа видях, че може да се нанесе също хидроизолация на циментова основа между двете, което да блокира евентуално вертикално придвижване на вода.
Може ли насока какъв XPS да ползвам за под основата, трябва да е някакъв с висока якост на натиск. Че тези от Аустротерм хич не са кооперативни, а и май цените са им височки.
и т.н.
Последна промяна от adonchevski на нед апр 17, 2016 4:49 pm, променено общо 1 път.
VLADO66 - майстор
Важно е да вникнеш в принципите-при наличието на оттичащ дренаж, найлона пази единствено евентуална арматурна корозия и протичане на бетона в дренажа при наливането му.Ако нямаш работещ дренаж или има възможност подпочвените води за се качат над фундамента, решението е друго и по-скъпо-хидроизолация тип вана.Последния разрез на Цилков за момента е най-добрият компромис откъм топлоизолация.
  • 1
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 24

Тема "Изолация на основите" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: