• 1
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 34
Всичко за този вид строителство.
Tsilkov - майстор
BLUEPUPIL написа:
Tsilkov написа:
BLUEPUPIL написа:
Това означава ,че при нови сгради зависи от това колко ти е написал архитекта.
Това си е обожествяване на архитекта в опит да бъде поставен над закона/нормата.
И кой го прави тоя опит че не ми е ясно - някакъв зъл гении :prayer:
Ти кой предлагаш/очакваш да ти определя площа - Леля Гина-гледачката; Бай Иван - чекръкчията, Пешо-арматуриста или Страхил-гинеколога ? Или според теб всяка сграда трябва да минава през ВАС (Виш административен съд) за оценка на площа?
Пък и самото определяне не е архитекта "да си бръкне в гъза" да извади пръста и според цвета и аромата да напише цифра - има си норматив, има си геометрия, има одобряващ орган (община) и проверовъчен (ДНСК).
BLUEPUPIL - майстор
Tsilkov написа:
има си норматив
Като има, ако не те затруднява, дай ясен отговор...
BLUEPUPIL написа:
изолацията , включва ли се в застроената площ при нови сгради
***********************************************************************************
8180 написа:
Някъде отдавна съм споделил мнението си, че зидовете (на днешен) служат единствено за ПОДЛОЖКА за ефективна ТИ, заемайки скъпа застроена площ.
Не го знам, но вероятно практически никой не прави носещи зидове - конструктивът днес се решава с КОНСТРУКЦИЯ - зидовете отдавна са пълнеж.......
Не се заяждам - по мои данни Тивит е поне три пъти по-зле от стиропор/фибран, което кореспондира с 3х дебели стени - на днешен ден ок. 45см., при което възниква въпросът - какво ни КАРАТ да строим - зидове или жилища?
Подкрепям горното с уточнението ,че външните стени ще стават все по-тънки и все по-леки. По-тънки за да може да се увеличи полезната площ, по-леки за да се намали общото тегло и да се икономиса арматура и бетон нужни за сеизмичното укрепване. Казаното важи преди всичко за згради , които ще бъдат продавани. Как ще се развият процесите в сферата на еднофамилната къща, строена с мерак и желание от страна на собственика е доста трудно за предсказване. Ако тишината е приоритет то няма друга алтернатива освен сравнително дебела външна стена с висока плътност (високо тегло на м2)- избора тук е значително ограничен
между: бетон и тухла. Прибавянето на изолация е неминуемо и общата дебелина ще бъде минимум 40см. Моето скромно мнение е че: газобетони, пенобетони, полистиренбетони и други подобни, поради изложените по-горе причини, в бъдеще, няма да намерят място, нито в комерсиалното строителство, нито в къщата тип направи сам.
Последна промяна от BLUEPUPIL на съб апр 26, 2014 2:05 pm, променено общо 1 път.
gechev - специалист
BLUEPUPIL, браво. Хубаво си го написал. Сега остава да ни кажеш от личен опит, колко сгради си олекотил, с какви материали направи стените им, и какви икономии реализира за благото на инвеститора показвайки професионализъм. Дай примери. Аз, като лаик не знам по леки материали от стиропор и вата, ама по отгоре съм описал причини поради които мисля, че няма да се наложат в чист вид. Това е моето скромно и лаишко мнение. Понеже си фен на метала искам да те попитам, как решаваш проблема с предпазването на металната конструкция от пожар?
gechev - специалист
VLADO66 написа:
Гечев,ориентирай се бързо :-D http://technews.bg/article-27183.html
Ориентиран съм. Виж какво пише "бързовтвърдяващ бетон". Щом има такъв, ще има и "бързовтвърдяващ полистиролбетон". Нема глад с бетоня. И за децата ще има работа. Да му мислят строителите. :lol:
BLUEPUPIL - майстор
gechev написа:
Понеже си фен на метала
Единствената причина, поради която феновете на стоманата у нас бяха малко е сравнително високата й цена. В последните години имаме бавно и полека , но стремително покачване на изискванията към носимоспособността на конструкциите в опит да се догони евростандарта. Като резултат почти неминуемо получаваме по-големи напречни ст. бетонни сечения, което пък води до по-високо тегло. Не е нужно да казвам ,че основен елемент във формулата за сеизмично изчисляване е теглото на съответния елемент.
При така сложилите се условия стоманата ще може да застане гордо -рамо до рамо със ст. бетона и да го конкурира ценово при направата на подови, таванни и покривни конструкции, при условие, че на вертикалните ст. бет. елементи -колони и шайби се остави почти изцяло да поемат сеизмичния товар.
gechev написа:
как решаваш проблема с предпазването на металната конструкция от пожар?
Класичиския вариант за решаването на проблема при подова и таванна конструкция е: (отдолу нагоре) 1.Окачен таван с минерална вата. 2.Стоманени греди. 3.Профилирана ст. ламарина. 4.Тънка ст. бет. плоча....От начина, по който е зададен въпроса се долавя, че авторът е в плен на една всеобща заблуда, а именно , че: ст. бетона издържа на доста високи температури, сравнително дълго време, без да настъпят в него промени, които да доведат до намаляване на неговата работоспособност. Дано не се случва на никого , но ще дам пример с битов пожар в жилище със ст. бет. таван, под и колони. При изпълнението на плочата, както често се случва на места, армировката е опирала направо в кофража и след декофрирането част от нея остава видима и незащитена от бетон, което води до корозия, особено след контакта и с вароциментовата мазилка, която за жалост е само 1 см., защото кофражистите са се престарали и са направили кофраж с равна повърхност, който е почти хоризонтален. Опънната (долната) армировка е от ст. А1 и след пожара се установява, че е претърпяла значителни деформации, водещи до недопустимо провисване на плочата. И сега следва основният въпрос: Какви стъпки трябва да бъдат предприети, за да се приведе плочата в нормално експлоатационно състояние и колко ще струва това удоволствие. Г-н Гечев, очаквам вашия отговор.......Ако се отнесе въпросът към стоманена греда, то тя много лесно и сравнително евтино може да се подсили и дори да достигне носимоспособност по-висока от първоначалната.
gechev - специалист
BLUEPUPIL, много ме надценяваш. Не съм инженер или архитект, за да дам професионален отговор. Прост тухлар съм от един западащ бизнес. Виждал съм укрепване на ст.бетонна плоча, която беше провиснала. Мазаха я с някакъв разтвор и специален плат. Имало карбон в двата материала. С нашия материал после направиха изравнителните замазки. Трябваше си олекотяване, а мен инженерите като сгазят лука тогава ме търсят. Цялата гилдия олекотяването за нищо го нямате. Моя въпрос го зададох, защото търся начин за защитата на стоманени носещи елементи от огън. Имам идея стоманени профили да носят елементи от полистиролбетон. Полистиролбетона има супер висока огнеустойчивост, но металните греди нямат това свойство. Идеята е да се олекотят максимално плочи и покриви. И друг път съм пускал филмчето на Итонг, но искам да заменя техните блокчета с такива но от полистиролбетон. Плочите и покривите ще имат термо и шумоизолация както и висока огнеустойчивост.
http://www.youtube.com/watch?v=APcFRuGIEsE
ribnikolaevi - майстор
BLUEPUPIL написа:
gechev написа:
Понеже си фен на метала
Единствената причина, поради която феновете на стоманата у нас бяха малко е сравнително високата й цена. В последните години имаме бавно и полека , но стремително покачване на изискванията към носимоспособността на конструкциите в опит да се догони евростандарта. Като резултат почти неминуемо получаваме по-големи напречни ст. бетонни сечения, което пък води до по-високо тегло. Не е нужно да казвам ,че основен елемент във формулата за сеизмично изчисляване е теглото на съответния елемент.
И индустрията отговори с материали с по-високи якостни характеристики, съответно прогнозите на някои кухи глави за увеличаване на сеченията не се сбъднаха ... Е, от гледна точка дълготрайност и пожаробезопадност заветните колони 25 на 25 вече не са препоръчителни, но мен това само ме радва, че такива щуротии се правеха досега ...
Tsilkov - майстор
BLUEPUPIL написа:
-рамо до рамо със ст. бетона и да го конкурира ценово при направата на подови, таванни и покривни конструкции
Че тя за покриви го е задминала отдавна - то май като изключим предварително напрегнатите конструкции и черупки май никога стоманобетона не е догонвал стоманата в областта на покривите.
BLUEPUPIL - майстор
ribnikolaevi написа:
И индустрията отговори с материали с по-високи якостни характеристики
Въпреки напъна, част от положените бетони не могат да постигнат проектната си якост. Изобщо , увеличаването на якостните показатели на бетона и армировката е елегантно решение, но изисква прецизно и контролирано изпълнение.
ribnikolaevi написа:
Е, от гледна точка дълготрайност и пожаробезопадност заветните колони 25 на 25 вече не са препоръчителни, но мен това само ме радва, че такива щуротии се правеха досега ...
И аз настръхвам, като чуя за бет. покритие от 1см.
Tsilkov написа:
BLUEPUPIL написа:
-рамо до рамо със ст. бетона и да го конкурира ценово при направата на подови, таванни и покривни конструкции
Че тя за покриви го е задминала отдавна - то май като изключим предварително напрегнатите конструкции и черупки май никога стоманобетона не е догонвал стоманата в областта на покривите.
90% от блоковете са със ст. бет. плоски покриви.
  • 1
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 34

Тема "Изолация на стените" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: