• 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 24
Всичко за този вид строителство.
VLADO66 - майстор
Ако можеше и колоните да са от Гечев,ама пълно щастие няма. :-D
gechev - специалист
От утре спирам да обявявам ТИВИТ, като самоносеща зидария щом носят други по тежки от себе си. Цилков промени концепцията, за което съм му благодарен. Човек се учи докато е жив.
Tsilkov - майстор
gechev написа:
Цилков, вече ще спя по спокойно. Благодаря.
Аааа недей още - отгоре ще наливат другата седмица и ще има още тежест :lol: Да се надяваме че ще мине безпроблемно и от другата седмица ще сложиш още една тока в рекламата :prost:
VLADO66 написа:
Ако можеше и колоните да са от Гечев,ама пълно щастие няма. :-D
Това е една от причините отгоре да са тухли - и да сложа Тивит за стените файдата малка при условие, че като махнем прозорците едно 40% от фасадата е бетон (греди,плочи,колони,щурцове,шайби).
Трябва някои ден да си поиграя с Therm да видя какво ще стане като характеристики ако колоните са метални HEB профили например - тогава вече може да се окаже че gechev има да черпи доста :lol:
Тани - модератор
От това мнение нататък темата се отклони за плаваща пасивна къща и я отделих като нова тема тук:

viewtopic.php?f=80&t=43524&p=525524#p525524
8180 - майстор
Tsilkov написа:
Аааа недей още - отгоре ще наливат другата седмица и ще има още тежест :lol: Да се надяваме че ще мине безпроблемно и от другата седмица ще сложиш още една тока в рекламата :prost:
VLADO66 написа:
Ако можеше и колоните да са от Гечев,ама пълно щастие няма. :-D
Това е една от причините отгоре да са тухли - и да сложа Тивит за стените файдата малка при условие, че като махнем прозорците едно 40% от фасадата е бетон (греди,плочи,колони,щурцове,шайби).
Аз, като лаик и фен на Гечев, да попитам:
Каква е файдата от зидането на керамика (още тежест) върху Тивит, освен евентуално финансова?
И като как точно "ще се налива отгоре" - както при Соца по селата ли?
Tsilkov - майстор
8180 написа:
освен евентуално финансова?
Дори и това не е малко- не подценявай факторите масивност, естествени материали и традиционно изпитани технологии (малките камъчета обръщат каруцата) ! Темата е за термомостовете и не ми се влиза в полемики "тивит срещу тухли" (пък и лично ползвам всякакви материали според спецификата на проекта и подобен род принципни становища са ми "безплодни").
Които строи жилище по традиционната монолитна технология му давам "жокер" които струва много пари и няма да срещне никъде из нета в готов вид (даже се бях замислял за патент).
dr_slavov - напреднал
Ето рационалния според мен детайл за дървена конструкция(изолация под настилката на първия етаж):
Изображение
Този детайл освен че е по-евтин и по-сигурен конструктивно, като бонус имаш топлинен акумулатор които компенсира дневните разлики в температурата. Хидроизолацията също е по-лесна. Дебелината на топлоизолацията под настилката е въпрос на преценка - тук е 30 см. което е максимума. Самата изолация може да е от високоякостен експандиран полистирол (150-200 кг/м2) които е с поне 50% по евтин от екструдирания полистирол. Ако не си сигурен в почвата под настилката (което е по-честия случей) просто към основите пускаш и плоча за да наредиш изолацията на пода.[/quote]

Здравейте,
скоро ще започвам строеж на еднофамилна къща. Технология: Сглобяема, Дървена, и т.н. хиляди определения. Идеята е къщата да стане ниско енергийна. Предполагам ще има и други въпроси, но сега първо за основите.
Първоначалната идея беше изолацията да се направи по описания на скицата по-горе метод. Поради голямата денивелация на терена обаче под фундамента се получават естествени помещения. Част от тях ще бъдат технически помещения и склад но ще има и обитаеми. Някоя малка механа или домашно кино, не съм наясно все още. Та въпроса е какво да правя с изолацията на основите. Да слагам ли външно (около фундамента) XPS или просто да ги прежаля тези помещения без изолация. При това положение ще наредя 15-20 см XPS или ESP само на плочата.
Терена няма високи подпочвени води. Хидроизолация при положение, че ще се обитава ще има ли нужда?
Tsilkov - майстор
dr_slavov написа:
Идеята е къщата да стане ниско енергийна.
Правилно си се насочил.
dr_slavov написа:
Поради голямата денивелация на терена обаче под фундамента се получават естествени помещения.
Колко е денивелацията? Дали ще ползваш сутерена за помещения е въпрос на функция, строително изпълнение и финанси. Например къщата от снимката прави денивелация към 1,5 метра (което нито е много, нито малко), но поради ограничения в бюджета долу няма помещения.
dr_slavov написа:
Та въпроса е какво да правя с изолацията на основите. Да слагам ли външно (около фундамента) XPS или просто да ги прежаля тези помещения без изолация.
Ами пак е въпрос на решение спрямо твоите желания, нужди и възможности. За да си отговориш на тоя въпрос слагаш трите решения на масата(скици,чертежи,сметки): без сутеренни помещения, със сутеренни помещения извън топлинната обвивка на сградата и с изолирани помещения - гледаш и сравняваш плюсове и минуси.
dr_slavov написа:
Терена няма високи подпочвени води.
Да но капилярна влага няма как да си 100% сигурен че няма да има.
dr_slavov написа:
Хидроизолация при положение, че ще се обитава ще има ли нужда?
Е то точно на обитаемите помещения се слага хидроизолация.
dr_slavov написа:
При това положение ще наредя 15-20 см XPS или ESP само на плочата.
По принцип към земята се слага изолация с дебелина около два пъти по-малка от тази на фасадата (например фасада 25 - основи 15) понеже там температурата не пада толкова много колкото на външния въздух.
dr_slavov - напреднал
Ще се опитам да отговоря подред:
1. При мен денивелацията е около 2,5м. Конструктора ме увери, че количествата бетон няма да са много различни при обитаеми и при не обитаеми помещения. Поради тази причина реших да ги използвам. Така или иначе щях да имам допълнителни разходи за някакво помещение в които да държа нормалния инвентар за поддръжката на една къща. Поливане, косачка, колелета и т.н.
2. Аз искам да изолирам тези помещения. Въпроса ми е ако там има складове и едно помещение което ще се ползва един път в месеца за да се съберем с приятели дали има смисъл от към финансова гледна точка. Отоплението само на него дори и с конвенционални уреди няма да ми струва кой знае какво. Ако обаче това оказва влияние и на другите жилищни помещения въпроса стой по друг начин.
3. Капилярна влага. :irre: Да. Това ми е притеснението. Някакви препоръки за хидро изолация? Вид, начин на изпълнение?
4. Цялата изолация на стените ли се смята? При мен от вътре на вън: гипсокартон-->вата 5см-->ОСБ-->вата 10см--> ОСБ -->ESP 15см. Което прави общо 30см изолация. При това положение на пода 15 би трябвало да са достатъчни?
Tsilkov - майстор
dr_slavov написа:
1. При мен денивелацията е около 2,5м. Конструктора ме увери, че количествата бетон няма да са много различни при обитаеми и при не обитаеми помещения.
При теб денивелацията си е сериозна - цял етаж. Това за бетона обаче не е точно така. Ако я правиш къщата с ивични основи (което си е безумие само по себе си при тоя наклон) бетона ще е същия да не кажа повече. Ако я направиш на "кокили" ще е дооста по-малко особенно армировката. То ако беше само бетон и армировка за тоя сутерен с мед да го помажеш - стълбища, осветление, канал, хидроизолация, топлоизолация..... Разбира се допълнителните помещения са си допълнителни помещения :) . Така като те слушам най-удачно ми изглежда среден вариант - градиш долу помещенията, но без никаква връзка и стълба надолу от жилищната част. На -15 градуса през Февруари месец няма какво да търсите с аверите в мазето :lol: Хем ще излезне без много капиталовложения и бъдеща поддръжка, хем ще е сравнително използваемо.
dr_slavov написа:
Въпроса ми е ако там има складове и едно помещение което ще се ползва един път в месеца за да се съберем с приятели дали има смисъл от към финансова гледна точка.
Твърдо не - освен ако нямаш излишни парици.
dr_slavov написа:
Някакви препоръки за хидро изолация? Вид, начин на изпълнение?
Класическия вариант е около всички бетонни части под земята опаковаш с хидроизолация(мазана или рулонна), отгоре 5-10 см. фибран(за да не мръзне зимата) и над него дренажна мембрана (тази на пъпките).
dr_slavov написа:
Което прави общо 30см изолация.
Ти с тая изолация и дървената конструкция (която предполага минимум термомостове) си на една педя от "пасивна къща"
dr_slavov написа:
При това положение на пода 15 би трябвало да са достатъчни?
Поне 15 см. и то когато отдолу е земя. При теб като гледам ще са неотопляеми помещения и нещата си ходят на това което каза първоначално - 20 см.
  • 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 24

Тема "Изолация на основите" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: