• 1
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 52
Всичко за този вид строителство.
adonchevski - специалист
Здравейте,
Предстои ми покупка на дограма. Профилът ще е Salamander BluEvolution 92. Имам следните предложения от фирма за троен стъклопакет на AGC. Като цяло пропускането на светлина е почти същото, но соларния фактор намалява. Къщата, която строя е нискоенергийна с южно изложение, но не е пасивна. Трябва ли да предпочета по-ниския соларен фактор?

1. Две нискоемисийни стъкла TopN+ - Ug = 0.6 W/m2K / пропускане на светлина 69% / соларен фактор 47%
Прикачен файл:
unnamed.png
unnamed.png (112.69 KиБ) Видяна 2036 пъти
2. Две нискоемисийни стъкла Advanced 1.0 - Ug = 0.5 W/m2K / пропускане на светлина 64% / соларен фактор 42%
Прикачен файл:
unnamed_001.png
unnamed_001.png (109.97 KиБ) Видяна 2036 пъти
3. две нискоемисийни стъкла Energy N и Топ 1.1 - Ug = 0.5 W/m2K / пропускане на светлина 67% / соларен фактор 38%
Прикачен файл:
unnamed_002.png
unnamed_002.png (112.64 KиБ) Видяна 2036 пъти
Tsilkov - майстор
Избери първото(то даже и на него соларния фактор малее ама това е най-разпространеното). Като не ти трябва светлина и соларен фактор си намали малко площта на прозорците и си спести 350 лв/м2 за дограма.
Южно слънце се спира с 80-90 см еркер/козирка/тента....
adonchevski - специалист
Tsilkov написа:
Избери първото(то даже и на него соларния фактор малее ама това е най-разпространеното).
Може ли да кажеш каква е логиката зад това? Или по-точно, каква е логиката на целия маркетинг, който стои зад стъклата с по-нисък соларен фактор? В какви ситуации те са по-подходящи?
Tsilkov написа:
Като не ти трябва светлина и соларен фактор си намали малко площта на прозорците и си спести 350 лв/м2 за дограма.
Южно слънце се спира с 80-90 см еркер/козирка/тента....
На места имам еркер, но искам да имам много светлина. Не мисля да намалям прозорците.
Tsilkov - майстор
Тогава си вземи първото стъкло и лятото се погрижи да се засенчва.
adonchevski - специалист
Засега съм се спрял на стъкла AGC iplus Top 1.1 с аргон. Но след Нова Година ще ми кажат от Кристиан Нейко, дали работят и с TRI на AGC и Ultra N на Saint Gobain Glass. Ако се сещате за други варианти на добри стъкла, казвайте.
Прикачен файл:
AGC iplus Top 1.1.JPG
AGC iplus Top 1.1.JPG (99.29 KиБ) Видяна 1848 пъти
Tsilkov - майстор
iplus Top е друга бира. Tri-то допреди една година беше на кофти цена примерно спрямо iplus. То при избора на пакет това е хватката - да получиш максимално слънце/светлина срещу сравнително нормлани пари.
adonchevski - специалист
От три фирми, които работят с BlueEvolution 92 поисках оферти на дограмата. Една от тях категорично ми отказа двете стъкла да са нискоемисионни - нямало да ми дадат гаранция. Трябвало да са комбинация от нискоемисионно и високоенергийно стъкло, за да не прегрявало лятото не само помещението, но и самите стъкла. Стъклата щели да развият висока температура и имало опасност да се спукат. Беше ми предложено високоенергийно стъкло Planitherm 4S, за което ми твърдяха, че имало много добри LT характеристики, но като гледам тук едва 66%, докато нискоемисионното AGC Top 1.1 според характеристиките тук е с 89%.
Интересно е, че една от фирмите сама ми предложи две от стъклата да са нискоемисионни.
mindless - специалист
Преди време, когато се интересувах, четох че термичен шок т.е. опасност стъклото да се спука има риск, когато в една камера има 2 покрития. Ако покритията се сложат на позиции 2 и 5, както се прави, не мисля, че има проблеми. Все пак самия конфигуратор ти казва, когато си правиш стъклопакет, ако има риск, поне този на Saint Gobain Glass, който ползвах.

Аз лично си сложих 3-ен стъклопакет с 2 нискоемисионни стъкла, по-назад в темата съм писал.

Имам доста прозорци с южно изложение и вече минаха 2 лета без да съм имал проблем и без да ги засенчвам по какъвто и да било начин.
Tsilkov - майстор
Практиката показва че няма грижи. Разбра се стъклото трябва да е оразмерено и т.н. но там има доста зависимости най-вече в размера. Като цяло термичния шок е проблем за ПВЦ дограмата (особенно когато не е бяла) а не за стъклата.
MASTER - специалист
Когато стъклата не са прозрачни, в комбинация с вътрешно нискоемисионно - също може да се получи, виждал съм такива случаи Решението е да се кантират стъклата.
Което си е стандартна практика по принцип при производство на стъклопакети, но за България не съм сигурен дали се прави или е екстра.
  • 1
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 52

Тема "Дограма" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: