Всичко за този вид строителство.
Тани - модератор
Нужда от отопление
Tsilkov - майстор
Понеже темата е празна ето малко (на края на отоплителния сезон ще пусна повече) практически резултати от разходите за отопление на нискоенергийна сграда която имам възможност да замеря.

Сградата влиза в определението на т.н. нискоенергийни сгради и се намира в гр.Карлово (на юг от Стара Планина). Изчислена годишна нужда от енергия за отопление 41 kWh/(m2a). Изчислението е правно с PHPP (софтуера за дизайн на пасивни сгради) и показва нужната енергия за отопление съотнесен към полезната площ. Сградата е на етаж и половина (втория не е на цялата площ) с РЗП 229 м2 и светла площ на помещенията вътре 188 м2. По изчисления годишната нужда от енергия за отопление е 7754 kWh.
Отоплението и охлаждането на цялата сграда е от мултисплит система с външно тяло Daikin MXS 68G и две вътрешни тела Daikin FDXS 35E - по едно на всеки етаж. Каталожния КООП на системата е от сорта на 3,6 което към днешна дата е "нищо особенно". От самите вътрешни тела има кратка система от въздуховоди, термостати и решетки които предават въздуха към стаите. Средната температура за цялата сграда е 20-21 градуса. Дневната се държи на 22-24 гардуса а различните спални 19-23 градуса. В баните, стълбището и гаража няма нужда от отопление - не съм мерил температурата, но се ходи по къси гащи и боси крака.

Сложил съм контролен електромер на DIN шина от този модел - http://vikiwat.com/product/13270/elektr ... 0-vac.html към токовия кръг на мултисплита.
Нуждата от отопление започна към края на Октомври и до края на месеца беше навъртял символичните 50 kWh. До 1 Януари са навъртяни 890 kWh. Най-големия дневен разход е от 31 Декември с около 40-50 kWH поради това че температурата падна до -12 градуса и нямаше слънце (сравнително рядко явление).
За въпросните 3 месеца (Октомври, Ноември, Декември) отоплението на сградата (230 м2 РЗП) по сегашните цени на тока и с дневна и нощна тарифа е около 130 лв. Предполагам до края на отоплителния сезон ще успее да се събере на около 400 лв а дори и под тях.
Tsilkov - майстор
Цената на цялата сграда не е директно вързана към мерките за енергийна ефективност и/или видът на отопление :idea: За да не стане че шикалкавя или заобикалям темата - цената на въпросната сграда е грубо 160 000 лева включваща всичко (с инсталациите) без мебелите.
nikolson - майстор
Tsilkov написа:
За да не стане че шикалкавя или заобикалям темата - цената на въпросната сграда е грубо 160 000 лева включваща всичко (с инсталациите) без мебелите.
СМР или наистина "всичко"?
Tsilkov - майстор
Не схващам много точно разликата и това за което питаш, но това са пари платени за готовата и вече обитавана сграда. Темата обаче е "отопление на нискоенергиини сгради" а не каква е цената на къщата Х на която съм направил измерването.
nikolovvd - майстор
Предполагам, че в тази цена е влязло всички до "ключ", т.е. остава да си инсталираш оборудването - кухненски шкафове, ел.уреди, секции, легла, гардероби и т.н.
Предвид квадратурата, сумата за това едва ли е под 50-60 000 лв.
magi208 - специалист
А някой живее ли вътре ?
kuuuuuul - майстор
Цената не е толкова важна,кажи каква е изолацията за да добиеме представа за какво става въпрос.
Tsilkov - майстор
magi208 написа:
А някой живее ли вътре ?
Къщата се обитава от Февруари или Март миналата година. Просто този Септември се сетих да сложа контролен лекетромер на климатиците.
kuuuuuul написа:
кажи каква е изолацията за да добиеме представа за какво става въпрос.
По фасадите е основно EPS 80-120 с дебелина 20 см (на места има 16 и 18 см). Покривът е 10+18 см вата за скатни покриви (лека). Подът е с 10 см XPS. За да е нискоенергийна не е само въпрос на дебелината на изолациите - иска изложение, конфигурация на отопляемите обеми, термомостове, монтажи. Параметрите на тази сграда не са много добри (41 kWh/m2a изчислено с PHPP ) защото парцела е малък и се наложи гаража да е част от отопляемата площ, а има и калкан които не може да се изолира свястно. За сега обаче само на нея съм успял да намеря начин лесно да измервам енергията. Интересно ще е в края на отоплителния сезон да пусна сравнение за нужната енергия по месеци. Същото ще направя и лятото макар че по сметки за ток от това лято и времето за което са работили климатиците съм убеден че цифирте ще са символични.

Тема "Нужда от отопление" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: