• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 10
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
rebroto - специалист
Благодаря на всички за информацията.не мисля че е невъзможно оптимист съм. ще пробвам.ако някои има още информация ще му буда благодарен
PCL82 - майстор
Възможно е и съм го видял с очите си на заслон Тевно езеро в Пирин.
Хижарят е направил малка вец (<500Вт) без да засяга природата. На оттока на горното езеро е сложил бидон за зеле, който е подпрял с камъни и с найлон насочва водата към гърлото. От доллната страна на бидона е закрепил съединени маркучи от от противопожарни хидранти.
Маркуча слиза надолу по склона на около 50-100м денивелация и е свързан към охлювна помпа. С ремъчна предавка се завърта генератора.
Помпата и генератора са закрепени за една дъска на земята и покрити с найлон да не ги вали.Кабелът си вървеше по земята.
Вечерно време като притрябва ток, просто подлагаше бидона под оттока, а през деня го отдръпваше.

Решението е примитивно, но не представлява вмешателство в природата.
rebroto - специалист
БРАВО НА ХИЖАРА.благодаря и на теб за присъединяването към темата.искам пак да момоля всишки които знаят как става да разкажат тук с подробности.благодаря ви
Милен - майстор
Преди време по Дискавъри даваха двама образи които направиха същото нещо . Даже турбината сами си я завариха. Денивелацията им беше над 400м. Филма мисля, че се казваше Еко механици или нещо подобно.

Нещо подобно е изпълнимо но дали си заслужава усилията.
hygro - майстор
Значи машинката ще работи при 40 бара. Чудесно. Ама освен тръби ти трябват и корпус и уплътнения за това налягане... Трябва ти и защита за турбината - остане ли генератора без товар, ще се развърти до оборотите на разрушаване само докато викнеш "спираааай" и всичкия ти труд ще се разлети на шрапнели. Всъщност автоматичен защитен клапан ти трябва при всякакъв напор.
Милен - майстор
Е, като на кино го направиха и подаваха някакво напрежение към някаква хижа. Нямам пресни спомени за конструкцията им. Но човек тръгне ли да прави подобно нещо ще възникнат не 5 а 105 проблема.
rebroto - специалист
аха зa термична защита ли става на въпрост плюс този клапан
:?: :?:
Милен - майстор
К'ви термични защити к'ви пет лева.
Ти още ли мислиш, че можеш да направиш нещо. Що не намериш по смислено и полезно за теб занимание.
rulom - модератор
Милен написа:
К'ви термични защити к'ви пет лева.
Ти още ли мислиш, че можеш да направиш нещо. Що не намериш по смислено и полезно за теб занимание.
:-D :-D :-D Смях се със сълзи :lol: :lol: :lol: Аз нямаше да мога да се изразя с толкова малко думи, толкова ясно :prayer:
А иначе по темата, на хижа Рай има малък ВЕЦ, виждал съм го и работи доста сносно, когато бях там го нямаше хижаря, иначе щях да се поинтересувам за съоръжението.
hygro - майстор
Как се прави микро-ВЕЦ?

Ето афганистанската технология по темата:

Изображение

Ето по-добро решение с вграден регулаторен-защитен клапан:

Изображение

Белгийско:

Изображение

Колкото за една крушка:

Изображение


Тук още: http://maps.mines.gov.sb/tiki/tiki-inde ... otoGallery

Запиши се в този форум, там микро-ВЕЦ е единствената тема:

http://www.microhydropower-forum.com/
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 10

Тема "Направа на водноелектрическа централа (ВЕЦ)" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: