• 1
  • 87
  • 88
  • 89
  • 90
  • 91
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
Lisko - майстор
нед май 19, 2024 12:45 amradius написа:
Тя и чалгата има голям пазарен дял, но не бих си я причинил !
Против рекуперацията, защо - дълга тема. Общо взето е като да си купиш електричка - гъзар си , ама сметката не излиза, а и смисъла го няма.
Ха! Аз пък не бях виждал нито чувал що е тва рекуператор. Хитро като идея.
nelina_london - специалист
kivanov,стандартни метални спироканални за вентилация .По проект са такива ,проектантът натърти ,че клиентите си слагат каквото искат ,но поради пожаробезопасност ,на хартия трябва да са метални .
Схемата е с големи централни тръби ф200 и седлови отклонения към стаите .Трасетата са предимно в коридорите .Изключение правят само едни куфари на втори етаж ,откъдето 2те тръби слизат към първи етаж .
Lisko,ти не беше ли в Америка ? Там рекуператорите са разпространени .
kivanov - специалист
нед май 19, 2024 9:28 pmnelina_london написа:
kivanov,стандартни метални спироканални за вентилация .По проект са такива ,проектантът натърти ,че клиентите си слагат каквото искат ,но поради пожаробезопасност ,на хартия трябва да са метални .
Схемата е с големи централни тръби ф200 и седлови отклонения към стаите .Трасетата са предимно в коридорите .Изключение правят само едни куфари на втори етаж ,откъдето 2те тръби слизат към първи етаж .
Lisko,ти не беше ли в Америка ? Там рекуператорите са разпространени .
При мен са ф250 и после пада на ф160 и в стаите влиза ф125 (нямам място над картона). Дано не се чуват звуци, че бая ще ме е яд :)
vlax - майстор
нед май 19, 2024 9:28 pmnelina_london написа:
Lisko,ти не беше ли в Америка ? Там рекуператорите са разпространени .
Лисицата е в Канада.
:partyman:
nelina_london - специалист
Явно ще си с по-мощен рекуператор и затова сечението е различно .На теория ,кубатурата изисква 300м3 мощност ,а на практика максимум 100м3/h са достатъчни .Не съм замервала ,но всеки твърди ,че при едни 200м2 и 50м3/h, нивата на CO2 са достатъчно ниски .Не съм мерила ,защото не ме сърбят едни 400-500 лв за монитор на C02 .
А,каква е схемата при теб ?
Във всяка стая ли има нагнетателна и смукателна решетка ?
Не съм чула шум по тръбите ,нито при предаване от стая в стая ,нито от самата вентилация .При нас шумът от обитателите се разпространява от процепа под вратите ,но той е нужен за климатизацията .И понеже го има ,в основните стаи има само по една нагнетателна решетка .
Последна промяна от nelina_london на нед май 19, 2024 10:49 pm, променено общо 1 път.
resistbody - майстор
нед май 19, 2024 9:47 pmkivanov написа:
При мен са ф250 и после пада на ф160 и в стаите влиза ф125 (нямам място над картона). Дано не се чуват звуци, че бая ще ме е яд :)
Избран ли ти е рекуператора ?
Моята площ е малка и ще ползвам малък рекупертор, който е със 125мм тръби, изводите към стаите са Ф100мм
Задължително се слагат обезшумители, но мисля са повече за да не чуваш вентилаторите... и аз се надявам да не се чува между стайте иначе ще го разкарам набързо тоя рекуператор..
kivanov - специалист
нед май 19, 2024 10:26 pmnelina_london написа:
Явно ще си с по-мощен рекуператор и затова сечението е различно .На теория ,кубатурата изисква 300м3 мощност ,а на практика максимум 100м3/h са достатъчни .Не съм замервала ,но всеки твърди ,че при едни 200м2 и 50м3/h, нивата на CO2 са достатъчно ниски .Не съм мерила ,защото не ме сърбят едни 400-500 лв за монитор на C02 .
А,каква е схемата при теб ?
Във всяка стая ли има нагнетателна и смукателна решетка ?
Не съм чула шум по тръбите ,нито при предаване от стая в стая ,нито от самата вентилация .При нас шумът се разпространява от процепа под вратите ,но той е нужен за климатизацията .И понеже го има ,в основните стаи има само по една нагнетателна решетка .
При първата версия имаше смукателни и нагнетателни решетки във всяка стая, но ми се стори много пренаселено, а и вероятно твърде солено като изпълнение. Сега смуче от баните + кухнята над печката + дрешника и нагнетява във всяко помещение.

Повечето стаи са с 50m3/h нагнетателни. Всекидневната е 2х100.
нед май 19, 2024 10:34 pmresistbody написа:
Избран ли ти е рекуператора ?
Моята площ е малка и ще ползвам малък рекупертор, който е със 125мм тръби, изводите към стаите са Ф100мм
Задължително се слагат обезшумители, но мисля са повече за да не чуваш вентилаторите... и аз се надявам да не се чува между стайте иначе ще го разкарам набързо тоя рекуператор..
По проект е Salda Ris P 700PE EKO 3.0. https://select.salda.lt/Product/Index/36526 Не знам хубав ли е. Напоследък малко ми паднаха батериите и взе да ми писва да чета.
resistbody - майстор
нед май 19, 2024 2:13 pmnelina_london написа:
В случая , системата за рекуператора ми е струвала 1000лв,с шумозаглушители и спироканални тръби ,каширана вата за изолация ,...
Явно доста са се променили цените... само за тръбите с фитингите днес платих 970лв за доста по-малка инсталация от твоята... без заглушители решетки и изолация..
kivanov - специалист
вт май 21, 2024 12:47 amresistbody написа:
нед май 19, 2024 2:13 pmnelina_london написа:
В случая , системата за рекуператора ми е струвала 1000лв,с шумозаглушители и спироканални тръби ,каширана вата за изолация ,...
Явно доста са се променили цените... само за тръбите с фитингите днес платих 970лв за доста по-малка инсталация от твоята... без заглушители решетки и изолация..
Аз съм заложил 15 хил. лв без машината и се надявам да се включа. Това е с монтажа.
resistbody - майстор
ср май 22, 2024 3:44 pmkivanov написа:
Аз съм заложил 15 хил. лв без машината и се надявам да се включа. Това е с монтажа.
Мисля си се презапасил, вярно че ти е голяма къщата.. моята е 120кв чиста площ на етаж, та за тея 120кв са 1000лв тръбите.. изолация смятам ще идат поне 300лв(каширана вата, микропорестата идва дебело) Скоби имам 2 съндъка все ще изнамеря подходящи.. иначе една скоба е 10лв.. мисля под 10к с монтажа ще се впишеш...
Аз голям зор сега с отворите за входящ и изходящ въздух, не ги заложих при строежа и ще трябва да дупча гредите... тея дни ще звъня на конструктура за местата които съм си набелязал и мисля ще отслабят миниммално конструкцията..
  • 1
  • 87
  • 88
  • 89
  • 90
  • 91

Тема "Парцел -> Къща -> Дом" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: