Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
LazarGanev - "Велик майстор"
Каква връзка има високия стартов ток при пускане на голям ел.мотор с въпросите по темата? Всеки един ел. мотор се товари при пуск и за големите е нормално да се вземат по-специални мерки. Съгласен съм, че рециркулацията (байпасът) допълнително улеснява пуска, но в много по-малка степен, отколкото дроселирането. За домашните помпи е смешно да говорим за байпас. Не само, че не се изисква байпас, ами не се изисква и дроселиране при пуск и помпата се пуска натоварена. Смешно е да говорим за дроселиране всеки път при включване на хидрофора например - кой ще го прави това нещо? Да не бягаме Стефане от основния въпрос - кран на изхода на помпата, поставен за регулиране на дебита, товари ли я или я разтоварва? Отговорът е категоричен - колкото е по-голямо съпротивлението на изхода, толкова по-разтоварена е центробежната помпа. При обемните помпи ( бутални, мембранни и др.) е точно обратното.
Каналски - специалист
Извън Темата !
Стефан написа:
...
Под "специално направена арматура" имах предвид, че може да има Сферичен кран с възможност за регулиране ... де да знам.
Популярните с възможност за регулиране т.е. плавно отваряне-затваряне са Шибърни и Вентилни (това са немски чуждици). Няма по-добра, по-лоша ... висичко зависи от разни други работи.

Прикачен файл

CK.JPG
Примерни Шибърни и Вентилни спирателни кранове
CK.JPG (20.15 KиБ) Видяна 5939 пъти
Neno Er - специалист
Изчетох всичката теория.
А сега практиката.
Имах същият проблем.
След като дупнах сондата-Ф-100мм. и поставих центробежна помпа в комбинация с ръчна, след около 40-45 сек.засмукваше въздух. Докато подкача вода с ръчната помпа, сондата се пълнеше и отно същото. Входа и изход на помпата бе 3/4 цола. На изхода с редукция сложих нипел 1/2 цола и проблема изчезна. Така бе до момента когато т.н. водни жили които пълнят сондата се прочистиха.
Сега ползвам друга ел. помпа с вход 1цол и изход 1/2 с възможност за 1 цол и 3/4 . Преди включване водния стълб в сондата е около 2 м., а при консумация пада до около 50-80 см. и не сършва водата ( просто съм извадил късмет при дупченето ).
Така, че колегата пуснал темата спокойно може да си сложи регулиращ кран на изхода където му е удобно.
lz1wvm - специалист
На половин цол водата не свършва обаче на цол свършва за около2 минути.За това искам да сложа кран.Може би 3/4 на изхода ще ми свърши работа но първо ще пробвам с кранче.
lz1wvm - специалист
Крана на изх. работи много добре дори в момента съм с 3/4 несферичен и е отворен нацяло.Но имам и друго питане.Тъй като сондажа е доста стар и преди години беше се затлачил.Сега пускам смукатела почти на дъното но понякога засмуква по големи песъчинки а и някои др. боклуци.Застават долу на смукатела и той изтърва и трябва да вадя пак всички карантии.Та искам да питам има ли някакви други смукатели или някакво друго решение.
Поздрави
LazarGanev - "Велик майстор"
Решението е да увиеш смукателя с два или повече слоя мрежа за мухи.
mxx_bg - помощник
Neno Er написа:
Изчетох всичката теория.
А сега практиката.
Имах същият проблем.
След като дупнах сондата-Ф-100мм. и поставих центробежна помпа в комбинация с ръчна, след около 40-45 сек.засмукваше въздух. Докато подкача вода с ръчната помпа, сондата се пълнеше и отно същото. Входа и изход на помпата бе 3/4 цола. На изхода с редукция сложих нипел 1/2 цола и проблема изчезна. Така бе до момента когато т.н. водни жили които пълнят сондата се прочистиха.
Сега ползвам друга ел. помпа с вход 1цол и изход 1/2 с възможност за 1 цол и 3/4 . Преди включване водния стълб в сондата е около 2 м., а при консумация пада до около 50-80 см. и не сършва водата ( просто съм извадил късмет при дупченето ).
Така, че колегата пуснал темата спокойно може да си сложи регулиращ кран на изхода където му е удобно.

това с ръчна помпа и центробежна не бях го чувал.колко метра ти е сондата.
Neno Er - специалист
mxx_bg написа:

това с ръчна помпа и центробежна не бях го чувал.колко метра ти е сондата.
Не мога да покажа снимки защото мангалите удариха шамара на долната част на ръчната помпа. В началото на пролетта ми разбиха гаража и я откраднаха. За това ще се опитам да обясня.
Ръчната помпа се състои от две части: горна-цилиндър в който се движи буталото с гумено уплътанение и клапан и долна част към която се завива засмукващата тъба. Двете части се затягат с болтове , а помежду тях е долния клапан на помпата.
Когато буталото се движи нагоре, горния клапан се затваря а се отваря долния и помпата засмуква. При движението на буталото на долу, долния клапан се затваря, горния се отваря и водата преминава над буталото. При следващото движение на горе, водата над буталото се излива през чучура.
Наличието на двата клапана води до там, че да не се ползва смукател на захранващата тръба. За това при плитки подпочвени води тази тръба може да се набие.
При комбинация от ръчна и центробежна ел.помпа, на входа на долната част на ръчната се слага спирателен кран, под него трипътник към чиято вертикална част се завива засмукващата тръба, а на другата-отклонение за електическата. На това отклонение, преди ел.помпата се монтира възвратен клапан с посока на пропускане към електрическата (стрелката му да сочи към нея ). Той не дава възможност за обратно изтичане на водате от ел.помпата при нейното изключване.
Начин на експлоатация:
-спирателният клапан под ръчната помпа се отваря и по познатия начин чрез наливане на вода се помпи до засмуквне и изкарване на вода като отвора за обезвъздушаване на електрическата трябва да бъде отворен.
-след като ръчната засмуче, електрическата се напълва от само себе си с вода и се обезвъздушава и тогава същия отвор се затваря ( на някои има фунийка, или спирателен кран).
Пуска се електрическата помпа и водата тръгва. Тогава спирателния кран под ръчната помпа се затваря ( за да не се засмуче евентуално въздух от към ръчната помпа ).
Просто и ясно.


За хонорара ползвам горния ляв джоб на сакото :-D :o :lol:

П.П. Пропуснах.
Сондата ми е дълбока около 5,5м. ,с воден стълб 1,8-2м.
Ето тук съм писал как се намира вода и как се дупчи.
http://www.napravisam.bg/forum/viewtopic.php?t=5760
mxx_bg - помощник
А дали ще вади от около 12 метра.Няма ли да изтърва. :?
mxx_bg - помощник
да поясня че водното огледало е на около 9.5 метра.Айде кажете нещо де. :))

Тема "сонда" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: