Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
EmoZ - специалист
mxx_bg написа:
А дали ще вади от около 12 метра.Няма ли да изтърва. :?
Това е за бисерите :) .

Ъъъъъ никакси нема да вади от 12 метра денивелация между сондата и смукателната страна на помпата (не говорим за потопяема помпа) - физика - Торичели.

Към пусналия темата, за к'во ти е да управляваш дебита на изхода, когато проблема ти идва от достигане на ниско ниво, направи си изключвател по ниво на водата най-напред, прави се елементарно, а после регулирането на дебита става със секакво дроселиране на изхода на помпата (кран или каквото решиш), байпаси не ти требват, увеличават разхода на електроенергия.

Лазар и Ванко са абслютно прави, сред сичките характеристики на помпите има една PQ - разход на електроенергия/дебит доколкото си спомням беше нещо такова: даден дебит към номиналния се отнася така, както квадратите/кубовете (едното е за оборотите на работното колело, не помня кое беше) на консумираната енергия към тази консумирана при номинален дебит. Нооо ако е чак па толкоз важно 'ше проверя изрично.

Инак центробежните помпи при пуск се прищипват от нагнетателната страна, за да се разтовари двигателя, байпаса, за който говори Стефан няма никакво отношение към случая в тая тема, чрез байпаса се товари постепенно помпата до работен режим, после с кротко регулиране (затваряне на байпаса и отваряне на към контура), помпата се включва към контура и 'воала' - имаме дебит където требва. Ся нема как на един един контур одървен на 125 бара или при хилядниците на 150-160 бара да му навкараш отма напора на некоя помпа (не говорим за ГЦП-тата), ама тъва е за ядрени енергетични инсталации, дето нямат нищо общо със самоделна поливна техника, дето даже нема и най-елементарно резервиране - да му изсъхнат на човек памидорите за нема нищо. :)

Успех.
mxx_bg - помощник
добре де дайте тогава акъл как да вадя.Сондата е 12 метра водата е на 9 метра.Сега вадя с компресор но дебита ми е малък.А дупката е малка 80 мм.До долу има тръба един цол.
LazarGanev - "Велик майстор"
Най-лесното решение е следното - около сондажа изкопаваш кладенец (шахта) дълбок поне 3-4м и там поставяш помпата, а до дъното на сондажа остават 8-9 метра, от които вече една кадърна помпа може да засмуква.
EmoZ - специалист
mxx_bg написа:
добре де дайте тогава акъл как да вадя.Сондата е 12 метра водата е на 9 метра.Сега вадя с компресор но дебита ми е малък.А дупката е малка 80 мм.До долу има тръба един цол.

Потопяема помпа!
mxx_bg - помощник
Потопяема ама 1000 лв. за тия които са 70 мм.Малко множко ми се види.Намерих украинско бибо за 100 лв. - 85 мм диаметър.Ама пак ми е много.Дали няма да има нещо около 70 мм.
lz1wvm - специалист
mxx_bg ти искаш нещо хубаво,нещо евтино и ако може без пари.Сигурно вече не се намират такива неща.А и като го правиш за себе си е хубаво да се замислиш какво правиш.Прочети горния пост на LazarGanev малко по подробно.
Поздрави

Тема "сонда" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: