• 1
  • 2
Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
borkata3000 - специалист
Здравейте!
Проучвам варианти да оградя 700 кв.м. (106 линейни метра) терен, на който след време ще строя къща. Искам висока ограда (около 2 м.), за да избегна съседските погледи. Незнам обаче през колко метра се слагат бетонни колони, колко дълбоки и колко дебели.
Буквално преди 2 часа се захванах с проучването и за сега съм на етап сравнение на бетонни блокчета с тухла четворка (с ценова полза на четворката). Нямам представа какви други варианти мога да разгледам. Не държа да е масивна, стига ми непрозрачна устойчива на вятър.
Моля, да споделите ваши впечатления и знания по въпроса.
Благодаря!
housedoktor - майстор
само ще ти спомена,че е скъпо начинание ....подготви се за минимум 80 лв на линеен метър
griffin - майстор
Ако ще правиш ограда с блокчета или тухли на доста места съм виждал че изливат нещо като бетонна подложка, под цялата ограда която е вкопана в земята, в тая бетонна подложка имаше бетонни колони с височината на оградата през около 3-4 метра, после като изсъхна всичко хората иззидаха с газобетонни блокчета и минаха една замазка и латекс на стената.
Ама виж за цени не съм ги питал :-)
peshev-ko - специалист
Борка,моето мнение е,че с блокчета ще ти излезе по-евтино.
1.При блокчетата материалите за зидария са ти два пъти по-малко
2.Нямаш мазилка/а тухлата задължително трябва да измажеш/
3.Не правиш кофраж за колоните
borkata3000 - специалист
peshev-ko написа:
Борка,моето мнение е,че с блокчета ще ти излезе по-евтино.
1.При блокчетата материалите за зидария са ти два пъти по-малко
2.Нямаш мазилка/а тухлата задължително трябва да измажеш/
3.Не правиш кофраж за колоните
Т.е. използвам отворите в блокчетата, за да наливам бетон за колона ли?
Ако има колона през 4 метра, колко дълбоко трябва да вкопая блокчета, които в случая ще играят куфража и самата колона? Трябва ли да отлея бетонов бордюр, от който нагоре да започна да зидам блокчетата или може да започна директно от пръста, без този бетонов бордюр (основа)? С какъв материал се зидат бетонните блокчета?
15 см. дебелина на стената стига ли с такива блокчета? Какво е оптималното разтояние между колоните?
Изображение
housedoktor - майстор
ето комбинирана блокчета и дърво

Прикачен файл

S6301477.JPG
S6301477.JPG (135.52 KиБ) Видяна 106313 пъти
griffin - майстор
Ако блокчетата започват директно от земята мисля че по натам може да имаш проблем с водата, блокчетата може да започнат да се рушат. Бетона по би издържал на мокрене стига да няма шупли(добре вибриран) и да няма показваща се арматура която да ръждяса и да скапе бетона.
EDI - майстор
задължително армиран бетонен пояс, да легнат блокчетата.Рано или късно ще провисне, ако няма добра основа, освен, ако не е скала.Ето част от моята ограда
EDI - майстор
Ето тук се вижда основата.За 6,5 метра ограда, висока към 1,8 метра отиде 1 кубик бетон за основата и 2 палета бетонни тухли.Бяхо по 60-70 стотинки преди 2 години.Правил съм ги без колона в средата, защото оргадата не е много дълга, и зидарията я правих като за себе си, стабилна.
peshev-ko - специалист
Ето ти и моята ограда.Ако не ти става ясно,ще дообясняваме.Имай предвид,че където виждаш бетон има и желязо/и в колоните/

Прикачен файл

DSC00169.JPG
DSC00169.JPG (103.02 KиБ) Видяна 106084 пъти
  • 1
  • 2

Тема "Евтин вариант за външна ограда" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: