Най - вълнуващия въпрос зимно време.
tyrnokop - специалист
AntonBM написа:
Съмнявам се, че пластинчатият топлообменник ще успее да направи естествена гравитачна циркулация. Все пак е възможно... Това може да се разбере, само ако се пробва.
Смятам да пробвам. Последните дни отправих редица запитвания към фирми, предлагащи топлообменници. Ценовата разлика е доста голяма. Започва се от 300 лв и се стига до 100 лв. Като последното, което бие по цена всички други е линка от 2V6.
2v6 написа:
Загрятата от топлообменника вода през тръбата 1 се изкачва в бойлера. Студената вода от дъното на бойлера през тръбата 2 слиза в топлообменника.
Новата тръба 1 на схемата ти колко висока я пускаш във водосъсдържателя? Горе-долу колкото тръбата на топлата вода?
Захващането към фланеца със заварка ли го правиш или с резбови накрайници да се получи нещо като имитация на щуцер?
2v6 написа:
Започна ли новата серпентина? Колко дълга тръба ще използваш?
Купих два метра тръба, смятам да я навия цялата. Утре трябва да съм я направил.
2v6 написа:
В линка отдолу може да видиш топлообменник подходящ за панел с ефективна площ 1-2 м2:
http://cgi.ebay.de/12-Platten-Warmetaus ... 746ab74635
Благодаря.

В документа на стр.26 е описана процедурата чистене. Записано е, че почистването се прави със слаба фосфорна или оксалова киселина. Колега 2V6, такава операция правиш ли с твоя топлообменник? И ако да - тези киселини сам ли си ги приготвяш или пазаруваш от аптеката или ...? Последното изречение казва: да се чисти на равни интервали, като не е казано с каква продължителност са интервалите.
2v6 - майстор
tyrnokop написа:
Новата тръба 1 на схемата ти колко висока я пускаш във водосъсдържателя? Горе-долу колкото тръбата на топлата вода?
Захващането към фланеца със заварка ли го правиш или с резбови накрайници да се получи нещо като имитация на щуцер?
При мен бойлера си имаше два извода заварени отдолу. Дирекно са на дъното, без да влизат навътре, но разстоянието между тях е около 80 см - бойлера е хоризонтален.
Тръбата 1 на схемата не е нова, а съществуващия на твоя бойлер вход за студена вода. Допълнително ти трябва само една нова тръба директно на дъното. За по-добра циркулация е хубаво тръбите 1 и 2 да са по-широки - примерно за топлообменник 0.15 м2 е добре да са 3/4". Тръбата 1 е добре да влезе по-нависоко, но не повече от 20 см.
tyrnokop написа:
В документа на стр.26 е описана процедурата чистене. Записано е, че почистването се прави със слаба фосфорна или оксалова киселина. Колега 2V6, такава операция правиш ли с твоя топлообменник? И ако да - тези киселини сам ли си ги приготвяш или пазаруваш от аптеката или ...? Последното изречение казва: да се чисти на равни интервали, като не е казано с каква продължителност са интервалите.
Вече 6-та година не съм забелязал влошаване на работата и затова не смятам скоро да правя такава процедура.
Ако водата е твърда и топлообменника се загрява често над 50 градуса ще трябва и по-често (поне веднъж годишно) да го промиваш.
Този проблем го има дори в по-голяма степен при вградената в бойлера серпентина. Там котления камък се отлага по-бързо, защото скоростта на обтичане е по-ниска.
filmatoplo - майстор
Нашата вода тук се замърси доста тоест батак -това като се нагрее и се лепи отлага по всичко -за 2-3 години скапва всякакви компоненти .
Последна промяна от filmatoplo на нед сеп 19, 2010 8:07 am, променено общо 1 път.
kuuuuuul - майстор
В документа на стр.26 е описана процедурата чистене.
При мене не се отваря,а тази процедура ме интересува.Моя ТО беше стар и запушен/свален точно от такава с-ма/,чистих го с киселина от акумулатор и се отпуши.
filmatoplo - майстор
Веднъж един мой топлообменник престана да топли -като го свалих текна ръжда от него -бях го монтирал на черен индустриален бойлер 700 литра Разградски -тоест бойлера беше без втрешно покритие , чисто нов си беше обаче за 2 години край .Това преди да излезнат емаелираните на Елдоминвест Варна и Сънсистем Шумен , после клиента го кара някъде в Бургас имало цех за промивка на всякакви уреди главно кафемашини , та тогава разбрах че с кисилина става.
tyrnokop - специалист
2v6 написа:
Тръбата 1 на схемата не е нова, а съществуващия на твоя бойлер вход за студена вода. Допълнително ти трябва само една нова тръба директно на дъното. За по-добра циркулация е хубаво тръбите 1 и 2 да са по-широки - примерно за топлообменник 0.15 м2 е добре да са 3/4". Тръбата 1 е добре да влезе по-нависоко, но не повече от 20 см.
Разбирам. Днес навъртях серпентината. Изводите са следните:
1. При 12 мм тръбичка с дебелина на стената 1мм ако се опитате да навъртите с диаметър по-малък от 8 см тръбата става на елипса, като късия диаметър е много по-малък от дългия, честно казано направо се приплесва.
2. При парче 2 м от горепосочената тръба не може да се направят повече от 5 витки. Една витка излиза с дължина на окръжността около 31 см. 5 по 31 са 155 + огъвката за правия край стават 2 м и даже не достига. Утре ще публикувам снимките.
3. Огъването на серпентина не е толкова лесно колкото си мислех. При условията, с които разполагах са нужни двама души.
4. Все още не съм наясно какъв припой да използвам за заварка на тръбичката към фланеца.
2v6 написа:
Вече 6-та година не съм забелязал влошаване на работата и затова не смятам скоро да правя такава процедура.
Ако водата е твърда и топлообменника се загрява често над 50 градуса ще трябва и по-често (поне веднъж годишно) да го промиваш.
Преди 2 години почиствах бойлера. Изпаднаха 2/3 кофа вавовикови образувания, котлен камък, налеп, нагар или там както се нарича. Преди една седмица ми се отвори мегдан да направя проверка и пак го почистих - пак 2/3 кофа. Нагревателят беше заприличал на капсуловано изделие, не се виждаха ни тръбички, ни чудо. Става дума за град Добрич. Ще съм благодарен ако колегата 2v6 сподели в кой край на България е системата му.
2v6 - майстор
tyrnokop написа:
...
Преди 2 години почиствах бойлера. Изпаднаха 2/3 кофа вавовикови образувания, котлен камък, налеп, нагар или там както се нарича. Преди една седмица ми се отвори мегдан да направя проверка и пак го почистих - пак 2/3 кофа. Нагревателят беше заприличал на капсуловано изделие, не се виждаха ни тръбички, ни чудо. Става дума за град Добрич. Ще съм благодарен ако колегата 2v6 сподели в кой край на България е системата му.
В близост до Софийското поле. В тази част водата е мека - разтваря котления камък и други варовици...

Може да използваш устройство за омекотяване на водата.
tyrnokop - специалист
2v6 написа:
Може да използваш устройство за омекотяване на водата.
Да, може би трябва да се поинтересувам за омекотителна станция
ibogdanov - специалист
2v6 написа:
tyrnokop написа:
...
Преди 2 години почиствах бойлера. Изпаднаха 2/3 кофа вавовикови образувания, котлен камък, налеп, нагар или там както се нарича. Преди една седмица ми се отвори мегдан да направя проверка и пак го почистих - пак 2/3 кофа. Нагревателят беше заприличал на капсуловано изделие, не се виждаха ни тръбички, ни чудо. Става дума за град Добрич. Ще съм благодарен ако колегата 2v6 сподели в кой край на България е системата му.
В близост до Софийското поле. В тази част водата е мека - разтваря котления камък и други варовици...

Може да използваш устройство за омекотяване на водата.
В софйиско водата е около 20 менски градуса твърда !!! проверено е и спор няма. В София е около 2-3.
Аз съм с такава инстлация и реших проблемите с водата радикално.
ако някой има интерес мога да споделя инфо.
tyrnokop - специалист
ibogdanov написа:
Аз съм с такава инстлация и реших проблемите с водата радикално.
ако някой има интерес мога да споделя инфо.
Mоля да споделиш.

Тема "Топлообменник - свързване към бойлер без серпентина" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: