Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
ganyo - напреднал
бих искал да попитам как се определя сечението на кабел спрямо консуматора знам някои формоли със примери знам че звучи тъпо но моите така наречени колеги ми казват някакъв дюгерски начин в смсаил 1/квадрат/отговаря на8(A) ще поставя няколко формулки със примерчета зада ми кажете дали сам се насочил на прав път или сам в дупката

1 определяне тока(A) ако са дадени мощноста и напрежението

пример електрическа печка 3kW напрежение 220V

I=P/U I=3000:220=14A

продължението на тази дилема е



според мене и таблицата която гледам проводик със сечение 2х1квадрата отговарящ на 16 ампера би издържал натоварване от 3KW слагам още квадрат и половина от мене аванс по думите на майсторите с 30 години стаж да се застраховам и става 2.5 квадрата със 25(A) предпазител говорим за мостов проводник от таблицата
Последна промяна от ganyo на чет окт 21, 2010 5:36 pm, променено общо 2 пъти.
memo - помощник
За тази цел,колега си има много дебати по тази тема за сеченията на проводниците-просто предгледай темите.Аз скоро пак си ги разлиствах :lol: Не може да се помни всичко. На мен преди пък ми бяха казали следната формула,която е горе долу като твоята-Kw/2-сечението,а Kw x 2 тока.Само не се връзвай на това :wink:
ganyo - напреднал
тази формула сам я взел от справочник/ въпроси и отговори по електротехника / част -1 на Хуберт мелузин изданието е от 1975 г колко старо но и във старото и новото формолите са едни мойта мисъл в момета е дали аз се движа във правилната посока по зададеното изчисление от мене или се бъркам. и ако се бъркам какво е правилното решение за да го занм както трябва да бъде
fikata - майстор
memo написа:
[b,а Kw x 2 тока. [/b]:wink:
Само за трифазен консуматор.. kW x 2 = А /разбира се приблизително - само за дюлгерски нужди :-D /
ganyo - напреднал
нещо неможах да схвана поясни по подробно бъркам ли във моите изчисления.аз неговорам в случая за трифазен ток ако това тие идеята
crez - майстор
11 А на квадрат, аз така си ги смятам за мостов вкопан в стена. Но..... има значение при сметките и как ще бъде прокаран кабела, вкопан мостов в стена, вкопан мостов в гофра, възвушно и т.н. Има справочници намери и чети.
ganyo - напреднал
нестава въпрос за киловат на квадрат аз съм дал един прост пример с които искам да определя тока (A) при положение че знаем мощноста и напрежението.след като намерим (A) колко е както сam и напраил според формулата.по таблици в случая за мостов проводник ПББ-МБ1 аз съм определил сечението на проводника които ще захранва този електроуред и питам дали сам прав или не за това което сам изчислил.много ясно че зависи и от къде ще бъде положен и как.това е само пример
PCL82 - майстор
За монофазно захранване:

Съпротивление на кабел: R=2*po*l/S
po-специфично съпротивление на медта= 0,017 ом*мм2/м; Алуминий = 0,029 ом*мм2/м
l-дължина на кабела (коефицентът 2 отчита, че има два проводника с тази дължина)
S-сечение в мм2

Пад на напрежение:

dU=I*R => dU= I*2*po*l/S , където I, е максималният ток в ампери ( номинален ток на предпазителя)

Пад на напрежение в проценти, при напрежение 230 волта:
dU%= 2*I*po*l*100%/(S*230)


Проверяваш дали не надвишава дупустимия пад даден в наредба 3, например 3% и отчиташ дали няма други предписания за конкретния случай.

Например:
захранване ма апартаментно табло мин 6мм2
PEN проводник мин 10мм2 мед, при определени случаи 2,5мм2 и др.

Отчита се и средата в която се полага. За жилищни инсталации с дължини до 15-20м важи:

1мм2-6А
1,5мм2-10А
2,5мм2-16А
2,5мм2 (4мм2)-20А
4мм2-25А
6мм2-35-40А
10мм2-50А
16мм2-63А
moimoimoi - майстор
за едно и също сечение може да срещнеш различни стойности на тока които може да понесе въпросното сечение

това е таза защото трябва да се има на предвит :
1 - броя на жилата в кабела 2-3-4-5...
2 - типа на полагането отктито,в замазка в тръба
3 - от дължината/но това е по скоро за мощноста/

с увеличаване на сечението максимално допустиния ток намаля,т.е. ако един квадрат издържа на 10 ампера то 100 квадрата няма да издържат на 1000 ампера

преди седмица вързах времено едни лум тела на 1.5мм мостов при товар от 21 ампера и си работи без проблеми ,много леко загряване,но кабела беше на открито

ето виж тази тема, http://www.napravisam.bg/forum/viewtopi ... 4%ED%E8%EA

и да знаеш че обикновено проблема не е в тънкия кабел а в лошата контактна връзка

Прикачен файл

dsc01899_673.jpg
dsc01899_673.jpg (107.51 KиБ) Видяна 32862 пъти
crez - майстор
PCL82 написа:
1мм2-6А
1,5мм2-10А
2,5мм2-16А
2,5мм2 (4мм2)-20А
4мм2-25А
6мм2-35-40А
10мм2-50А
16мм2-63А
Ами, това въобще не е вярно. Ето наредба 3, чети там всичко е дадено има и таблици и въобще не съвпада с данните на колегата.
http://www.elektrouslugi.com/outpages/n ... 1708-I.htm

Тема "сечение на проводник спрямо консуматор" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: