Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
velas - специалист
За в къщи е хубаво датчиците да светват други осветителни тела а не основното осветление. Нещо от типа на "нощно осветление" с доста по-ниска сила на светлината, колкото да видиш къде ходиш.
Проблема е, че трябва да се допълни вече изградената инсталация... а може датчика и осв. тяло да се монтират върху разклонителната кутия. :wink:
Тани - модератор
Освен това датчиците трябва да управляват лампи , на които няма да им пречи честото включване и изключване. Енергоспестяващите лампи не са подходящи!
didoni_ - специалист
lov написа:
Какво толкова сложно има. Има си така наречените коридорни датчици за движение. Монтират се на мястото на ключовете. Без никаква промяна на схемата на свързване на ел. инсталацията. Махаш стария ключ и монтираш това устройство. И ако можеш да си свържеш схема с ключ останалите места за включване са в паралел на него. Не знам как по лесно да ти го обясня.
И не се води фотоклетка защото фотоклетката се включва само когато осветеността падне под предварително зададено ниво. А това което ти трябва е датчик за движения. Ако искаш така го наричай. само че за тази за който ти говоря си е конструира директно да се заменят съществуващите ключове. Даже има и монтирана и фотоклетка вътре и дори някой да се движи в коридора не се включва когато осветеността е достатъчна.

Колега,как ще монтираш датчика на мястото на ключа,той нали е с 3 извода.
Не споря,може да има и 2,но нали трябва захранване на самия датчик :)
valqk - специалист
didoni_ написа:
lov написа:
Какво толкова сложно има. Има си така наречените коридорни датчици за движение. Монтират се на мястото на ключовете. Без никаква промяна на схемата на свързване на ел. инсталацията. Махаш стария ключ и монтираш това устройство. И ако можеш да си свържеш схема с ключ останалите места за включване са в паралел на него. Не знам как по лесно да ти го обясня.
И не се води фотоклетка защото фотоклетката се включва само когато осветеността падне под предварително зададено ниво. А това което ти трябва е датчик за движения. Ако искаш така го наричай. само че за тази за който ти говоря си е конструира директно да се заменят съществуващите ключове. Даже има и монтирана и фотоклетка вътре и дори някой да се движи в коридора не се включва когато осветеността е достатъчна.

Колега,как ще монтираш датчика на мястото на ключа,той нали е с 3 извода.
Не споря,може да има и 2,но нали трябва захранване на самия датчик :)
При мен имаше стълбищен автомат сложен и ключа беше с пружинка.
Какъв ключ, девяторен ли? За девяторен ще трябва да вържеш кабела на датчика към кабела, който отива към лампата, иначе ще можеш да угасиш датчика от ключовете.
Тани написа:
Освен това датчиците трябва да управляват лампи , на които няма да им пречи честото включване и изключване. Енергоспестяващите лампи не са подходящи!
Защо? Скъсява им се живота ли? Ако е само това - не ми пречи, понеже с обикновенни 100в крушки все едно свещи съм запалил! (замислям да мигрирам към 12в осветление, но трябват хартийки с исторически личности :( )
leosat varna написа:
За в къщи е хубаво датчиците да светват други осветителни тела а не основното осветление. Нещо от типа на "нощно осветление" с доста по-ниска сила на светлината, колкото да видиш къде ходиш.
Проблема е, че трябва да се допълни вече изградената инсталация... а може датчика и осв. тяло да се монтират върху разклонителната кутия. :wink:
Зависи от случая. При мен е идеално така както е, защото става дума за коридор, който трудно ще осветиш със светодиодно слабо осветление. Вариант е да се пуснат ленти ниско долу. (МНОГО благодаря за идеята! Като оправя гипс-картона ще пробвам с едната стена, мисля че ще стане супер за нощем). Предполагам, че ще ползвам едни и същи датчици и часовник, който превключва на нощно осветление след 24ч. :)
NeoBoss - специалист
да ползвам темата да питам и аз за едно решение :) , имам идея да правя нещо такова :
http://www.youtube.com/watch?v=IZGQzOdf ... r_embedded

но мойто стълбище е отворено от единия край, не е така в коридор. И проблема ми е че няма да мога да скрия ИЧ излъчвателя от другата страна зада работи сензора. Има ли сензори които да засегат движение като са монтирани само от едната страна на стълбището :) или да пускам тема във електроника :)
velas - специалист
valqk написа:
светодиодно слабо осветление.
Тури 2 светодиодни прожектора по 100W па тогава говори за "светодиодно слабо осветление"... :mrgreen: :partyman:
valqk - специалист
leosat varna написа:
valqk написа:
светодиодно слабо осветление.
Тури 2 светодиодни прожектора по 100W па тогава говори за "светодиодно слабо осветление"... :mrgreen: :partyman:
От теб ли ще са подарък :) :mrgreen: :partyman:
Мисля, към 200лв е единия... :)
Знам какво има на пазара, живо се интересувам от светодиодно осветление и както казах, мисля да минавам на 12в насвсякъде у нас, но свтодиодното е доста солено в момента. За 1 стая ми трябват 4*10в за нормално осветено (около 70 долара са такива каквито искам), а с xenon крушка предполагам, че една 35в ще ми стигне. Ще експериментирам.
Има тука в бг една ф-ма забравих я коя е, но продава по 20тина лв пак такива по 8-10вт. Трябва да пробвам тях първо. Мисля, 100вт прожекторите имат 10 от техните вътре.
Сигурно и снимки ще сложа като ми остане време да се хвана с това.

NeoBoss написа:
да ползвам темата да питам и аз за едно решение :) , имам идея да правя нещо такова :
http://www.youtube.com/watch?v=IZGQzOdf ... r_embedded

но мойто стълбище е отворено от единия край, не е така в коридор. И проблема ми е че няма да мога да скрия ИЧ излъчвателя от другата страна зада работи сензора. Има ли сензори които да засегат движение като са монтирани само от едната страна на стълбището :) или да пускам тема във електроника :)

Точно подобно нещо като на клипчето си мисля да направя за нощен коридор много натам, само че без контролера с гъзарийките, ами само по часове да включва различните осветления.
Нещо не успях да схвана какво ти е стълбището. ИЧ излъчвател ли? Датчиците са ИЧ приемници, които сравняват разлики в температурата в помещението. Т.е. имаш ли пряка видимост - ще светва. Ако нямаш пряка видимост - слагаш 2 и става. Ако искаш да може да те засича без да те вижда - може, но не съм виждал да се продават такива неща. Само знам, че има с военно предназначение такива капацитивни датчици. Не е ненаправимо, но немога да ти помогна за тях. По-лесно ще е да сложиш повече ПИР датчици за движнение/лампи.
NeoBoss - специалист
еми стълбището е вито и с парапед който почва от първото му стапало. Датчика трябва да е преди него но там вече е над 2 метра ширина. и ми се иска да се включва преди да си стъпил на първото стъпало но ми трябва датчик който да седи само в едната страна (без да му трябва излъчвател). Нещо от рода на обемните датчици за стая ама във мини размер.
velas - специалист
Ако слушкаш много, ще ти ги подаря... :partyman:

При правилен подбор, светодиодното осветление се изплаща бързичко. Много хора нямат представа колко $ им гълта осветлението. За терасата на стария апартамент не успях да убедя жената, че осв.тела, които си е харесала не са хубави...с по 3 ламБи по 50W= 300W :shock: . С толкова ватове ще осветя 5-6 апартамента... Не може да се заменят със светодиодни, няма място...има вариант за преправяне, но не ми се занимава... :cool:

Наскоро попаднах на този сайт. Цените им са по-изгодни в сравнение с останалите ми познати сайтове. Поръчах си една дузина различни видове осв.тела. За силно китайски биват. Лесно могат да се преправят или ремонтират. А и аз мога да им променям ъгъла на светене и цветната температура по мое усмотрение... :mrgreen:
valqk - специалист
NeoBoss написа:
еми стълбището е вито и с парапед който почва от първото му стапало. Датчика трябва да е преди него но там вече е над 2 метра ширина. и ми се иска да се включва преди да си стъпил на първото стъпало но ми трябва датчик който да седи само в едната страна (без да му трябва излъчвател). Нещо от рода на обемните датчици за стая ама във мини размер.
В такъв случай ще ти трябват Х датчика в зависимост колко ти е вито и дълго стълбището. Аз на моето съм боднал 3.
Датчиците за които говорим са точно обемни. http://www.sat-24.info/index.php?categoryID=118 - първото от гугъл. Те нямат нужда от излъчвател/приемник, защото човека е излъчвателя и те сравняват движение на обекти с температурна разлика в обема в който засичат. Примерно ако в стаята е около 37 градуса няма да те 'видят' :) Тези дни моя датчик ме вижда по-трудно, че топличко :)
Т.е. взимаш си датчици за движение с реле (моите ги взех за по 12лв всеки от близката железария) вързваш ги така, че там откъдето идват хора (горен/долен край и ако има по средата - 3 примерно) да ги 'види', нагласяш ги да светят *3 от времето за качване слизане или повече, както си прецениш и резултата е, че като дойде някой от горна/долна страна светва, след което човека слиза. Долния датчик не се активира, щот мисли, че е светло (горния е светнал и наиситна е) и лампите гасят след ХХ време на горния датчик. Има един недостатък, ако искаш да минеш по коридора без да светва - няма как. Т.е. ако свети по спални с деца или нещо такова - мисли се наново как да се прави :)
leosat varna написа:
Ако слушкаш много, ще ти ги подаря... :partyman:

При правилен подбор, светодиодното осветление се изплаща бързичко. Много хора нямат представа колко $ им гълта осветлението. За терасата на стария апартамент не успях да убедя жената, че осв.тела, които си е харесала не са хубави...с по 3 ламБи по 50W= 300W :shock: . С толкова ватове ще осветя 5-6 апартамента... Не може да се заменят със светодиодни, няма място...има вариант за преправяне, но не ми се занимава... :cool:

Наскоро попаднах на този сайт. Цените им са по-изгодни в сравнение с останалите ми познати сайтове. Поръчах си една дузина различни видове осв.тела. За силно китайски биват. Лесно могат да се преправят или ремонтират. А и аз мога да им променям ъгъла на светене и цветната температура по мое усмотрение... :mrgreen:
Не съм съгласен за това с изплащането на диодното осветление. Цената все още е много висока и разликата в консумацията (говорим за 12ч светеща лампа) не е толкова фрапираща като цена, която се плаща на месец. Т.е. ако сметнем примерно 4 стаи по 70$ за всяка = 280$ САМО за диоди + 4 * 10$ за захранване(приемам, че се слага импулсно 12в) = 320$ * 1.39 = 444.8 лв. и консумация от 160вата общо. 0,16 KW/h * 12часа = 1,92 КВ/часа
Иначе 4 * 100вт крушки * 1лв = 4лв и обща консумация от 400вт 0,4 KW/h * 12часа = 4,8 КВ/часа
т.е. на 12часа светене пестиш 2.88 КВ/часа * 0,08910лв*1,2(ддс) = 0,3079296лв.
Т.е. за 1432 дни (4 години) ще ти се избие, а до тогава цените ще са паднали доста, защото копат яко в светодиодите напоследък :)
Като сметките са за лампа, която свети цяла нощ. В стаите светят по 4-6часа :) и не са 100вт...
Като въобще не спомена енергоспестяващите крушки. Вярно, не е много хубаво с тях и са малко опасни, ако попаднеш на фалшива крушка(с лошо покритие на луминофора), може да ти се прецакат очите (от УВ лъчите, които минават през него), но ако сложиш нещо пред крушката и се ползва само отразена светлина не е толкова страшно, а са малко по-голям консуматор от диодите и са по 10лв качествените!
Затова си мисля, че истината е в ксеноните - 4 ксенона по 35В предполагам ще са достатъчни за 4те стаи, като избягваш проблема с луминофора и луминисцентата светлина, имаш много светлина и инсталацията е на 12в (т.е. можеш спокойно да имаш акумулатор и даже и да спре тока да ти е светло). Голямата екстра тук е, че може да си вземеш слънчеви панели и да ти е без пари (относително е пак дали се избива, но си наистина независим за осветление).
В момента цената на слънчев панел е около 1.8-2$ за ват. т.е. за 4*35вт = 140вт
Като това доволно би трябвало да е ок за идеално зареждане. http://www.ebay.com/itm/45WATT-3-PANEL- ... 380wt_1165

Друг е въпроса дали не е много това като ватове, защото все пак тази енергия се акумулира и трябват по-сериозни сметки дали и за колко ще се зарежда акумулатора достатъчно.
Този панел в общия случай може да ти зареди при добро слънце 35-40 Ah акумулатор (по груби сметки).

уф... изписах се. Дано инфото е било полезно.
:supz:

Тема "Осветление на коридор с фотоклетки" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: