Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
Здравейте,
търся материал за изработка на пластмасови детайли.
Може да е с отливка (този ми изглежда по-сложния вариант, тъй като нямам оригиналите, а само снимки),
а може да е и материал (тип мека пластмаса), от който да се изрежат фигурите.

Мисля, че даже може да се съчетаят 2-та варианта, първо изрязване и после, ако се наложи да се правят копия, да приложа варианта с отливката.

Големината на фигурите е от 4-5 см до 10-12.
Прикачвам снимки на някои от фигурите.
Прикачен файл:
2.jpg
2.jpg (3.7 KиБ) Видяна 7548 пъти
Прикачен файл:
1.jpg
1.jpg (3.53 KиБ) Видяна 7548 пъти
Дебелината им е към 3-4 см. Надписите не са ми нужни.

Ще се радвам, ако някой даде идея.

Благодаря Ви!
:)
baharkadirov - специалист
Бих ти предложил един ....малко скъп вариант-самополимеризираща пластмаса (двукомпонентно )...Смесваш праха и течността добавящ цвят(пигмент на прах)....и разбъркваш.... в рамките на минута-две (в зависимост от температурата )оформяш желания модел(трябва да си бърза в ръцете :) )...или пресоваш(валираш)....
Благодаря ти, baharkadirov :)
Скъп вариант не ме устройва:)
Искам към 20-30 фигури да направя. А и да използвам отливка, преди това пак ще трябва да направя (изрежа) формите..
друмчо - специалист
Едно време и сега може би, имаше лъкчета с ножчета за дърворезба. Друг вариант по скъп, чрез изсичане с поансон и матрица, копир фреза, CNC фреза, лазер и т. н.
За отливка трябва матрица или шприц-форма, също по скъпо.
colyo - специалист
За малки серии не си заслужава да се прави матрица, дори и "порцеланова".Ако ще правиш едностранни детайли може да си направиш гипсова форма и да я нагрееш във фурната на 200 градуса примерно(зависи от полимера), но няма да има механична якост. Ако ще правиш украса можеш да ползваш фибран и да го боядисаш после.
baharkadirov - специалист
Nena написа:
преди това пак ще трябва да направя (изрежа) формите.
Би ли нарисувала(или обяснила) , каква фигура/и точно искаш(в мащаб 1;1) ....и с каква цел(в смисъл дали е декорация или ще се използва ежедневно)
друмчо - специалист
Формата/контура на фигурата е със сложна форма/. За малки серии/прототипи/ може да се използва пореста PVC/мека/ -полистирол, от рода на студоупор/морска пяна/,фибран - пресован 3-5mm, реже се лесно с макетно ножче, изсича се и най вече с резбарско лъкче.
preslav - майстор
Nena написа:
Здравейте,
търся материал за изработка на пластмасови детайли.
Може да е с отливка (този ми изглежда по-сложния вариант, тъй като нямам оригиналите, а само снимки),
а може да е и материал (тип мека пластмаса), от който да се изрежат фигурите.

Мисля, че даже може да се съчетаят 2-та варианта, първо изрязване и после, ако се наложи да се правят копия, да приложа варианта с отливката.

Големината на фигурите е от 4-5 см до 10-12.
Прикачвам снимки на някои от фигурите.
Прикачен файл:
2.jpg
Прикачен файл:
1.jpg
Дебелината им е към 3-4 см. Надписите не са ми нужни.

Ще се радвам, ако някой даде идея.

Благодаря Ви!
:)
Лазерът реже без проблем "плексиглас", "тефлон" и т.н. отказват да режат ПВЦ заради отровните газове, които се отделят.
Не знам какво точно искаш да направиш, но попитай в някоя рекламна агенция.
baharkadirov написа:
Nena написа:
преди това пак ще трябва да направя (изрежа) формите.
Би ли нарисувала(или обяснила) , каква фигура/и точно искаш(в мащаб 1;1) ....и с каква цел(в смисъл дали е декорация или ще се използва ежедневно)
baharkadirov, прикачвам още една снимка на един от моделите. Разполагам само с малки снимки.
Височината е 4 см, ширината 3 см дебелината 2 см. Иска ми се да са от материал, тип гумиран - пластмаса някаква, но не мека като силикон.
Не са за декорация, за всекидневна употреба са. Ще имат контакт с мека тел. Понякога телта е лакирана и ако фигурите са от твърд материал, ще я драскат, което не ме устройва.

----
друмчо написа:
Формата/контура на фигурата е със сложна форма/. За малки серии/прототипи/ може да се използва пореста PVC/мека/ -полистирол, от рода на студоупор/морска пяна/,фибран - пресован 3-5mm, реже се лесно с макетно ножче, изсича се и най вече с резбарско лъкче.
друмчо, търсих в Нет-а споменатата от теб пореста PVC/мека/ -полистирол, но за съжаление не открих много информация. Варианта с фибран не ме устройва, искам дебелината да е към 2 см.


Благодаря Ви, че се отзовавате!

Прикачен файл

3.jpg
3.jpg (2.37 KиБ) Видяна 7223 пъти
stiv1961 - майстор
А не може ли материала да не е пластмаса а напр. балса?Обработката е много,много лесна.

Тема "Отливка / изрязване на пластмасови детайли, как?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: