Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
zaqwsx - помощник
pavelari написа:
zaqwsx написа:
Благодаря за предложението, но вече намерих решение. Малка фирма от провинцията с мобилна машинка около 2 тона. дойдоха в събота сутринта, пробиха до 20 м, в неделя промиха сондажа и си тръгнаха. Цената беше 100 лв/м + 2 повиквания на кран за да прехвърля машината през оградата. Общо 2200 лв. Вода излезе на 5 метра. Дебит, достатъчен да захраня квартала. :)
Други питания има ли? Или си ОК от тук нататък :)
Ами, принципно трябва да избера хидрофор. Другото - термопомпа вода-вода, подово отопление, конвектори, бойлер, инсталация, система за седмична и дневна автоматизация на помпите, подовото и конвекторите, вече е избрано купено и монтирано. Взех потопяема вибрационна помпа, която работи да изчисти сондажа, че има много пясък и глина. Дори май, ще се наложи сондьорите да минат другата седмица за 2-ри еърлифт, че много утайки има.

Звънях в Грунфос България, ама търговците им не са много в час. Обясних им подробно какво е положението със сондажа (че имам вода на 4 м), че трябва да захранвам къща (3 бани и кухня) + термопомпа (1,5 м3/ч) и че заради термопомпата ще тегля вода от 15-тия метър. Търговеца започна да ми обяснява, че няма как да го направя с хидрофор и се наложи аз да му припомня някои физични закони... Но не се учудвам от нивото, толкова са некадърни по фирмите за ОВК, че нямам думи. Въпреки, че се обърнах към 3 различни фирми за първоначалното проектиране на системата, виждайки колко са зле, ги зарязах и си проектирах всичко сам, ползвах ги само за доставка на компонентите.

Утре ще звънна и на Вило, да ги видя те как са...
BobyB - специалист
zaqwsx написа:
pavelari написа:
zaqwsx написа:
Благодаря за предложението, но вече намерих решение. Малка фирма от провинцията с мобилна машинка около 2 тона. дойдоха в събота сутринта, пробиха до 20 м, в неделя промиха сондажа и си тръгнаха. Цената беше 100 лв/м + 2 повиквания на кран за да прехвърля машината през оградата. Общо 2200 лв. Вода излезе на 5 метра. Дебит, достатъчен да захраня квартала. :)
Други питания има ли? Или си ОК от тук нататък :)
Ами, принципно трябва да избера хидрофор. Другото - термопомпа вода-вода, подово отопление, конвектори, бойлер, инсталация, система за седмична и дневна автоматизация на помпите, подовото и конвекторите, вече е избрано купено и монтирано. Взех потопяема вибрационна помпа, която работи да изчисти сондажа, че има много пясък и глина. Дори май, ще се наложи сондьорите да минат другата седмица за 2-ри еърлифт, че много утайки има.

Звънях в Грунфос България, ама търговците им не са много в час. Обясних им подробно какво е положението със сондажа (че имам вода на 4 м), че трябва да захранвам къща (3 бани и кухня) + термопомпа (1,5 м3/ч) и че заради термопомпата ще тегля вода от 15-тия метър. Търговеца започна да ми обяснява, че няма как да го направя с хидрофор и се наложи аз да му припомня някои физични закони... Но не се учудвам от нивото, толкова са некадърни по фирмите за ОВК, че нямам думи. Въпреки, че се обърнах към 3 различни фирми за първоначалното проектиране на системата, виждайки колко са зле, ги зарязах и си проектирах всичко сам, ползвах ги само за доставка на компонентите.

Утре ще звънна и на Вило, да ги видя те как са...
Аз съм малко скептичен за този хидрофор - може да се скарат чешмите с термопомпата, а и как контролираш потока вода - с ел. клапан управляван от термопомпата?
Аз просто сложих отделна помпа за термопомпата, хидрофора е прекалено мощен - 750 вата, 6 кубика на час - ползвам го като резерва на Софийска вода и за поливане. А другата помпа е по-малка, колкото е нужно и харчи 370 вата само, включва се и изключва от термопомпата и обслужва само нея.
Даже сега като спря да работи през зимата, докато я сервизирам закачих хидрофорната помпа (без пресостата разбира се) да обслужва термопомпата.
Обратната вода от термопомпата къде ще я връщаш?
Чаро - Акълия
Хидрофора си е хидрофор. Не го намесвай при ТП. Боби ти е обяснил. По-добре е. За да го вържеш по начина, който си намислил, освен че ще усложниш, ще оскъпиш системата и ще харчи повече ток.
Махни веднага бибото, ако мислиш да ползваш сондажа и за напред! Ако го оставиш още да бръмчи вътре (то друга работа не върши! ) и 3пъти да идват за еърлифт, при тоя нов сондаж, ще го правиш на ново!
zaqwsx - помощник
Благодаря за съветите. Има логика да сложа отделна помпа в сондажа само за ТП. Ще го направя. Относно вибрационната помпа, поставих я по съвет на сондьорите. Не е проблем да я спра, но как да избистря водата в сондажа? След еърлифт, водата продължава да е кална и със съдържание на пясък. ТП-та е с тръбен охладител, но мисля, че дори и в този случай би се задръстила.
BobyB - специалист
zaqwsx написа:
Благодаря за съветите. Има логика да сложа отделна помпа в сондажа само за ТП. Ще го направя. Относно вибрационната помпа, поставих я по съвет на сондьорите. Не е проблем да я спра, но как да избистря водата в сондажа? След еърлифт, водата продължава да е кална и със съдържание на пясък. ТП-та е с тръбен охладител, но мисля, че дори и в този случай би се задръстила.
Термопомпата в никакъв случай, просто пусни друга помпа да източва водата докато се поизбистри. Аз също използвах бибо в началото и се задръсти сондажа, нивото на пясъка се качи с 3 метра и трябваше да се изкопава с кофичка надолу. Иначе някои казват че това че вибрирала било добре, знам ли. Тази мътна вода колко ще я понесат центробежните потопяеми помпи дето ползваме и дето почват от 500 лв. Така и не разбрах какво да ползвам в началото за прочистването на сондажа.
fbr - майстор
Доста хора си задръстиха кладенците с вибрационни помпи, даже и във форума имаше няколко които се оплакаха, ако се разтърсиш ще им видиш постовете. Не си усложнявай живота. Центробежната помпа също вади пясък. Моя кладенец е от 7 години и продължава да вади фин пясък.
Чаро - Акълия
Не ми се обяснява пак, но ще опитам накратко. Вибрациите нанасят пясък, а при нови сондажи уплътняват водоносния слой и дренажа (ако изобщо има такъв). Процеса е идентичен както при вибратора за бетон. Те не прочистват сондажите. По-скоро са причина за засипване водещо до пореден еърлифт. Ползват се предимно заради цената.
zaqwsx - помощник
Приемам съвет за помпа, която да обслужва термопомпата вода-вода. Звънях във Вило и Грунфос, но не получих адекватно предложение.

Ситуацията е такава:

Сондаж с диаметър 125 мм и дълбочина 20 метра.
Нивото на водата е 4-5 м под повърността.
Тръбата ще засмуква от 15-тия метър (търся константност на водната температура).
На входа на ТП търся налягане 1-1,5 атмосфери (10-15 м воден стълб).
Общо за системата се получава 2 атмосфери или 20м воден стълб и необходим дебит 2,5 м3/час.
Помпата ще се управлява от термопомпата, т.е. когато сработи термопомпата, че подава захранване към засмукващата помпа (допълнително предвиждам реле за време, което ще оставя засмукващата помпа да работи 5-6 мин след като изключи ТП).
LazarGanev - "Велик майстор"
zaqwsx написа:
Сондаж с диаметър 125 мм и дълбочина 20 метра.
Нивото на водата е 4-5 м под повърността.
Тръбата ще засмуква от 15-тия метър (търся константност на водната температура).
Температурата на водата ще е еднаква, независимо от кой метър засмукваш. Ако дебитът на сондажа ти е добър, спокойно можеш да засмукваш от 8-9м например - в такъв случай ще се разминеш с евтина самозасмукваща хидрофорна помпа - 200-300лв, няма да се налага да слагаш потапяща :wink:
Чаро - Акълия
zaqwsx написа:
Приемам съвет за помпа, която да обслужва термопомпата вода-вода. Звънях във Вило и Грунфос, но не получих адекватно предложение.

Ситуацията е такава:

Сондаж с диаметър 125 мм и дълбочина 20 метра.
Нивото на водата е 4-5 м под повърността.
Тръбата ще засмуква от 15-тия метър (търся константност на водната температура).
На входа на ТП търся налягане 1-1,5 атмосфери (10-15 м воден стълб).
Общо за системата се получава 2 атмосфери или 20м воден стълб и необходим дебит 2,5 м3/час.
Помпата ще се управлява от термопомпата, т.е. когато сработи термопомпата, че подава захранване към засмукващата помпа (допълнително предвиждам реле за време, което ще оставя засмукващата помпа да работи 5-6 мин след като изключи ТП).

Каква е термопомпата?

Тема "Препоръка на фирма за сондаж в София." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: