• 1
  • 2
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
reevil - специалист
Слагам нов бойлер и имам известни колебания относно правилното свързване.
Инсталацията е двупроводна като кабела идва директно от таблото с отделен бушон за него.
На стария бойлер беше по следния начин нулата беше леко забелена и захваната за корпуса на бойлера и после края й влизаше в клемата. фазата и тя е на клемата.
На новия бойлер имам тройна клема: фаза нула и земно, като земното от клемата се прехвърля и на корпуса на бойлера.
Кое връзване ще ми препоръчате:
1. Нулата в гнездото за нула и мост към гнездото за земно
2. Нулата да е първо в гнездото за земно и от там мост към гнездото за нула
3. Вариант като на стария бойлер - нулата не се прекъсва, а обикаля първо през корпуса и после в гнездото за нула
Благодаря
Trifun - специалист
Най-приемлив е вариант 3, след него е 2 и най-неприемливия е 1.
blv - специалист
Тези схеми щяха да са верни ако PEN (както си го написал N) проводника се свърже първо към корпуса за PE и после за нулевата клема за N. ЗАЗЕМИТЕЛНИЯТ ( ЗАНУЛИТЕЛНИЯТ) ПРОВОДНИК Е С ПРЕДДИМСТВО.За първите две схеми.
vk - специалист
Много ги мислим тия бойлери, а днешния стандартен бойлер (с водосъдържател 80 литра) е вече достатъчно икономичен - по 2000 watt и така той не е по енергоемък от прочутите ел.печки с реотани, които са ни спасили от много зими (на снимката)
Изображение
vvk79 - специалист
Колега както и да го вържеш ще работи важното е връзките да не са хлабави и естествено да свържеш нулата за коруса, а не фазата, но и дори да го направиш при пускането веднага ще ти гръмне бушона ако си с метални тръби или връзки!
ttt - специалист
За да не отварям нова тема да питам тук. Става дума за удължаване на кабел за бойлер. Не достига около 50-60 см кабел до бойлера. Проблема е, че кабела излиза близо до душа (разстояние около 1м от душа) и често ще се мокри. Въпроса е да се сложи ли разклонителна кутия и каква? До колкото разбрах трябва да е IP 44 или IP 54. Другото ми питане е как препоръчвате да се свържат кабелите в кутията. С усукване и самовулканизираща лента, със силиконова грес и термошлаух или с клеми WAGO (http://www.wago.bg/2273/wago-222.html) ?
crez - майстор
Направи нормално свързване с другия кабел като разминаваш връзките и ги запояваш, изолация термошлаух.
PCL82 - майстор
Никак не е добре съединението да е в банята. Потърси възможност да върнеш кабела в коридора или каквото е там сухо помещение и там сложи кутията. Като най-добре е да смениш целия кабел. Ако е двупроводен сега е момента да сложиш трипроводен.
fikata - майстор
Според мене е излишно да се драматизира ако наставянето на кабела стане в банята с противовлажна кутия /ІР44,ІР54/. Все пак крайщата на кабела се свързват в бойлера при условия/влажност,температура/ и начин/клемни съединения/ не по-добър от тези в кутията.
От много години противовлажната разклонителна кутия е доказала приложението си в такива помещения.
  • 1
  • 2

Тема "Свързване на бойлер" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: