• 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 14
Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
thistov - помощник
zliabili написа:
Да се включа и аз с едно питане. Имам стара (над 30-40г) тръба 1 1/4 или 1 1/2, стърчаща в двора. Много години не беше ползвана. И преди около 3г я свързах с китайски хидрофор Ferros Tool. Резултатът не е много задоволяващ, тъй като не вадеше много вода, но стигаше за поливане на градината. Имах идея да правя термопомпа и бях измерил, че вади около 1.3м3/ч, но това е стара история. Китайската помпа изпуши и реших да си купя нещо по надеждно, тъй като малкия дебит се дължеше според мен на слабата китайска помпа, а пък исках освен за градината да си правя и напоителна система за тревата и евентуално да захраня и къщата с резервен източнок на вода.Затова взех Wilo wj 203. Свързах я към балона и пресостата от стария хидрофор и за съжаление пак недостатъчен дебит. Имам чувството, че смуче много въздух и тая сонда не е добра. Пращам снимка с новата помпа, на която дават над 4м3/ч дебит. Това лято искам това нещо и аз да го вкарам на 2м под земята и да не го свалям всяка зима.
Да изкажа едно предположение - помпите са направени с вход 1 цол, но разните му щуцери, маркучи, кранове и филтри са с доста по малак размер .
Тоест ако всички фитинги и кранове са с 1 Цол - както е входа на помпата, си мисля че може и да се вдигне дебита.

Примерно на щуцер за 1 цол , направен за 25 мм маркуч, вътрешния диаметър на щуцера е 10- 15 мм максимум.

Дали това не ограничава дебита.


Тая събота ще пробвам няколко варианта да видим какво ще стане.

Тук http://www.aquapump.net/information/mon ... tazionarni прочетох

"Да се използва смукателна тръба с диаметър по-голям или най-малко равен на диаметъра на смукателния отвор на помпата."
kalin72 - майстор
MamaMy написа:
thistov написа:
Някъде четох, че полиетиленовите фитинги засмуквали въздух и не били добре за засмукване , а под налягане се държали отлично
Ставаше дума за бързите кликащи връзки, а не за полиетиленовите фитинги. Те са добра система.
Можеш ли да покажеш и от двата типа? Защото аз съм виждал само един тип, като този, който съм показал по-горе на снимката.
dragozow - майстор
Всяко намаляване на тръбата увеличава напора и намалява дебита. Значение имат и тръбите/маркучите, имат различно съпротивление. Повечето помпи имат схеми на които лесно може да се види при колко метра колко дебит имат. Написаните данни в описанието са максимални.
thistov - помощник
MamaMy написа:
thistov написа:
Някъде четох, че полиетиленовите фитинги засмуквали въздух и не били добре за засмукване , а под налягане се държали отлично
Ставаше дума за бързите кликащи връзки, а не за полиетиленовите фитинги. Те са добра система.
Пробвах да свържа хидрифора към тръбата с полиетиленови фитинги, но нещо не се получи. Въобще не можа да засмуче вода. Вероятно засмуква въздух. Дали аз не сам направил добре връзките или просто полиетиленовите фитинги не стават за засмукване , нямам идея.

Със щуцери и маркуч стана, въпреки че дебита е 1/3 от максималните характеристики на помпата.

Както казах, вътрешния диаметър на щуцерите е доста по малък от 1 цол, така че сега ще търся начин да намеря нещо без стеснения максимално близо до 1 цол. Дано тогава дебита се покачи на поне 3600 л. час
kalin72 - майстор
Пробвах да свържа хидрифора към тръбата с полиетиленови фитинги, но нещо не се получи. Въобще не можа да засмуче вода. Вероятно засмуква въздух. Дали аз не сам направил добре връзките или просто полиетиленовите фитинги не стават за засмукване , нямам идея.
И аз имах същия проблем, виж ми темата в същия раздел. Всичко се оправи, след като спазих съвета на съфорумец. Отрязах наново краищата на ПЕ тръбата, позачистих ги, и стана :)

Ето и темата ми:
http://napravisam.bg/forum/viewtopic.php?f=22&t=38004
MamaMy - майстор
kalin72 написа:
MamaMy написа:
thistov написа:
Някъде четох, че полиетиленовите фитинги засмуквали въздух и не били добре за засмукване , а под налягане се държали отлично
Ставаше дума за бързите кликащи връзки, а не за полиетиленовите фитинги. Те са добра система.
Можеш ли да покажеш и от двата типа? Защото аз съм виждал само един тип, като този, който съм показал по-горе на снимката.
Toва са кликащите на Гардена
http://www.gardena.com/bg/water-managem ... line/25-1/
kalin72 - майстор
А това ли са другите?
Изображение
kalin72 - майстор
Щото сега съм с Градена връзки, и са ОК. Да ги сменям ли с обикновени, или щом работи, да не го пипам :))
MamaMy - майстор
Туй де работи не се ремонтира!
  • 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 14

Тема "Избор на хидрофорна помпа" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: