• 1
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 14
Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
hidrazin - майстор
Докато работи не го барай.Като засмуче въздух тогава му мисли.
Всичко преди помпата е желателно да е метално, на твърда връзка и никаква тефлонова
лента - само кълчища. Вакума е по голям враг на системите за вадене на вода отколкото течовете.
Една бърза връзка винаги може да ти поднесе изненади.Често се случва да прокапят при налягане.
Ако това е в смукателната част - няма дебит или просто няма вода. :weedman:
Задължителни неща преди помпата - възвратен клапан, груб филтър и възможност за обезвъздушаване.
И както казах по-горе - всичко от джелязо поцинковано или месинг.Който има възможност може и от
неръждавейка. :?
:partyman:
thistov - помощник
Попаднах на много полезни съвети от един съфорумник -Каналски
Та на мен ми харесва да имат три части вътре
- задържащ пръстен
- притискаща втулка
- гумено уплътнение което не е О-пръстен
* за капак някои са намазани вътре фабрично със смазка и
имат сложено хартиено упътване за монтаж
* и не трябва да се разглобяват при монтаж, а само се развива
капачката без да се маха ....
Technical Handbook 2007
Видях някои грешки които съм направил (май е грешното свързване дадено на картинката).
Имам едно питане :Трябва ли среза на тръбата да е идеално гладък.

Прикачен файл

pefitingi_instruction.JPG
pefitingi_instruction.JPG (36.9 KиБ) Видяна 6595 пъти
hidrazin - майстор
Не - там нищо не уплътнява.Просто трябва да си се убедил че тръбата е стигнала
достатъчно дълбоко и е опряла в "засечката" на дъното.То точно това неправилно монтиране е
показано задраскано с кръстче.Между другото е често срещана грешка.Когато тръбата се реже
със специална ножица за тръби се получава много остър ръб на самата тръба.Този ръб трудно преминава
през О-пръстена или каквото е там гумено уплътнение, особено ако няма фабрична смазка и създава илюзията
че не може да вкараш тръбата повече.Резултатът е течаща връзка.Съвет - предварително прецени докъде трябва
да влезе тръбата.Може да бръкнеш с нещо вътре във връзката и да си отбележиш на самата тръба с една рязка.
Аз правя друго - режа с флекса и правя лека фаска на тръбата но винаги преценявам колко е влязла.Не пречи
и на самата тръба да мацнеш малко силикон до среза.Служи като смазка и допълнително уплътнява като стегне.
:partyman:
thistov - помощник
thistov написа:
zliabili написа:
Да се включа и аз с едно питане. Имам стара (над 30-40г) тръба 1 1/4 или 1 1/2, стърчаща в двора. Много години не беше ползвана. И преди около 3г я свързах с китайски хидрофор Ferros Tool. Резултатът не е много задоволяващ, тъй като не вадеше много вода, но стигаше за поливане на градината. Имах идея да правя термопомпа и бях измерил, че вади около 1.3м3/ч, но това е стара история. Китайската помпа изпуши и реших да си купя нещо по надеждно, тъй като малкия дебит се дължеше според мен на слабата китайска помпа, а пък исках освен за градината да си правя и напоителна система за тревата и евентуално да захраня и къщата с резервен източнок на вода.Затова взех Wilo wj 203. Свързах я към балона и пресостата от стария хидрофор и за съжаление пак недостатъчен дебит. Имам чувството, че смуче много въздух и тая сонда не е добра. Пращам снимка с новата помпа, на която дават над 4м3/ч дебит. Това лято искам това нещо и аз да го вкарам на 2м под земята и да не го свалям всяка зима.
Да изкажа едно предположение - помпите са направени с вход 1 цол, но разните му щуцери, маркучи, кранове и филтри са с доста по малак размер .
Тоест ако всички фитинги и кранове са с 1 Цол - както е входа на помпата, си мисля че може и да се вдигне дебита.

Примерно на щуцер за 1 цол , направен за 25 мм маркуч, вътрешния диаметър на щуцера е 10- 15 мм максимум.

Дали това не ограничава дебита.


Тая събота ще пробвам няколко варианта да видим какво ще стане.

Тук http://www.aquapump.net/information/mon ... tazionarni прочетох

"Да се използва смукателна тръба с диаметър по-голям или най-малко равен на диаметъра на смукателния отвор на помпата."
Да споделя моите перипетии с новия хидрофор.

Направих вразката към тръбата забита в земята и с полиетиленовите фитинги ( както бе дадено по горе на картинката) и сега работи .
Без значение обаче от размера на смукателната тръба ( пробвах 1 цол и 3/4 цола ) , с маркуч , с щуцер, с полипропиленови фитинги , резултата е един и същ - помпата дава 0.5 литра в секунда

Това е около 1800 литра в час а на помпата и дават 4300 литра в час

Та проблема се оказа, че помпата засмуква от някъде въздух и най-вероятно от това е проблема с ниския дебит.

След дълго чудене и обсаждане , се оказа че първоначално сондата ( тръбата ) е била забита в земята 3 метра , но при някава суша преди години е удължена с един метър и забита по надолу. Та след дълги години работа вероятно връзката ( няма идея как е направена ) се е нарушила от там влиза въздух. Друго обяснение засега нямам, но това ще се провери в края на сезона като разкопаем 1 метър и проверим връзката .

И да добавя - до миналата година имаше помпа вида , но почна да не работи ( работи известно време и засмуче въздух , и пак обезваздушаване ....) Тази новата на хидрофора , понеже е самозасмукваща не и пречи че засмуква въздух с изключение на това че дебита е малък.
Старата помпа вадеше двойно по голям дебит от сегашния преди да почне да засмуква въздух .
dragozow - майстор
Имай предвид че данните, които дават са максимални. Може и да дава 4500 литра/час, но това е при засмукване от кота нула и напор 0 метра. Има едни скали по инструкциите на помпите, там ясно можеш да се ориентираш в твоята ситуация колко вода трябва да дава.
thistov - помощник
dragozow написа:
Имай предвид че данните, които дават са максимални. Може и да дава 4500 литра/час, но това е при засмукване от кота нула и напор 0 метра. Има едни скали по инструкциите на помпите, там ясно можеш да се ориентираш в твоята ситуация колко вода трябва да дава.
Прав си , но при мен водата е на 2 метра .
Тия дни изровихме част от почвата до 1 метър, където е удължена тръбата, за да се види дали няма някакав проблем . Но се оказа , че връзката е добра .

Сега се чудя какво да направя и вече почти нямам идея .
Възможно ли е помпата да е с малка мощност и въпреки че дълбочината от която се изважда водата е малка да не може да изтегли достатачно вода .
Но дори да е така , не мога да си обясня откъде е тоя въздух . Вече почвам да се чудя дали самата помпа не вкарва въздух от някаде.
Ако нямаше въздух и вадеше тоя дебит бих се примирил. Но сега все си мисля че дебита е малък заради въздуха.

Между другото пробвах помпата да смуче направо от един басейн, а не от сондата , и дебита си е както го дават - 4000 литра в минута . Освен това се оказа, че дебита не се влияе от размера на смукателната тръба - и с 1 цол и с 3/4 пак си вади колкото и дават, но за съжаление от сондата вади наполовина :)


help :)
hidrazin - майстор
и дебита си е както го дават - 4000 литра в минута
И каква е тая ламя, ако не е тайна? :lol:
Дали смуче въздух ще разбереш лесно - потопи изходната тръба в един бидон с вода и пусни помпата.
Ако смуче въздух ще има мехурчета. Ако няма, то проблема ти е в сондажа. не е разработен добре или
ако не е ползван години се е затлачил. Не знам и особеностите на терена ти.
:partyman:
thistov - помощник
hidrazin написа:
и дебита си е както го дават - 4000 литра в минута
И каква е тая ламя, ако не е тайна? :lol:
Дали смуче въздух ще разбереш лесно - потопи изходната тръба в един бидон с вода и пусни помпата.
Ако смуче въздух ще има мехурчета. Ако няма, то проблема ти е в сондажа. не е разработен добре или
ако не е ползван години се е затлачил. Не знам и особеностите на терена ти.
:partyman:
Става дума за еи такава помпа
Hauswasserwerk HWW 1200/25 - 1200 вата и 4300 литра/час
Изображение

като е вързано по тоя начин - взел съм снимката от съфорумник
Изображение

Като тегли вода от сондажа има видимо въздух , дори се усеща едно биене ,а имам един прозрачен смукателен маркуч където се вижда идеално и е около 30 % пълен с въздух.

Когато тегли не от сондажа,а от едно басейнче ( с 4000 литра час - 1.1 литра в сек ) , като че ли също има съвсем малки мехурчета, но може да е някакъв въздух останал в маркуча.

А със старата помпа си вадеше от сондажа със 1 л в сек , не би трябвало да е от сондажа.
Остава да е все пак от връзките. Освен да направя всички връзки наново , но не знам как да ги тествам .
ludmilz - специалист
thistov написа:
Здравейте,
имам идея е да заменя съществуваща помпа ( 30 годишна) със хидрофор във вилно място , така че да не се налага всеки път да се обезвъздушава системата, а и да е по удобно за работа. Използва се главно за поливане.

В момента положението е следното: тръба в земята 1 3/4" , като водата е на 3- 4 метра от повърхността , има ръчна помпа и електрическа стара помпа.
Мисля да изкопая шахта в която да влезе хидрофора а смукателният маркуч да влезе в сегашната тръба (ако не влезе 1 цол,видях че има 3/4 ).

В практикер са пуснали за 250 лв
Hauswasserwerk HWW 1200/25 - 1200 вата и 4300 литра/час
Изображение

Моля за съвети .
1. Дали избрания хидрофор става. Не искам да влагам повече от 300 лв.
2. Необходимо ли е смукателния маркуч да има възвратен клапан
3. Помпата има защита от прегряване, мислите ли че има нужда от Защита от работа на сухо.
Здрасти! Ако ти е само за поливане не ти трябва хидрофор. Купи си само помпа с по-малки параметри. Ще спестиш доста.
ludmilz - специалист
zliabili написа:
zliabili написа:
Да се включа и аз с едно питане. Имам стара (над 30-40г) тръба 1 1/4 или 1 1/2, стърчаща в двора. Много години не беше ползвана. И преди около 3г я свързах с китайски хидрофор Ferros Tool. Резултатът не е много задоволяващ, тъй като не вадеше много вода, но стигаше за поливане на градината. Имах идея да правя термопомпа и бях измерил, че вади около 1.3м3/ч, но това е стара история. Китайската помпа изпуши и реших да си купя нещо по надеждно, тъй като малкия дебит се дължеше според мен на слабата китайска помпа, а пък исках освен за градината да си правя и напоителна система за тревата и евентуално да захраня и къщата с резервен източнок на вода.Затова взех Wilo wj 203. Свързах я към балона и пресостата от стария хидрофор и за съжаление пак недостатъчен дебит. Имам чувството, че смуче много въздух и тая сонда не е добра. Пращам снимка с новата помпа, на която дават над 4м3/ч дебит. Това лято искам това нещо и аз да го вкарам на 2м под земята и да не го свалям всяка зима.
Прехваленото Wilo протече от първия ден. Монтирах я миналата седмица и я оставих да поработи няколко часа, като се надявах уплътнението да се понапасне малко (тече м/у помпата и мотора, където си мисля че има челно уплътнение, салник или както му се вика). Но все още си капе, най вече когато затворя изхода и помпата нагнетява, преди да изключи. Явно ще я връщам за рекламация.
Кажете какво може да се направи с тази тръба, за да си повиша дебита. Чувал съм, че се продухват с някакви компресори.
Пиши ми на ЛС. Ще ти дам координати за промиване и възстановяване на сондажа.
  • 1
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 14

Тема "Избор на хидрофорна помпа" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: