Всички въпроси за вилата.
piron45 - майстор
VLADO66 написа:
Ще се съглася с мнението че къщата е построена извън всякакви противоземетръсни норми и при сходни поражения от земетресението на къщи в Пернишко комисията даде предписание да бъдат съборени.За съжаление това е положението.Според мен в тази къща е опасно да се живее.От самолет се вижда че не основите са поддали,а първия етаж не издържа натоварването на втория.
Колега , много си краен. До преди известно време всички къщи са строени така - без колони и противоземетръсни шайби. Човека си е купил къща като гледам някъде на село с добър изглед към балкана. Видно е че има нужда от сериозен ремонт , но чак пък бутане е прекалено.
Мнението ми на неспециалист - на село няма кой да ти търси документи и проекти. Трябват ти свестни майстори да ти свършат работата. Най напред добро отводняване около къщата, след това железобетонен пояс за укрепване на основите и дигане на външни колони по ъглите и поне по една-две по ширина на стените. Колоните да се вържат за плочите на къщата, така че тежестта да пада върху колоните. По късно можеш да си сложиш Сайдинг отвън и със съответните цветове да се оформи външния вид за да не е загрозена къщата. Ремонт на покрива за да няма течове и отвеждане водата от улуците в канализацията.
krymi - помощник
piron45 написа:
Колега , много си краен. До преди известно време всички къщи са строени така - без колони и противоземетръсни шайби. Човека си е купил къща като гледам някъде на село с добър изглед към балкана. Видно е че има нужда от сериозен ремонт , но чак пък бутане е прекалено.
Мнението ми на неспециалист - на село няма кой да ти търси документи и проекти. Трябват ти свестни майстори да ти свършат работата. Най напред добро отводняване около къщата, след това железобетонен пояс за укрепване на основите и дигане на външни колони по ъглите и поне по една-две по ширина на стените. Колоните да се вържат за плочите на къщата, така че тежестта да пада върху колоните. По късно можеш да си сложиш Сайдинг отвън и със съответните цветове да се оформи външния вид за да не е загрозена къщата. Ремонт на покрива за да няма течове и отвеждане водата от улуците в канализацията.
Точно натам съм се насочил колега пък каквото дойде!Горе долу съм наясно с какво се захващам, но по добре ли е да я бутам и наново строеж?Къщата е узаконена и е само на 5км от областен град!Вилна зона е!
Johny - майстор
Защо насила искате да набутате човека с излишни разходи в това кризаво време. Укрепване - да. Мнение на инжинер-конструктор - да. Само че защо са му проекти, съгласуване и тем подобни. Всичко може да мине под формата на ремонт. Кой ще го гледа в Балкана?
Конструктора може да му каже какво да прави, без да слага подписа си под разни проекти и т.н. Тогава цените са съвсем различни.
Ако трябва да бъдем честни, всичко е съвсем същото, но без подписи и на друга разценка. А оценка на специалист е повече от наложителна, но недейте да засилвате човека без да сте компетентни.
Имах същия проблем със стара къща, не съм специалист, но мисля, че решението което приложих, е сравнително добро и не толкова скъпо: за основите - бута се около метър на метър от стената, правят се основи после се иззижда направения отвор и после се събаря следващ участък. съседните части на бетонната основа се свърза със следващата чрез останали стърчащи арматури. а за колоните - нито вътрешни, нито външни - просто събарях поотделно всеки един ъгъл на къщата от горе до долу и след кофражиране - наливане догоре. Става си фабрична колона !!! А ако искаш плоча между етажите - просто може да легне върху новите колони и да се вгради в стените вътрешно, като през 1м се разкърти стената и ще лежи и върху стената. Надявам се инженерите във форума да не са крайно критични към моето решение :)
ebahti - майстор
Това над язовиро ли е??? На 4те кьошета дупки за стъпки,на тех колони и отгоре пояс около къщето....и те така :wink:
krymi - помощник
Здравей градски :partyman: !Не е над язовира на Череша е!Трима конструктори водя 3 различни мнения дават!Един викай бутай, друг:колони и вътр и външни!Ще събера още мнения и действам!Поздрави на всички за мненията и чакам още!
marmoz - специалист
krymi написа:
Един викай бутай, друг:колони и вътр и външни!
Тия да не ти предлагат да строиш мавзолеи :) Я ги питай може ли вътрешни после външни и за по здраво едни по стената :)
Transporterr - специалист
Виждал съм подобни къщи да се укрепват с нови основи успоредно на стените стъпки под съществуващите външни стени(и евнтуално плитки ивични основи) и колони с трегери вървящи чак до покрива образуващи една цяла и нова конструкция от външната страна на къщата. Струва ми се че това е единственото разумно и сравнително евтино решение ако не искаш да събаряш всичко.
Още повече че позволява работа на етапи като след първоначаното укрепване на основите къщата реално става почти безопасна.
Фло - специалист
Укрепване с пилоти с висок ростверг.Не става обаче по почина направи си сам,трябва си специализирана фирма със специална машина да няма вибрации и трусове.
VLADO66 - майстор
Последния път когато трябваше да укрепвам изкоп с пилоти по проект инвеститора ги отказа на цена 6000лв./бр. без ДДС,Два месеца съм треперил до обратния насип,но си заслужаваше финансово. :)

Тема "Поддали основи на вила" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: