• 1
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
syncho - майстор
Принципно при слънчевите колектори има един много важен фактор, който никой не взима под внимание. Това е колко пари ще носи след като се "избие". Т.е., ако един обикновен плосък панел прави по около 500кВч/г, то един селективен ще прави по 600-700кВч/г, а един добър вакуумно-тръбен може да стигне и до 800-900кВч/г (цифрите до тук са примерни, но вярвам не много далече от истината). Също така следва да се вземе предвид живота на един такъв панел, както и рисковете от поправки по него. Все пак слънчевия колектор не го хвърляте след като се изплати, а продължавате да го ползвате след това - т.е. да работи за вас. Не винаги най-бързо избиващата се инвестиция е най-добрата.
2v6 - майстор
syncho написа:
Принципно при слънчевите колектори има един много важен фактор, който никой не взима под внимание. Това е колко пари ще носи след като се "избие". Т.е., ако един обикновен плосък панел прави по около 500кВч/г, то един селективен ще прави по 600-700кВч/г, а един добър вакуумно-тръбен може да стигне и до 800-900кВч/г (цифрите до тук са примерни, но вярвам не много далече от истината). Също така следва да се вземе предвид живота на един такъв панел, както и рисковете от поправки по него. Все пак слънчевия колектор не го хвърляте след като се изплати, а продължавате да го ползвате след това - т.е. да работи за вас. Не винаги най-бързо избиващата се инвестиция е най-добрата.
Колкото по-дълго време се изплаща един колектор, толкова по-малко пари ще донесе след това :idea:
Колко повече пари ще донесе един селективен от два обикновени?
Каква е разликата в живота им?
syncho - майстор
2v6 написа:
Колкото по-дълго време се изплаща един колектор, толкова по-малко пари ще донесе след това :idea:
Колко повече пари ще донесе един селективен от два обикновени?
Каква е разликата в живота им?
Не е съвсем вярно това, което казваш. Именно въпроса е, каква е разкликата в живота им. За вакуумно тръбните (U-type) знам, че до момента си издържат 20г и няма някаква тенденция скоро да им се случи нещо. Единствените поправки, които може да се наложат са евентуално счупени тръби/стъкла на плоските при една здрава градушка.

Другото, което трябва да се вземе под внимание е, че не малко хора са ограничени в мястото на покрива и примерно не винаги е възможно да сложиш 4-5 панела за една по-голяма система. Не са малко нещата, които трябва да се съобразят.
LazarGanev - "Велик майстор"
Като говорим за здравина и издържливост - дали някой ще се престраши да се снима стъпил върху вакуумните тръби, както този колега върху плоския Бош :wink:

Прикачен файл

Снимка 0194.jpg
syncho - майстор
:) нали се сещаш, че тук килограмите на човека са разпределени в/у целите стъпала на човека, а ако трябва да се стъпи в/у вакуумен ще стъпи само на една мизерна част от обувката (т.е. по голямо натоварване на единица площ) плюс това натиска ще е съвсем различен. Всичко си проличава при градушка - тогава парчетата лед при плоския имат директно попадение, а при вакуумния им е малко по-трудно да оцелят директно тръбата, а по-скоро се удрят в нея под ъгъл и се приплъзват по-скоро от колкото да нансят някакъв силен удар.

А и друго... :) колко време е необходимо да смениш едно стъкло на панел Bosch?
LazarGanev - "Велик майстор"
Нямал съм възможност да засека - засега нямам счупено стъкло:wink: Колкото до градушката - за да попадне градушката перпендикупярно върху плоското стъкло, трябва да придружена със силен южен вятър, в противен случай винаги попада косо (под ъгъл), а вакуумните тръби можеш ги обикаляш на 360* и да ги биеш все перпендикулярно на стъклото :wink: . То пък едно стъкло...
syncho - майстор
мда... доста по-малко и доста по-яко :)
lov - майстор
2v6 написа:

Колкото по-дълго време се изплаща един колектор, толкова по-малко пари ще донесе след това :idea:
Колко повече пари ще донесе един селективен от два обикновени?
Каква е разликата в живота им?

Е те това от всичките приказки кой по убав е най точната казана до сега.

Понеже почнахте да давате данни добива днеска ще се опитам да сваля от моя. Тъкмо чух релето термометъра че изщтрака а и източих водата от бойлера преди това. Системата е 2 турски алуминиеви панела с наклон 60° и 120 литров бойлер
Демек стартираме при 6°С° външна температура в бойлера 22°С° а в панела 33°С°. Само дано слънцето не ми изиграе някой номер и да се скрие че вчера беше цял ден мъгла.
LazarGanev - "Велик майстор"
Ламбени шишета :-D
lov - майстор
Че са тънички и нежни е вярно ама трябва бая голяма градушка да удари че да ги поломи. Аз на старите си самоделки ползвах най обикновенно стъкло 4мм. Дори не цяло ами едни отпадъчни ивици от близката джамджийница широкии 10-15 санта и ги лепех направо със силикон както се редят цигли. За толкова години не съм има проблеми с градушката.
Нямах късмет със слънцето днеска но ето какво се получи
11h- 6°С°-нa въздуха в панела и бойлера 52°С°/42°С°
12:30h- 7.8°С° -нa въздуха в панела и бойлера 61°С°/50°С°
Към 1 вече имаше облаци и до там панела показва сега 25°С° но за мен доволно. Банята довечера ще ми е от ''дядо господ''
  • 1
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14

Тема "Вакумно тръбен срещу плосък панел" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: