• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 53
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.

От какво зависи сечението на кабелите?

87%
От мощността на консуматора (двигател, печка, бойлер и т.н).
254
13%
От защитата (предпазител или автоматичен прекъсвач).
37

Общо гласове: 291

Palawnik - специалист
Моля да не се публикуват постове и аргументи до 10.01.2008. Просто отговорете след тази дата ще дискутираме.

Резултати на 10.01.2008 32 /3
pavelari - майстор
Сечението на проводниците се определя от тока на консуматорите, от разстоянието до тях и от особеностите на консуматора, като последното налага класифицирането на консуматорите в няколко групи с общи особености -
Консуматори, работещи в:
режим АС1 за активни консуматори с фактор на мощността 1 /реотани/
режим АС3 за индуктивни товари с фактор 0.6 - 0.8 с голям пусков ток /двигатели напр./
режим АС4 - същото като АС3, но имаме режим противовключване или режим спирачка, което води до продължително установяване на по-глеми от номиналните токове на консуматорите.
Има и други режими на работа като АС 15 и 16, 22 и 23 които са за оперативни вериги и режими DC за постоянни токове, които не засягаме за сега в темата.
Когато подбираме проводник, тртябва да се съобразим със следните фактори:
1. да бъде с достатъчно сечение, за да не загрява от тока на консуматора - тези данни ги има в спецификацията на кабела - какво сечение какъв ток издържа. Също в БДС имша посочени токовете за кабели ПВА - 1, ПВА - 2 и техните производни ПВВ, ШВПС и т.н. Мисля, че и в наредба номер 3 от 2004 някъде съм го срещал това.
Има даннни дори когато кабела е открит, замазан и т.н.
Аз действам по следните данни 5А - квадрат, 10А квадрат и половина, 16А два квадрата и половина, 25А четири квадрата, 35А шест квадрата - за кабели от типа ПВВ като токовете са минималните за тези кабели, но и най сигурните. 6 квадрата може да издържи до 63А но не продължително време и то ако има възможност за охлаждане на кабела...
Гъвкавите многожични проводници издържат с около 10-15% по-големи токове.
2. пак за сечението но с оглед да няма пад на напрежение, особено ако консуматора е отдалечен. Помнете формулата R = ro * (l / S), където ro е специфичното съпротивление на материала /мед, алуминий/ l - дължина на проводника /ако е кабел се умножава по 2 заради двата проводника ако е фаза-нула/ и S e сечението. Заради това R, кото нараства с дължината на проводника /кабела/ се налага захранването на няколкостотин ватови товари с ток 3-4 А с кабели, имащи сечение 1.5 или 2.5 квадрата. Ако е необходимо допълнително ще пиша как се прилата на практика и тази формулка. Но на практика на свсеки 100 м проводника се декласира, като се отива в следващото сечение примерно от 1 кв. на 1.5 кв.мм
3. Пестете Пари - все пак трябва да се мисли и за това. Ако сте сигурни в сметките си най-добре да се купи кабел с точното сечение или най-много следващия размер за да има резерва - тя почти винаги е от полза - или накратко смята се кабел или се избира от таблицата със сечение 2.5 слага се 4 но не и 10 кв.мм
Съгласно тока на консуматора и респективно тока, който издържа кабела се избира предпазителя. Принципно ако имаме активен товар той не може да се претовари и може да изберем предпазител само по тока който издържа кабела - това е най-логично, защото предпазителите изключват еднакъв ток на късо /масово 6000А/ независимо 10,16,20 ,25А ли е са те.
Автоматичните предпазители имат две защити - защита от претоварване - тя предпазва ел.инсталацията от претоварване и някои консуматори като ел.двигателите, които има способността да се претоварват при продължителна или неправилна работа с тях - тази зашита е реализирана с биметал и изключва съгласно времетоковата характеристика на биметала. при моторите се слага защита с настройка на този биметал на 1.05 от номиналния ток на мотора.
Прегряването е функция на времето и колкото по-голям е тока толко по-бързо се задейства тази защита тя сработва от около 1 секунда до 1-2 часа в зависимност от това колко е претоварването и каква е характеристиката на бушона B,C или D.
Зашита от късо - тя предпазва ел. инсталацията /кабела/ от протичане на свръх ток, който може да я повреди безвъзвратно - режима късо е 100% авария и се изключва мигновено чрез електромагнитен механизъм. При бързото изключване товара също е в по-изгодно положение защото това намалява усложненията от късото в самото съоръжение.
НО
Това е когато си правим сметки, въз основа на такива сметки са се сдъвкали едни таблици, от които проектантите емпирично залагат сечения и си спестяват камара главоболия. Те слагат 2.5 кв.мм за контакти 1.5 за осветление, 6 за керамичен с фурна и т.н. когато захранват машина ИСКАТ СПЕЦИФИКАЦИЯ на машината и съответно с какъв кабел се захранва. Ползват се таблици тука толко, тука толко там еди колко си.... Всичко да е по норматив - напрактика те сглобяват нещо като конструктор, но това е резултат от последователните и логически изследователски действия на инженерите експериментатори в лабораториите
Така ЧЕ: когато имате да захранвате консуматор първо потърсете препоръки от производителя. След това прибегвате до избор на кабел по таблици от стандарта или от производителя на самия кабел. ЗАПАСЯВАТЕ се като отидете едно сечение нагоре и ако има дължина над 100 м също увеличавате сечението. Аз много обичам точните сметки и винаги се справям, ОБАЧЕ ДО МОМЕНТА в който НЯКОЙ нареди да се добави още нещо към захранването и тогава точните сметки ми изяждат главата.
Колкото до АНКЕТАТА по-горе НИТО ЕДИН НЕ Е ВЕРНИЯ ОТГОВОР, защото мощността не винаги е критерий за тока - какво става ако имаме 500 вата при 220 волта и при 36 волта ??? А донякъде се избира по предпазителя, но това е следствие от тока на консуматора та предпазителя не е опорна точка /колкото копчето за балтона :)/
pavelari - майстор
Ето и един пример
Нагревател с мощност 2000 вата, с фактор на мощността 1 /АС1/ захранване 220 волта, се захранва с кабел 2 х 1.5 кв. мм на разстояние 5 м в единия случай и на разстояние 150 м във втория. Заводския кабел на реотана е 1 метър със сечение 2х1.5 но това се отчита като в първия случай добавям още 4 метра а във втория 149.

R = 220*220/2000 = 24.2 ома
Rпр = ro*(l/S) = [(Ohm*mm^2)/m]* (m/mm^2) = Ohm

ro мед = 0.017, [Ohm*mm^2)/m] - специфично съпротивление на мед
l = 5 m - дължина на кабела
S = 1.5 mm^2 =

Rпр=0.017*5/1.5= 0.0567 Оhm
Тока във веригата е :
I = 220 / (0.0567+24.2+0.567) = 9.048 A
при идеални проводници: I = 220/24.2 = 9.091A
При 5 метра захранване отколнението е 1 % - 9.048/9.091 - това не е фатално, НО

при 150 метра захранване имаме

I = 220 / (1.7 + 24.2 + 1.7) = 7.971 A
отклонението е 8,77% : 7.971/9.091
Да отбележа, че мощността на нагревателя вече е:
7.971*7.971 * 24.2 = 1537 вата, което води до много ниско КПД, понеже реотана грее много слабо и е неефективен
напрежението на реотана е 24.2*7.97=192 волта !!!

Подменяме кабела с 4 кв.мм
Rпр=0.017*150/4= 0.637 - останалите сметки наравете сами

Прикачен файл

asdf.JPG
asdf.JPG (24.16 KиБ) Видяна 80886 пъти
Johny - майстор
Palawnik написа:
Моля да не се публикуват постове и аргументи до 10.01.2008. Просто отговорете след тази дата ще дискутираме.
Palawnik написа:
Специално за сечението на кабелите колкото и невероятно да звучи голяма част от тези които пускат мнения и дават акъл не знаят от какво зависи. Ако ти е любопитно може да се пусне една анкета и ще видим резултатите.
Това е от тук: http://www.napravisam.bg/forum/viewtopi ... c&start=15

pavelari Колега, ние тези неща ги знаем, макар че за някои неща може да се поспори, като презапасяването например.... Иначе разсъжденията ти са верни като цяло, но само ми кажи практически, къде е този случай да си вариш бурканите на 150м от къщи или вилата. Малко си се поувлякъл. А и това е анкета.... Просто чети по-внимателно.


И .... понеже на няколко пъти го срещам из форума-стига с тези кабели, проводници са това. Вижда се от самото обозначение. http://www.cablecommerce.bg/bg/products.php?catid=10
За вътрешни инсталации се исползават проводници, а кабелите имат малко по-друго приложение: http://www.cablecommerce.bg/bg/products.php?catid=1
НИЩО ЛИЧНО
mirk - майстор
"Проводници" се наричат отделни изолирани или не изолирани токопроводими жила, към тях спадат и така наречените мостови кабели.
"Кабели" имаме когато отделните проводници са обединени в една или няколко общи изолационни и/или метални обвивки.
Palawnik - специалист
Знам че във форума има големи мъдри глави. Но нека изчакаме 10.

pavelari, прав си че пълният отговор го няма в анкетата.
pavelari - майстор
Johny написа:
pavelari Колега, ние тези неща ги знаем, макар че за някои неща може да се поспори, като презапасяването например.... Иначе разсъжденията ти са верни като цяло, но само ми кажи практически, къде е този случай да си вариш бурканите на 150м от къщи или вилата. Малко си се поувлякъл. А и това е анкета.... Просто чети по-внимателно.


И .... понеже на няколко пъти го срещам из форума-стига с тези кабели, проводници са това. Вижда се от самото обозначение. http://www.cablecommerce.bg/bg/products.php?catid=10
За вътрешни инсталации се исползават проводници, а кабелите имат малко по-друго приложение: http://www.cablecommerce.bg/bg/products.php?catid=1
НИЩО ЛИЧНО
Колега попрочети по-внимателно постовете ми и пак помисли има ли причина за тази забележка с кабелите и проводниците...Че не случайно съм ги споменавал и двете. Ти ако наричаш СВТ и ШВПС проводници - значи по добре посещавай електрофорума само като задаваш въпроси и не се опитваш да критикуваш колегите. И чети внимателно...
А това дето съм се поувлякъл е обосновката, че липсва верния отговор в анкетата :)
И ако някой от модераторите или админа реши, че не е редно да има постове - то нека за изтрие всичките ми глупости и да заключи темата, като остави само анкетата.
Харалампи - специалист
А бе pavelari, направо си убил дискусията в зародиш. Не можа ли да изчакаш малко, та поне да се види кой колко разбира.
zz_stefanov - майстор
@Palawnik, извини ме , тя дискусията започна и тази дата 10.01.08 май няма смисъл.
@pavelari, дългите ти постове въобще не са излишни, поне доста хора ще разберат, че самостоятелната работа по тази тема не за всеки.
Разбирам, че анкетата е предизвикана по скоро от въпроса дали ел. техниката може да се работи по "Направи си сам" или по скоро от кого.
Предполагам, че повечето професионално работещи по материята са подразнени именно от това, че хора със съмнителни познания, казващи: "в контакта има ток - фазомера светна" искат да си направят нещо сами.
За тях да си направят нещо сами дори е опасно.
За мене форума е безкрайно интересен, защото съм от тези които имат образованието, знанията и уменията да си направят сами всичко у дома. Форума и други такива ми дават връзка към нормативната база. Интересни са ми и споровете относно добрата практика.
Отърване от хора които си мислят че водата е до колене, няма.

Няма смисъл да се учи някой как се монтира контакт, а той да не знае примерно, че тока е следствие от напрежението.
Palawnik - специалист
Идеята е да може повече хора да отговорят. Да няма реплики от сорта на "Ми бях още с мътна глава" и т.н.
А дискусията още не е започнала. Има няколко поста в които се проблемите се засягат частично и т.н.
Нека сме благоразумни и да изчакаме. Някой може и учебник да извади да прочете. Някой може да помисли малко над формулките записани в учебниците.
А защо 10.01 :? ми ще разберете на 10 :lol:
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 53

Тема "От какво зависи сечението на кабелите?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: