Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
crez - майстор
elena_dankova написа:
Моля, да ми пишете дали е възможно да се прочистят стари поцинковани водопроводни тръби в апартамент строен 1962г.? Има ли начин това да стане без да е необходимо да се изгражда нова водопроводна инсталация?Благодаря предварително.
Елена
На теория съществува начин за почистване на ВОДОПРОВОДНИ (не говорим за канализационни) тръби от налепи и ръжда. На входа на водомера и на изхода при мивката се монтира мощна помпа която върти в тази част от тръбите специална емулсия разтваряща ръждата. Това обаче е "нож с две остриета" язвите от ръждата са толкова дълбоки че след премахването и може да се получи пробив. Това е само теория истината ти я каза колегата по-горе само СМЯНА. Подменяй с полипропилен и забрави за ръжда и запушване. Намери читав майстор, сваля сама два реда плочки и не е задължително да се извади стария и на негово място да се сложи новия,може да се пусне по ново трасе. Например в банята ако плочките не са до тавана може да се прокара по празните стени и само по вертикала да се разбият малко плочки за да си прокара до батериите.
tihogr - специалист
при мен нищо не стана и със маркуч има като че ли леко подобрение ама не е достатъчно. даже го вкарах 1м в тръбата и запуших с парцал около него нема такова упорито запушване. Някакви идеи щото аз за сега се изчерпах.
XS09 - напреднал
Тел за канал - ръчкаш докъдето можеш в тръбата, става за къси разстояния. Котления камък е доста здрав и трудно излиза. И при мен за 20 години тръбата от 1/2 цол е станала такава че шило не можеш да вкараш и църцори. Много дразнещо
tihogr - специалист
XS09 написа:
Тел за канал - ръчкаш докъдето можеш в тръбата, става за къси разстояния. Котления камък е доста здрав и трудно излиза. И при мен за 20 години тръбата от 1/2 цол е станала такава че шило не можеш да вкараш и църцори. Много дразнещо

някаква специална ли е тази тел понеже вече пробвахме с обикновена и нищо.

сутринта като станах установих че вече се е поотпушило може и да не е напълно но поне е по-добре. Явно е имало резултат с маркуча.
XS09 - напреднал
Ами аз пробвах с обикновена стоманена тел и малко свалих, но както казват хората - единствената оправия е подмяната.
tihogr - специалист
последно пробвах със сода каустик на слюда и имаше малък ефект.
Важното е че поне се изтича па макар и по-бавно.
rival - помощник
А нашите тръби са нови- полипропилен и пак едната е запушена. В много варовит район сме. Сода каустик дали ще го разтвори? Вчера продухвахме с бутилка с азот, но явно боклука отиде в едната чешма и сега тя не тече
mamkata - специалист
Няма как да попадне /да се отложи/ варовик в/у полипропилена ... а варовика го разтваря най-добре солна киселина.

А за отпушване на стари тръби - както казват колегите, най-добре е подмяна, но ако ти се рискува може да пробваш да въртиш вътре воден разтвор на лимонена киселина - разтваря и ръждата и варовика, но риска да се пробие тръбата е много голям.
бат Вальо - специалист
На мен от няколко дена пералнята ми взе да дава някаква грешка. Изчистих филтрите и пак я дава. После разглобих сифона на кухненската мивка към която е вързана и гледам вътре няква мъзгоч. Нещо като свинска мас ама черна. :? :?
Туй не излиза с нищо. Мислех да си направя четка като на коминочистачите, ама имам 3-4 завоя до отходната тръба и няма как да премине.
Някви идеи?
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
бат Вальо написа:
На мен от няколко дена пералнята ми взе да дава някаква грешка. Изчистих филтрите и пак я дава. После разглобих сифона на кухненската мивка към която е вързана и гледам вътре няква мъзгоч. Нещо като свинска мас ама черна. :? :?
Туй не излиза с нищо. Мислех да си направя четка като на коминочистачите, ама имам 3-4 завоя до отходната тръба и няма как да премине.
Някви идеи?
Проволка - нещо като струна, посукана гъвкава пружинна тел - точно за това е и го има по магазините.

Тема "Прочистване на задръстена стара водопроводна инсталация" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: