Най - вълнуващия въпрос зимно време.
LazarGanev - "Велик майстор"
Виж сега - има две мнения по въпроса - едните смятат това, което си решил за правилно, а другите смятат, че термоглавите са излишни при наличието на стаен термостат и дори пречат. От една страна те помагат за по-равномерно регулиране на температурата в отделните стаи, но пък чрез притваряне на термовентилите в различните стаи по различно време започват да шашкат котела и той по-чест включва/изключва, което пак води до преразход. Получава потвърждение поговорката "Много баби - хилаво дяти". По-добре котела да се управлява само от стайния термостат в комбинация с външна сонда, а температурите в отделните стаи да се настроят ръчно от вентилите спрямо стаята, в която е термостата.
Takezo Sensey - модератор
Признавам не съм запознат със стаиния термостат , но той няма нищо общо с термоглавите на радиаторите .Те условно са разделени с една скала на 7 , започва така *,1,2,3,4,5 и примерно MAX , или в зависимост от това на колко си го сложил толкоз градуса ще ти подържа в помещението.Обикновенно между 3 и 4 има примерно една точка , или това е 18 градуса , стане ли в помещението 18 градуса радиатора затравя .* (ЗВЕДЗИЧКАТА) , пуска радиатова при 5 градуса в стаята , или това е т.нар. систена против замръзване.МАХ -обикновенно е 28 градуса .Помисли като го сложиш на точката , и в помещението стане 18 градуса какво става , радиатора спира.Темпеатурата на водата се повишава , щото имаш 1 консуматор по малко , количеството вода е по малко , автоматично котела работи по икономично.Котела загрява водата , радиаторите я охлаждат , като марка не е важно аз имам и от двата вида , работят перфектно...........УСПЕХ
LazarGanev - "Велик майстор"
takezo написа:
Признавам не съм запознат със стаиния термостат , но той няма нищо общо с термоглавите на радиаторите .Те условно са разделени с една скала на 7 , започва така *,1,2,3,4,5 и примерно MAX , или в зависимост от това на колко си го сложил толкоз градуса ще ти подържа в помещението.Обикновенно между 3 и 4 има примерно една точка , или това е 18 градуса , стане ли в помещението 18 градуса радиатора затравя .* (ЗВЕДЗИЧКАТА) , пуска радиатова при 5 градуса в стаята , или това е т.нар. систена против замръзване.МАХ -обикновенно е 28 градуса .Помисли като го сложиш на точката , и в помещението стане 18 градуса какво става , радиатора спира.Темпеатурата на водата се повишава , щото имаш 1 консуматор по малко , количеството вода е по малко , автоматично котела работи по икономично.
takezo, ще те помоля да обясниш по-подробно последното изречение! Освен това да те питам - ти на системата с камината ли ги имаш тези термоглави или става въпрос на друга система, на газ?
Takezo Sensey - модератор
Да имам , на 2 радиатора на 4 степен стоят , вентила (крана) е наполовината затворен , т.к. степен4 е около 20 градуса в стаята.Количеството вода която влиза в този радиатор е по малко , и тя автиматично отива кам където и е по лесно да излезе , примерно в радиатор които е на МАХ.Ако сложа 2-та радиатора които са с тези глави на 4 степен , при дебит на помпата камината 15 литра в минута на 2 степен , в радиаторите влизат 10 .......Помпата леко се товали получава се назначително налягане .Но с минимално количесто дърва поддържам 60 градуса , а ако са отворени на МАХ , не става .Обясни ли си го какво се получава дебита на толпа вода е по малук , помпата подава повече отколкото можре да поемат радиаторите .Ако радиатор 1 затвори на степен 4 или 20 градуса, радиатор 2 с наполовин отворен винтил да не мислиш че ще влезе в него всичките 15 ллитра на минута които дава помпата .ИЗПИТАНО... за това се слагат тези вентили.Нма значчение в каква система са , когато закупуш тези вентили , вътре в тях има едни неща коитя са сложени за да се четът , питше коя степен колко градуса.Но съдбата на тези хартиики заедно с кутията .........в кошчето и така ......Накратко ако , единия радиатор затвори , котела подгрява по малко вода набира нужната температура , примерно 60 градуса и , затвяря клапата или каквото е там .След 30-40 мин, на този термо вентил му става студено , температурата в сатята е вместо 20 , 19 градуса , автоматично отваря и т.к. водата в него е поизтинала.Когато се смеси с останалата част на флуда от системата , понижава темпетарутара , котела "регистрира" това и отваря клапата , за да се разпали по добре :wink:
LazarGanev - "Велик майстор"
takezo написа:
Да имам , на 2 радиатора на 4 степен стоят , вентила (крана) е наполовината затворен , т.к. степен4 е около 20 градуса в стаята.Количеството вода която влиза в този радиатор е по малко , и тя автиматично отива кам където и е по лесно да излезе , примерно в радиатор които е на МАХ.Ако сложа 2-та радиатора които са с тези глави на 4 степен , при дебит на помпата камината 15 литра в минута на 2 степен , в радиаторите влизат 10 .......Помпата леко се товали получава се назначително налягане .Но с минимално количесто дърва поддържам 60 градуса , а ако са отворени на МАХ , не става .Обясни ли си го какво се получава дебита на толпа вода е по малук , помпата подава повече отколкото можре да поемат радиаторите .Ако радиатор 1 затвори на степен 4 или 20 градуса, радиатор 2 с наполовин отворен винтил да не мислиш че ще влезе в него всичките 15 ллитра на минута които дава помпата .ИЗПИТАНО... за това се слагат тези вентили.Нма значчение в каква система са , когато закупуш тези вентили , вътре в тях има едни неща коитя са сложени за да се четът , питше коя степен колко градуса.Но съдбата на тези хартиики заедно с кутията .........в кошчето и така ......Накратко ако , единия радиатор затвори , котела подгрява по малко вода набира нужната температура , примерно 60 градуса и , затвяря клапата или каквото е там .След 30-40 мин, на този термо вентил му става студено , температурата в сатята е вместо 20 , 19 градуса , автоматично отваря и т.к. водата в него е поизтинала.Когато се смеси с останалата част на флуда от системата , понижава темпетарутара , котела "регистрира" това и отваря клапата , за да се разпали по добре :wink:
Виж сега момко, имам долу-горе наблюдения от цялостното ти творчество във форума, защото откакто си се регистрирал не преставаш да ни заливаш с лекции на самоук майстор. Ако досега не съм дал мнение по въпроса, то е защото отчитам желанието ти да бъдеш полезен на хората. Забелязвам, че основния раздел в който пишеш е "Отопление". Явно там се чувстваш най-компетентен, след като сам си си изградил отоплителната инсталация с камина. Няма лошо всеки да споделя своя опит - нали затова е форума. Обаче изобщо не мога да приема за нормално четенето пред такава широка аудитория на лекции от човек, който явно няма и грам теоретична подготовка по разискваните теми! Четенето на рекламни брошури и
едни неща коитя са сложени за да се четът
не може да компенсира липсата на теоретическа подготовка, необходима за подобно начинание! Защото препоръчването на кранове с термоглави за отоплителна система на твърдо гориво не е само спам, а е много опасно. Това, че е
ИЗПИТАНО...
от тебе и няма фатални последици е просто благоприятно стечение на обстоятелства!
Накратко ако , единия радиатор затвори , котела подгрява по малко вода набира нужната температура , примерно 60 градуса и , затвяря клапата или каквото е там
Да ти споделя едно логично продължение - понеже твоята, а и повечето камини нямат "клапа или каквото е там", котелът продължава да нагрява и да вдига температурата, затваря и друга термоглава, което води до още по-бързо нагряване, понеже вече е нарушен баланса на системата... продължението го знае всяко хлапе. Ще кажеш "Ами аз нали съм там" - ами дано да си там, ами ако се случи с някой от семейството, като те няма?
Това, за помпата със зеленото, отново показва липсата на теоретична подготовка, ама поне не е опасно - това го причислявам към спама.
Към Модераторите - подкрепям мнението на колегата dalgia в друга тема, че трябва да се вземат мерки за ограничаване на спама. То вярно, че всеки има право на мнение, а в Интернет всеки може да пише каквото си поиска, но за да се запази големия авторитет на форума, трябва да се вземат мерки и да се отделя житото от плявата, за да си бъдем наистина полезни един на друг, който с каквото може.
Тани - модератор
Лазаре, и аз стигнах по пътя на логиката до това което си написал по-горе , но изчаках да го напише някой практик ! Смятам обаче , че грешните мнения са полезни за всеки , който прочете тази тема , за да знае какво да НЕ прави! Поради теоретично неподготвеност или по-скоро от съветите на "специалисти" или търговци може да са стигнали до изводите на takezo , но като прочетат тази тема ще се откажат от идеята!

Ако няма неговото мнение , ще си мислят че е правилно!
Takezo Sensey - модератор
LazarGanev написа:
takezo написа:
Да имам , на 2 радиатора на 4 степен стоят , вентила (крана) е наполовината затворен , т.к. степен4 е около 20 градуса в стаята.Количеството вода която влиза в този радиатор е по малко , и тя автиматично отива кам където и е по лесно да излезе , примерно в радиатор които е на МАХ.Ако сложа 2-та радиатора които са с тези глави на 4 степен , при дебит на помпата камината 15 литра в минута на 2 степен , в радиаторите влизат 10 .......Помпата леко се товали получава се назначително налягане .Но с минимално количесто дърва поддържам 60 градуса , а ако са отворени на МАХ , не става .Обясни ли си го какво се получава дебита на толпа вода е по малук , помпата подава повече отколкото можре да поемат радиаторите .Ако радиатор 1 затвори на степен 4 или 20 градуса, радиатор 2 с наполовин отворен винтил да не мислиш че ще влезе в него всичките 15 ллитра на минута които дава помпата .ИЗПИТАНО... за това се слагат тези вентили.Нма значчение в каква система са , когато закупуш тези вентили , вътре в тях има едни неща коитя са сложени за да се четът , питше коя степен колко градуса.Но съдбата на тези хартиики заедно с кутията .........в кошчето и така ......Накратко ако , единия радиатор затвори , котела подгрява по малко вода набира нужната температура , примерно 60 градуса и , затвяря клапата или каквото е там .След 30-40 мин, на този термо вентил му става студено , температурата в сатята е вместо 20 , 19 градуса , автоматично отваря и т.к. водата в него е поизтинала.Когато се смеси с останалата част на флуда от системата , понижава темпетарутара , котела "регистрира" това и отваря клапата , за да се разпали по добре :wink:
Виж сега момко, имам долу-горе наблюдения от цялостното ти творчество във форума, защото откакто си се регистрирал не преставаш да ни заливаш с лекции на самоук майстор. Ако досега не съм дал мнение по въпроса, то е защото отчитам желанието ти да бъдеш полезен на хората. Забелязвам, че основния раздел в който пишеш е "Отопление". Явно там се чувстваш най-компетентен, след като сам си си изградил отоплителната инсталация с камина. Няма лошо всеки да споделя своя опит - нали затова е форума. Обаче изобщо не мога да приема за нормално четенето пред такава широка аудитория на лекции от човек, който явно няма и грам теоретична подготовка по разискваните теми! Четенето на рекламни брошури и
едни неща коитя са сложени за да се четът
не може да компенсира липсата на теоретическа подготовка, необходима за подобно начинание! Защото препоръчването на кранове с термоглави за отоплителна система на твърдо гориво не е само спам, а е много опасно. Това, че е
ИЗПИТАНО...
от тебе и няма фатални последици е просто благоприятно стечение на обстоятелства!
Накратко ако , единия радиатор затвори , котела подгрява по малко вода набира нужната температура , примерно 60 градуса и , затвяря клапата или каквото е там
Да ти споделя едно логично продължение - понеже твоята, а и повечето камини нямат "клапа или каквото е там", котелът продължава да нагрява и да вдига температурата, затваря и друга термоглава, което води до още по-бързо нагряване, понеже вече е нарушен баланса на системата... продължението го знае всяко хлапе. Ще кажеш "Ами аз нали съм там" - ами дано да си там, ами ако се случи с някой от семейството, като те няма?
Това, за помпата със зеленото, отново показва липсата на теоретична подготовка, ама поне не е опасно - това го причислявам към спама.
Към Модераторите - подкрепям мнението на колегата dalgia в друга тема, че трябва да се вземат мерки за ограничаване на спама. То вярно, че всеки има право на мнение, а в Интернет всеки може да пише каквото си поиска, но за да се запази големия авторитет на форума, трябва да се вземат мерки и да се отделя житото от плявата, за да си бъдем наистина полезни един на друг, който с каквото може.

Ок , не съм ви приятен няма да пиша повече, камината нама автоматична клапа да опитах се да обясня теритично каква е идеята не вентилите, на степен 4 радиаторите никога не може да затворят , твое мнение е че термовентилите не са за котел на твърдо гориво , затова са масови по панелите жилища щото в тецовете горят вафли.Липсата на теоритечно подготовка си е лично твое мнение ........ти като имаш такава сподели с колегите как се изчислява дебита на помпата че това в зеленото не ти харесва , колко да подава помпата , или казано на твоя език колко литра в минута да подава в зависимост от консуматорите , и какво е напор на водната ситема в зависимост от линеините метри на двутръбна разводка .Сподели и за какво са термовентиллите , че не се сещам. И като затворят двата радиатора разшитителния съд за какво е , нещо за предпазен ветнил , на 1.5 атмосфери на изхода на толпата вода да сте чули ....ще избягвам да пиша повече , хаиде с "ДЪЛГИЯ" ,и той прави котлета по едиси колко квадратни метра водин ризи..... :lol: , пуснете нова тема за формули за изчисления да видим теоритичната ви подготовка както предложи"ТАНИ" , обяснете на хората .........и последно нещо ако не знаете питайте .Не се заяждам не съм тук за това , оспамихме тамата на "БИБИЯН" , но той е пич .....няма да се сърди....
Тани - модератор
takezo без да съм специалист в тази област не мога да се съглася с тебе! Не съм пристрастен и не вземам ничия страна!!! Това дали ще изключи на 4 зависи от много фактори - мощността на котела, топлоизолацията на помещението и т.н. Теоретично е възможно дори на последната степен да затвори! Моля те да разграничаваш мнения от факти и да наблегнеш на второто! Колегата нямаше намерение да се заяжда просто представи факти! И под система с твърдо гориво имаше предвид локална такава! А тя е доста инертна и не може да реагира бързо на лавинообразното затваряне на термоглавите! Нека не обръщаме и този спор в кавга , а когато някой види че не е прав да го приеме с достойнство! Все пак нали човек се учи от грешките си :-D
bibiqn - специалист
Няма проблем такезо :).След като смятат че не си прав просто спри да помагаш,нека оставим нещата не професионалистите.:)
Takezo Sensey - модератор
ок ТАНИ не съм прав , чакам мения на специалисти може и нещо ново да науча, извинявам се

Тема "моля за съвет" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: