Всичко за дърводелството
borkata3000 - специалист
И така, завърших първия си цялостен проект и реших да ви покажа и разкажа .
Незнам защо реших, че мога да направя секция в хола сам, с двете си ръце. От край време ми е желание да се позанимавам малко с трески. И ето, че момента да си осъществя желанието дойде. Признавам обаче, че идеята за дизайна я откраднах от един италиански каталог в магазин Идеален дом.
Първо бе разглеждането на изложената в магазина секция, после проекта, оразмеряване на шкафовете и вратичките.
Основното, към което се придържах бе, да запазя семплата идея на секцията. Във връзка с това проектирах 1 цяла страница за 2 шкафа, които са един върху друг. Въпреки съветите на radush от форума, че като аматьор ще ми бъде трудно да го осъществя. Между другото, искрени благодарности на radush, който бе така търпелив да ме съветва и напътства в проектирането и избора на обков. Radush, признавам обаче, че пренебрегнах някои от съветите ти.
Следващата стъпка, след като вече знаех, как искам да изглежда секцията бе, да реша дали наистина съм сигурен, че искам да се пробвам в сглобяването или да възложа задачата на човека, сглобил кухнята ми. Но след десетина позвънявания за няколко дни, от човека никаква вест. И така реших, че ще сглобявам аз. Започнах да разпитвам за фирми, които продават и разкрояват ПДЧ плоскости. В началото знаех за съществуването само на една (Съливер). Посетих ги, но цените ми се сториха високи, макар че наплива от клиенти беше добър знак за невежата. За 3-4 дни вече бях разбрал и обиколил още 3 фирми. Оказа се, че Съливер са първата такава фирма в Пловдив и разполагат с най-добрите машини. А и след проучването се оказа, че цените им са по-високи с 0,10/0,20 лв. за всяка услуга от останалите фирми. Доверих се и аз на тях. Момичето, което ме обслужи отдели доста време и успя да ми спести 80 лв. от 2 половини плоскости. На другия ден поръчката ми беше готова. Натоварих всичко в и върху колата и се закачих за един бус, за да запаля, че нещо имаше проблем. Но това не можа да смрачи настроението ми. Следващия момент беше да изготвя списък с всички нужни ми уреди, инструменти и елементи.
Панти. От всички разгледани и разучени панти (Hafele, Hetich, D'Conti, Danco, TM, Blum), се спрях на модел на Blum с цена 1,56 лв./бр. Модела има възможност за монтиране върху самата панта на амортесьор. За какво говоря: http://www.blum.com/bg/bg/01/20/10/index.php. Бяха ми нужни 40 панти по 2 на малките и по 3 на големите врати). Малко подробности за пантите
Изображение
Изображение
Амортесьори. Избрах евтини амортесьори (Ferrarri - 5,90 лв.), тъй като това ще са шкафове с малък "трафик" и ще се отварят рядко. Падащите врати ще са с елементарни евтини ножици от по 2,05 лв. на Hafele.
Минификс. Минификсове на Hafele по 0,22 лв./бр, 12 бр.
Винтове. Кутия с 1000 бр. за 14 лв. от Практикер, Profi.
Планки. Триъгълни - 0,22 лв./бр, 52 бр.
Дървени дибли. Hafele, 6 лв./кг, взех 1/2 кг.
Дюбели. За газобетон на Wurth, 0,85 лв./бр + винтове 0,11 лв./бр + накрайник за главата на винтовете 2,50 лв., общо 35 дюбела и винта. Изображение
Опраните на земята шкафове закрепих с универвални дюбели на Fischer, 10 бр.
Шнапери. Не исках да ползвам дръжки за вратите, затова прибегнах до изхвърлящите шнапери.
Лепило за дърво. Избрах лепило на Henkel с черната капачка, бързосъхнещо, по препоръка на член от форума. 0,500 мл. за 5.50 лв. от Бриколаж.
Стяги. Имаше разпродажба на стяги в Практикер и за 33 лв. взех 4 стяги по 40 см. и 2 ъглови.
Фрезери. ф35 за 2.20 от м-н ЕuroMaster и ф15 от Бриколаж
Нивелир и ъгъл. Пак от разпродажбите на Практикер, алум. за 5 лв. Учуди ме, че всички 10 поставени един зад друг показваха едно и също (грешно или вярно незнам). 40 см. ъгъл за около 5 лв. Ъгъла го замерих с шублера, показа удивителна точност за цената си. И още не се е разхлопал. :D
Много доволен останах от лепилото на Хенкел. Направих си експеримент, резултата от който се вижда:
Изображение
Очаквах да се счупи залепената част.
Преди същинската работа, направих малко тренировка:
Изображение
Изображение
Отвор, пробит с диблачката и друг, пробит на ръка.
Изображение

Същостта на работа: (един преразказ в снимки)
Първия етап бе пробиване на отвори и поставянето на диблите във всички плоскости:
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
точността на линията на ъгъла:
Изображение
продължавам да си спазвам упътването на диблачката:
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
За по-голяма сигурност, в отвора за дюбела слагах малко строително лепило.
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
работната среда:
Изображение
Изображение
Поставянето на пантите беше голяма мъка, фрезер от 2 лв. и мазоли по ръцете от натискане
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Елементарни ножици за падащи врати и амортес. за вдигащите, но тях ще монтирам по-нататък
Изображение
Споменатите шнапери - вратичката в прибвано положение, вратичката в избутано положение:
Изображение
Изображение
Поставянето на вратичките на последно качените шкафове стана преди качването им, което беше значително по-лесно:
Изображение

Е, това е края на първия ми проект. Бях изключително удовлетворен от себе си и от постигнатия резултат. :liebhab:

Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Остава регулиране на вратичките и поставяне на амортесьорите. :)
miroslav_kn - специалист
Немога да не кажа че си те бива. Перфектна работа. Браво много ми хареса. Свалям ти шапка. :) :o :) :o :)
radush - специалист
крайният резултат ми хареса, браво :)
не знам дали си забелязъл в практикер има шаблон за такива панти за около 4 лв.
borkata3000 - специалист
radush написа:
крайният резултат ми хареса, браво :)
не знам дали си забелязъл в практикер има шаблон за такива панти за около 4 лв.
:shock: Не съм и чувал за такъв шаблон. Голямо усилие ми костваше, да поставя вратичките. :?
radush - специалист
шаблона е на Hettich, ако се бях сетил да те подсетя за него щеше да ти е по лесно с пантите.той е за малки и големи панти(има опция за пантите които се захващат с дюбел),сглобки и рафтоносачи.

Прикачен файл

shablon.jpg
shablon.jpg (121.24 KиБ) Видяна 38622 пъти
asenlynch - специалист
Красота- и изпълнението ти, и ползваната идея... :klatsch:
Emerald - модератор
==
Последна промяна от Emerald на вт мар 24, 2009 3:44 am, променено общо 1 път.
shadowman - майстор
Борка, само да те светна за пантите, ако взимаш друг път взимай БЛУМ, за мен те са пантите и са почти на една цена, Ферарито биват ама не ги харесвам.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
СУПЕР СИ !!!
И съвсем малко трябва, за да вкараш и масата в стил.
Ооо и представянето с обяснения и картинки е супер!!!
Тани - модератор
Браво! Страхотни резултати! И в правенето на мебелите и с писането на статията! И като идея и като изпълнение много ми харесва! Аз бих добавил само и фазер на задната част на шкафовете! Хем се грижи за правите ъгли и стабилността на шкафовете , хем е по-красиво , като отвориш шкафа , а и няма да се виждат и ъгловите планки. От хигиенична гледна точка също е по-добре , по-лесно се почистват , а и няма фуга между страниците на шкафовете и стената. Може да се ползва и от този най-евтиния фазер - който не е боядисан. Аз лично дори когато сглобявам готови мебели , особено полските вместо пирончета използвам малки винтове за дърво. Когато е с пирончета при натиск от вътрешната страна на гардероба да речем пада фазера отзада а само на него се разчита за стабилността на конструкцията. За това има толкова негативни мнения за полските мебели! Като се смени и лепилото ,което са дали за сглобяване и се сложат няколко допълнителни планки (най-вече на чекмеджетата) още при сглобяването и няма проблеми и с тях!

Тема "Пълно ревю на една секция" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: