• 1
  • 2
Съвети от майстори за майстори. Полезни проспособления и инструменти.
donZe - помощник
Здравейте, майстори! Поздравявам Ви за отличния форум, който е много полезен за хора като мен, които не са много в час.
Имам един спешен въпрос и бих оценил точни и бързи отговори, ако това е възможно.

Правим покрив на тераса - подпорни колонки от YTONG, дървена конструкцийка, отгоре ОСБ плоскости (около 2 см ако не се лъжа) и отгоре битумни керемиди.
Имам, обаче съмнения по отношение на поставянето на битумните керемиди, предложено от майстора.
Взели сме бит. керемиди на Изола Петров (не са самозалепващи) и сега майстора иска да купим лепило, с което да ги залепи с две ленти - една отгоре и една в долната част. След това следва коване на керемидите. (без нагряване) Въпроса ми е, удачен ли е този вариант?
Необходимо ли е поставяне на битумен грунд върху ОСБ-то?
Необходимо ли е отдолу да има воалит или полизол?

Или е необходимо поставянето и на двете (грунд и воалит/полизол)?
В упътването на керемидите пише, че е задължително поставяне на подпокривно покритие ако наклона е по-малко от 18 градуса (при нас е около 25)

В общи линии това е. Половината от терасата в последствие ще се използва за разширяване на кухнята. (Ще сложим после каменна вата и гипсокартон).

Та въпроса ми е спешен, затова моля за всякакви отговори възможно най-бързо.
Лесоламинат - специалист
Обади се в Изола и ще ти обяснят подрабно.При този наклон подпокривно покритие не се налага.А керемидите трябва да се нагреят с горелка за да се разтопи асвалта отдолу и да се залепят.Иначе след коването с течение на времето от слънцето те ще се самозалепят.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Пст! Битумни керемиди не се нагряват с горелка. Не ми се обяснява защо.
Няма смисъл да пита в Изола-Петров. Едно че са (хм) некомпетентни и второ, че са търговци.
Взема една кофичка битумен грунд, което си е разреден асфалт, маже с четката OSBто, слага керемидата, приковава я (Изола-Петров са леко странни - по принцип лепилото е мацнато на мястото за приковаване) Маже върху гвоздеите и полага следващата керемида.
Техните изделия не са твърде лепкави, затова си произвеждат и продават този "грунд".
bullet - специалист
Ето ти един подробен наръчник, макар и за продукти на друга фирма, а не на Изола. Дано ти свърши работа =;
http://www.armormat.com/pdf/BG.pdf
donZe - помощник
Благодаря за бързата реакция, знаех си, че мога да разчитам на Вас!

обадих се на "изола" и ми казаха да съм бил сложил някакъв техен полизол, който бил много тънък и само се кове за ОСБ-то. После отгоре с горелка да мина краищата на керемидите и да ги залепя. Това било най-добрият вариант... не им вярвам много
може би наистина, както каза n_a да взема битумен грунд и отгоре керемидите и пирони.
Трябва ли, обаче да се чака грунда да изсъхне или направо керемидите?
EDI - майстор
Зашо ползваш шингли, вземи си ИЗОФЛЕКС 58 на руло - три пъти е по-евтин и се полага по-лесно.Но независимо дали шингли или руло, няма смисъл от нагряване.Коват се и се използва битумно лепило.Продава се на патрони по 330 милилитра/като силиконовите/.Ковеш, лепиш си с него и забравяш.Аз така си направих навес и цяла зима няма капка пропусната, хем наклона ми е малък.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Нама да чакаш да съхне грунда :) . Грундът е лепило - разреден битум.
CASA - специалист
Не съм спецялист по битома,но след онзи ден когато имаше бурен вятър видях как се бяха разлепили и разхвърчали такива настилки.Така че поставянето е важно и щом фирмата има точно предписание за продукта и дава гаранция,едвали ще рискуват с евтини номера.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
CASA написа:
Не съм спецялист по битома,но след онзи ден когато имаше бурен вятър видях как се бяха разлепили и разхвърчали такива настилки.Така че поставянето е важно и щом фирмата има точно предписание за продукта и дава гаранция,едвали ще рискуват с евтини номера.
Тази Фирма Няма Точни Предписания.
С продуктите на тази фирма могат да се постигнат задоволителни резултати, ако се чете по принцип за битумните покривни покрития, разбере се принципът и се действа според обстоятелствата.
nikivelinov - специалист
Извинявам се, ако малко се отклонявам от темата, но тук са писали хора, които имат опит с битумните шиндли и искам да попитам:
1. Може ли някои да даде отзиви за други марки, т.е по-добри от Изола-Петров?
2. По-добре ли ще е покрива, ако вместо ОСБ се сложи хидрофобен шпертплат?
Като сравнявам цените :
- ОСБ 3, влагоустойчиво 22х2440х1220 - 43,62 лв
- шпертплат, 21х2440х1220, червен, импрегниран, топола/топола, 120гр./м2 филм - 55,78лв.
- шпертплат, 21х2440х1220, черен, импрегниран, топола/топола, - 52,37лв.,
червения шпертплат е около 4лв./м2 по-скъп от ОСБ-то, но така ще отпадне и въпроса - да слагам ли грунд/воалит/полизол.
Как мислите?
  • 1
  • 2

Тема "Спешно питане за битумни керемиди" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: