• 1
  • 91
  • 92
  • 93
  • 94
  • 95
  • 161
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Тани - модератор
Аз залагам на обърнати нула и земя.Изображение

Ако е така, ДТЗ ще изключи каквото и друго да се включи в контакта.
hidrazin - майстор
Тани написа:
Аз залагам на обърнати нула и земя...
Аааа... кой какво е oсрал е друга тема. За сега приемам че ДТЗ-то е свързано правилно, :-D
Забележи че с ламбите обаче няма проблем.
Е, те може и да не са към ДТЗ-то. Нека изчакаме допълнителни данни.
А дано ама надали.
:partyman:
npelov - специалист
hidrazin написа:
Какво пише на ДТЗ-то - за колко ампера е?
Проблема може да е както в ДТЗ-то, така и в прахосмукачката.
Прахосмукачката е Кархер MV3 - 1100W и като всеки индуктивен товар е ясно, че има по-голям стартов ток. Обаче колкото ток влиза, толкова излиза, нали така? ДТЗ-то не го бърка. А бушоните трябва да са 3 до 5 пъти номиналния ток. В другия гараж включвам циркуляр 1500W + тази пархосмукачка (чакам 2-3 секунди преди второто) и почти няма проблем. Почти ... там имам проблем с бушона на главното табло (на блока). Да кажем че 1 от десет пъти изключва.
Лампите не я задействат. 30мА (предполагам, не съм го прочел - височко ми е) по 230 волта са около 7 вата. Лампите са две дълги луминисцентни. Поне 20 вата парчето. Като изключи от прахосмукачката падат и лампите, а палчето на бушона си седи горе. Т.е. лампите минават през ДТЗ. Обаче това не пречи да са свързали лампите правилно, а контактите грешно (ДТЗ може пак да си е вързана правилно). Ако е троен кабела си избират един и готово.

Все пак ще взема една духалка и ще взема и нещо 20-30 вата - пистолет за горещо лепило да пробвам. Идеята за обърнати нула и земя ми изглежда вероятна ... пък и е лесно да се пробва. Удавник за сламка.

И не, прахосмукачката е пластмасова и няма заземяване (май). А ако няма, няма отде да изтече тока.

@MIRO_073 в един корпус е. Май е 16A, но не съм сигурен. Два броя са и всички контакти изключват само първия. Втория изглежда вързан сериино. Т.е. единия е главен на другия :). Има един контакт на .... тавана (по средата) дето не знам през какво минава.
hidrazin - майстор
Добре де, тези контакти в този гараж не си ли ги ползвал до сега с по-мощни консуматори или е нов?
Вземи първо да пробваш с друг мощен консуматор както написа.
Може първо и с малък товар - то ако са обърнати нула и защитен проводник, ще изключва още при товар от 10-тина вата.
:partyman:
Тани - модератор
hidrazin написа:
Тани написа:
Аз залагам на обърнати нула и земя...
Аааа... кой какво е oсрал е друга тема. За сега приемам че ДТЗ-то е свързано правилно, :-D
Забележи че с ламбите обаче няма проблем.
Е, те може и да не са към ДТЗ-то. Нека изчакаме допълнителни данни.
А дано ама надали.
:partyman:
А ако са сбъркали само на този контакт :wink:
Всичко останало ще си работи.
npelov - специалист
Тани написа:
А ако са сбъркали само на този контакт :wink:
Всичко останало ще си работи.
Не само - двата контакта не работят. Грешката е при ДТЗ, с кабела който е за контактите. 18W нагревател (пистолет за горещо лепило) задейства защитата. И я задейства на нулата и на земята. Предполагам са теглили двоен кабел и са го вързали на земя вместо на нула в таблото. Или пък са оплескали на нещо друго в ДТЗ. Може да са минали само фазата през защитата ... знам ли ги к'во са правили. Възможно е лампите изобщо да не минават през ДТЗ...

Може ли да ми препоръчате електротехник (София, Овча Купел), който да го погледне. Не съм човек с опит в тая област и не ми се играе на руска ролетка.
Тани - модератор
Просто си смени нулата и земята в един от контактите и ще видиш, че ще проработи. Ако работи вече ще знаеш какво да правиш с втория :wink:
npelov - специалист
Ама не става бе човек. Нали ти казах че пробвах вече. Закачих един кабел с банан за фазата и след това опитах другия кабел с крокодил на земя (пина дето излиза) - пак задейства защитата. Затова реших че кабела до контактите е двоен и нула и земя са вързани заедно в контакта. Може и троен да е, а да са вързали само едното жило - не съм отварял. Може да го отворя да погледна, но шанса е малък. А в таблото не ми се бърка.
KingLin - майстор
Тва българите сме страшно племе - неук човек като пита за ток се надпреварваме да му говорим че трябва да си извика ел. техник. Сега човека има акъл в главата и иска да му се препоръча ел. техник ама другите пак на обратно - оправи си го сам :lol:
Тани - модератор
npelov написа:
Затова реших че кабела до контактите е двоен и нула и земя са вързани заедно в контакта.
Моля те, остави решенията на тези които разбират, а ти прави единствено и САМО каквото ти казваме, без повече опити за САМОУБИЙСТВО. Радвай се първия е излезнал неуспешен!

Свали предпазителите отвори капака на контакта и размени нулата и заземяването без излишни интерпретации. Това което си направил е чисто късо съединение. Благодари се, че е сработила защитата и кабела не се е подпалил в ръцете ти.
  • 1
  • 91
  • 92
  • 93
  • 94
  • 95
  • 161

Тема "Дефектно токова защита" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: