Най - вълнуващия въпрос зимно време.
null - специалист
Живеем в къща. Смятам, че е със подходящо изложение - единия скат на покрива сочи юг.
Разположението е
0 - мазе и котелно
1 и 2 жилищни етажи
3 тавански етаж
Искам да направя слънчева система за целогодишно ползване - през лятото за топла вода, а през зимата колкото помогне на парното - толкова. Имам впредвид за през деня когато няма никой в къщи и вечер като го запаля да не грее от 15С, а от малко повече.
Плочите са по 60м2 на етаж. Котела мисля, че е 45KW, Viadrus U22.
Искам на всеки етаж (три броя) да има самостоятелен бойлер 120л с по две серпентини. Лятото да се топлят от колектора, зимата от парното.
Също така зимата през топлообменник да се топли водата на парното през деня (когато може и колкото може, знам, че няма да е много)
Моля, запознатите с тематиката ако може да драснат една принципна схема на свързването и евентулано какви колектори биха препоръчали и въобще разни непознати за мен думички, които да използвам като ходя да "пазарувам".
Аз схеми в сайта на Ерато видях, ама там става дума само за един бойлер, а при мен са три. Също така когато са повече от един колекторите как се свързват - последователно или паралелно?
Освен това май няма да стане с диференциален термостат, защото бойлера не е само един. Може би нещо като байпас при всеки бойлер...
До другата седмица трябва да реша какво ще правим, защото предстои ремонт на покрива и да ги съчетаем.
vladtod - специалист
сигурно няма да помогна много но ти искаш да изцедиш и "кората на портокала" и доста сложна схема ще стане.Погледни и от този ъгъл,аз съм с два бойлера ,единия на терасата за слънчевата система другия в банята който се топли от котлето,лятото е ясно ,зимата като пече слънце котлето не се пали съответно няма топла вода но в слънчевата система има което напълно ме задоволява,ако подвържеш парното към колектора незнам как ще стане схемата,избягвай циркулация на вода в колектора .
ribnikolaevi - майстор
Виж това

http://www.earth-net.info/earth-net_bg/ ... df/SWH.pdf

http://www.uni-sz.bg/ddinevbooks/part6.pdf

Аз също се замислям за подобна система, но въпросителните са много, а инвестицията не е никак малка. :-D

Пиши до каква информация и решение си стигнал, ще следя с интерес, ако пък при мен стане нещо, аз ще пиша.

А за термопомпа мислил ли си? Или да използваш отпадната топлина от охлаждането с климатика лятото?
8180 - майстор
ribnikolaevi написа:
Виж това
http://www.earth-net.info/earth-net_bg/ ... df/SWH.pdf
http://www.uni-sz.bg/ddinevbooks/part6.pdf
Интересни линкове - благодаря.
За пръв път срещам за проблемите с "Легионелата" - обънете внимание. Не е съвсем безобидна работа - поради често невисоките температури в слънчевите инсталации.
antmadara - специалист
Схемите от линка на Bobivan са интересни и особено тези с трипътните вентили, когато бойлерите са повече от един. Мисля че принципа при трипътния вентил беше, че се затварят входовете му, когато температурата им превиши някаква стойност. Лошото е че цената на трипътния вентил ако не се лъжа беше съпоставима с тази на най-евтините помпи. Но пък инъче, когато помпата е една ще се спести от това, че и диф. термостат (които е 80лв.) ще е един, а и арматурата и т.н. На мен също ми предстои направа на подобна система с три бойлера и още я мисля. А относно идеите за двуфункционалност на колегата Автор, мисля че добро решение е да си вземе бойлери със серпентина и мантел. Така през зимата позатопления от слънцето чрез серпентината бойлер, ще може евентуално да отдава топлина на отоплителната инсталация чрез мантела си, който пък се свързва към парното :roll:
bad to the bone - специалист
...
Последна промяна от bad to the bone на ср ное 11, 2009 8:51 pm, променено общо 1 път.
2v6 - майстор
null написа:
Живеем в къща. Смятам, че е със подходящо изложение - единия скат на покрива сочи юг.
Разположението е
0 - мазе и котелно
1 и 2 жилищни етажи
3 тавански етаж
Искам да направя слънчева система за целогодишно ползване - през лятото за топла вода, а през зимата колкото помогне на парното - толкова. Имам впредвид за през деня когато няма никой в къщи и вечер като го запаля да не грее от 15С, а от малко повече.
Плочите са по 60м2 на етаж. Котела мисля, че е 45KW, Viadrus U22.
Искам на всеки етаж (три броя) да има самостоятелен бойлер 120л с по две серпентини. Лятото да се топлят от колектора, зимата от парното.
Също така зимата през топлообменник да се топли водата на парното през деня (когато може и колкото може, знам, че няма да е много)
Моля, запознатите с тематиката ако може да драснат една принципна схема на свързването и евентулано какви колектори биха препоръчали и въобще разни непознати за мен думички, които да използвам като ходя да "пазарувам".
Аз схеми в сайта на Ерато видях, ама там става дума само за един бойлер, а при мен са три. Също така когато са повече от един колекторите как се свързват - последователно или паралелно?
Освен това май няма да стане с диференциален термостат, защото бойлера не е само един. Може би нещо като байпас при всеки бойлер...
До другата седмица трябва да реша какво ще правим, защото предстои ремонт на покрива и да ги съчетаем.
В твоя случай най-лесното решение е един голям слънчев бойлер на тавана. На всеки етаж слагаш по един по-малък с една серпентина за парното. Входа на малките връзваш към изхода на големия.
Системата ще работи ефективно, без никакви тройници, трипътни вентили, контролери, датчици...

Ако колекторите са ти под нивото на бойлера няма да ти трябва дори и помпа, контролер, захранване, UPS...
8180 - майстор
Едно въпросче (може би към 2v6) - малко глупаво май: :sad:
При термосифонна система възможно ли е да има участъци от топлата магистрала НАД бойлера и от студената ПОД колектора?
И ако НЕ, а се налага - има ли елегантно решение?
2v6 - майстор
8180 написа:
Едно въпросче (може би към 2v6) - малко глупаво май: :sad:
При термосифонна система възможно ли е да има участъци от топлата магистрала НАД бойлера и от студената ПОД колектора?
И ако НЕ, а се налага - има ли елегантно решение?
Може, стига бойлера да е над колектора.
Колко по-нависоко ще е бойлера?

Тема "и аз да попитам за слънчеви колектори" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: