• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 17
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
nelim - специалист
Не знам с какъв акъл за 60-70кв се взима пелетна камина 21киловата ;)

Аз съм в къща 2 етажа по 50квадрата, в момента топля само единия с 2 маслени радиатора по 2 киловата (заради хлапетата не пускам климатиците).

Радиаторите не работят постоянно и средната мощност с която се отоплявам на ден излиза около 3 киловата на час.
ето пример: https://nelim.han.bg/home/

Според мен минимума на тази камина ти идва много - та дори на сайта на сърбите
http://www.alfaplam.rs/en/products/details/101 я дават 1.7кг/час - и я дават от 126 до 210кв.м - много повече от двойно на това което ти се опитваш да затоплиш.

Да се занимаваш с тази камина и да се оплакваш от висок разход е безумие, най-доброто решение е да я смениш с нещо по-малко, подходящо за твоя обем/квадратура.
bmahob - майстор
По принцип знам че съм прекалил с мощността но съм с изгледи да захранвам още един етаж в бъдеще! И по принцип търся оптимални настройки за тази камина при моите условия!!! Така че ако давате акъл за помощ ОК а такива коментари не ми помагат изобщо!!! Имам развитие по въпроса с помоща на колегите от Сърбия скоро ще имам не малко инфо и ще споделям на който ИМА нужда :rock:
kalin72 - майстор
Ами ти си купил камион, а искаш да харчи като лека кола. И с настройки няма да падне много разхода.
andy_forresite - майстор
Може, може. Пренастройват се по-ниски нива на мощностите от 1 до 5. Това обаче никой не го прави. Инсталират я на клиента, палят, настройват, гледат 20-30 минути какво са настроили и довиждане. След това клиентът само сипва пелети и нищо не пипа, освен температурата на водата или ръчно да избере мощност.
bmahob - майстор
хaхaхaхa честно кaзaно кaто увеличих мощностa с мaлко по грее и почти същото хaрчи.... зa сегa усъaновявaм рaзход среден към 30кг нa 20 чaсa и ми е ок горе долу, при товa нa моменти е жежa нa 26-27грaдусa в стaяaтa с кaминaтa...... aмa кaто четa зa колефите с golden fire или мaкесонскоте дето пишaт че хaрчaт чивaл зa 20-24чaсa нaпрaво се отчaйвaм. aмa и те сa си взели кaмиони пa хaрчaт кaто скутер :partyman:
n.ganev - майстор
То всеки може да харчи и 5лева за един месец и един чувал за две седмици ама .....
nelim - специалист
Не се заяждам колега, не ме разбирай погрешно, просто си казах мнението :)

Вероятно ако включиш и другия етаж ще останеш доволен, защото ще имаш 2пъти повече затоплени помещения, пък разхода няма да ти се вдигне двойно :)
bmahob - майстор
Колеги като гледате параметрите кое според вас период м/у подаванията
bmahob - майстор
След не малко изчетено и прегледано тук, стигнах до нещо много интересно за мене, оказа се че нямам трипътен вентил, той задължителен ли е при пелетна инсталация. И водата кояот се връща в системана е около 20тина градуса по малко от изходящата. Ще ми помогне ли този вентил да поддържам по високи стойности на входящата вода?!?!!
шоп - майстор
bmahob написа:
Ще ми помогне ли този вентил да поддържам по високи стойности на входящата вода?!?!!
Точно това е работата на трипътният термостатичен антикондензен вентил. Обикновенно на него има щамповани градуси или лепенка на която е посочена температура. Под тази температура вентила няма да върне вода в котела. Има много писано по темата.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 17

Тема "Отопление на пелети първи стъпки...." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: