Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
mironcho - специалист
muhala написа:
mironcho написа:
....Досещаш се предполагам, че тока като всичко, което тече си избира пътя с най-малкото съпротивление, т.е. където съединенията са изпълвнени добре и жилата са по-дебели....
Искаш да кажеш, че в тази постановка няма да тече ток през ДТЗ-то ?
Изображение
Ако всички връзки са в ред ще тече, но незначителен. Ако има проблемни връзки преди ДТЗ-то може и да е достатъчно голям за да го задейства.
mironcho - специалист
nikolov333 написа:
Ами направи си опитна установка с едно ново-работещо ДТЗ и еднакви парчета кабел, стегнати както и колкото искаш и ако успееш да им свържеш земното и нулата след ДТЗ-то без да изключи, направи един клип да видим и ние, как правилно да се свързват и колко точно трябва да се стягат тия кабели.. :drinkers:
Оставям това удоволствие на тебе, аз нямам нужда от опитно доказателство на основите на електротехниката, а като гледам и ти нямаш нужда, щом не виждаш как работи схемата.
muhala - майстор
Конкретната постановка:
Линия А-B: 17 метра 6мм2, 0.04817 Ohm.
Линия А-D: 17 метра 6мм2, 0.09633 Ohm.
Линия B-C: 17 метра 6мм2, 0.04817 Ohm.

Линия D-F: 4 метра 2.5мм2, 0.0272Ohm.
Линия E-F: 4 метра 2.5мм2, 0.0272Ohm.

Лампата е 20 вата в коридора. Това прави 87ма ток.
Тези 87 ма се делят на ток I1 (от точка B към точка А) и ток I2 (от точка B към точка C, през Е, Ф, Д и към А).
Тоест I1 тече през проводници със съпротивление 0.04817 Ohm.
I2 тече през 0.04817 + 0.0272 + 0.0272 + 0.09633 = 0,1989 Ohm.

Система с две уравнения.
I1+ I2 = 0.087
I1 * 0.04817 = I2 * 0,1989

=> I2 = 0.017 достатъчно да задейства чувствителна защита.


Изображение

mironcho написа:
muhala написа:
mironcho написа:
....Досещаш се предполагам, че тока като всичко, което тече си избира пътя с най-малкото съпротивление, т.е. където съединенията са изпълвнени добре и жилата са по-дебели....
Искаш да кажеш, че в тази постановка няма да тече ток през ДТЗ-то ?
Изображение
Ако всички връзки са в ред ще тече, но незначителен. Ако има проблемни връзки преди ДТЗ-то може и да е достатъчно голям за да го задейства.
nikolov333 - майстор
mironcho написа:
nikolov333 написа:
Ами направи си опитна установка с едно ново-работещо ДТЗ и еднакви парчета кабел, стегнати както и колкото искаш и ако успееш да им свържеш земното и нулата след ДТЗ-то без да изключи, направи един клип да видим и ние, как правилно да се свързват и колко точно трябва да се стягат тия кабели.. :drinkers:
Оставям това удоволствие на тебе, аз нямам нужда от опитно доказателство на основите на електротехниката, а като гледам и ти нямаш нужда, щом не виждаш как работи схемата.
Явно основите на електротехниката не са ти достатъчни..та, ако можеш покажи поне една монтажна схема, в която да е свързана нулата със заземяването след ДТЗ, че аз търсих, ама нещо не намирам..
mironcho - специалист
Относно моите знания по електротехника - мои са си и ми вършат работа.
nikolov333, мухала поне се опитва нещо да разсъждава и нещо да покаже, да изясни, а ти само пригласяш отстрани и цитираш чужди мнения от форума като постулати. Ако толкова си наясно вземи ти направи опитна постановка и я обясни с всички подробности.

Muhala, никъде в уравненията не виждам преходните съпротивления на връзките, които в общия случаи са в пъти по-големи от тези на проводниците.
Освен висш пилотаж с математиката е нужна и малко електротехника.

Айде със здраве.
nikolov333 - майстор
Мирончооо, мирончо..ей тая глупост коментирам аз..
mironcho написа:
Гадна гатанка - разкачаш, закачаш, стягаш болтове, зачистваш кабели, докато намериш повредата...
В случая НЯМА НИКАКВА ПОВРЕДА В ИНСТАЛАЦИЯТА! , а схемата и разсъжденията по темата "защо сработва защитата при контакт на нулата със земното" с нищо не променят този факт.. След ДТЗ, нулата и заземяването не се обединяват!!! И те така.. :drinkers:
mironcho - специалист
3333, има проблем! в инсталацията, преди ДТЗ-то, написах го поне два пъти, ама кой да чете
nikolov333 - майстор
Само да не се окаже в АЕЦ-а..че тогава е голям проблем.. :-D :-D :lol:
vandu - специалист
Здравейте,
искам малко помощ по един въпрос, може да е коментиран, но не мога да прегледам всички страници.
След ремонт ми останаха 2 контакта за слагане. От стената стърчи трижилен кабел, как с помощта на мултицет да разбера кое е ДТЗ и кое нулата ?
Мислех някакъв ел. уред да закача към кабелите и да проверя двете жици, и да се надявам ДТЗ да изкюлчи.
nikolov333 - майстор
Това, но има и по-евтини начини..Този ще ти върши работа за лесна проверка на цялата инсталация. :partyman:

Тема "Дефектно токова защита" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: