• 1
  • 64
  • 65
  • 66
  • 67
  • 68
  • 104
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
nelim - специалист
wankata7108 написа:
Преди малко ходих да меря температурата на фасадите на стената и на прозорците.Ето резултата външна температура на въздуха -2,6 темп.на фасадата -0,7.На прозорците отвътре 19.2 отвън -0,2.
Супер е, просто се шокирах с тия 27 киловата.. все още недоумявам защо на тия 100квадрата си инсталирал такава мощност при тези изолации, вероятно е някоя вила която не се ползва постоянно и много често се налага да топлиш екстремно от ниски градуси.
preslav - майстор
idealist написа:
Всяка по-значителна пауза, в която парното не работи се отразява на комфорта на температурата в жилището. Апартамент, къща с или без изолация. Повече от 20 години парното ми гореше само дърва. Още в средата на първия ми отоплителен сезон проумях въпросния факт. Разберете, че най-високия разход на гориво е до като жилището се затопли (темперира). От там нататък само се поддържа стайната температура. Колкото по-дълго време котелът почива (не работи) - толкова повече загуби инкасирате.
От този сезон се отоплявам с газ и не нарушавам горния принцип. Котелът е включен в режим отопление на 01.10.16. и не смятам да го изключвам до края на зимата, когато и да дойде.
Не топля необитаеми помещения, но изгарям от желание да имам един такъв, като теб, под себе си.
wankata7108 - специалист
Жилището не е вила а се използва целогодишно основно жилище е и ми е интересно според теб каква мощност трябваше да му инсталирам по различна от тия 27 киловата.
nelim - специалист
wankata7108 написа:
Жилището не е вила а се използва целогодишно основно жилище е и ми е интересно според теб каква мощност трябваше да му инсталирам по различна от тия 27 киловата.
Ами - тия 100 квадрата, да кажем че си с тавани на 2.60м - са 260 кубика.. пада се по над 100вата на кубик.

При мен на подобна квадратура го изчислиха с 50вата на кубик(~13киловата) и ми препоръчаха 15 киловата камина, а при мен няма вътрешната изолация и картон които спомена :)
Просто изглежда че доста си се презапасил.

Мерси много за информацията - няма смисъл да пълним излишно темата - пожелавам весело посрещане на новата година и наздраве!

:partyman:
wankata7108 - специалист
а ти със тези 50 вата на кубик топлиш ли се добре
koveslav - майстор
Аз съм в топъл район-Пловдив,имам 130 квадрата къща и я топля с 9-10 кубика дърва годишно.За 10 години смесено на стари и нови цени съм дал едни 5-6000 за отопление и топла вода под формата на дърва.Нямам нито един дефект на камина и система и никакви разходи по поддръжка за тези години. Опс-плащам на коминочистач,сори.
Но нека да предположим,че скоро и камината ме изложи и я сменя с нова пак за 800лв.Това са още по 80лв на година.ОК.
Може ли някой да се аргументира колко ще ми е икономическия ефект ако мина на пелети? Но с цени на оборудването,разхода,поддръжката,горивото и живота на оборудването.Примерно пак за 10 години.От икономийте,ако има такива ще платя ли поне разликите в цените на оборудването и ще е живо ли то дотогава,защото по-горе показах че конкурентното оборудване на дърва е живо и здраво,още топли и не е правило доп. разходи.
andy_forresite - майстор
Х се е отоплявал с дърва и въглища. Поносима цена, вътре жега, ма много хамалогия било. Преминава «на пелети» защото няма хамалогия. После Х разбира, че такава все пак има. По-скъпичко излиза, ама няма чак такава хамалогия, па и е на пелети. Ехее, комшията още маа кюмур, а Х е «на пелети». Маалии.
Ей, аз ако се греех с 2,15 киловата, не ща да виждам никви пелети, ветрилници и котли. Това го изривам с лопатата и в Надин. На ток може да ми е малко по-скъпо, но наистина няма никакво мъкнене на найлонови чували, не лапам пепел, нямам никаква грижа и въобще няма да мисля за това откъде ще купувам гранули, па транспорт, натовари, разтовари, внеси... И после те не горят, правят шлака, нагар...
Ееее, то по-скъпо на ток. Ами с пелети как е по-скъпо от дървата... Махаме цялата хамалогия, този път наистина, плащаме още малко отгоре както си платихме за котлите с горелките и този път край на проблемите с отоплението. И на хамалогията.
koveslav - майстор
andy_forresite написа:
Х се е отоплявал с дърва и въглища. Поносима цена, вътре жега, ма много хамалогия било. Преминава «на пелети» защото няма хамалогия. После Х разбира, че такава все пак има. По-скъпичко излиза, ама няма чак такава хамалогия, па и е на пелети. Ехее, комшията още маа кюмур, а Х е «на пелети». Маалии.
Ей, аз ако се греех с 2,15 киловата, не ща да виждам никви пелети, ветрилници и котли. Това го изривам с лопатата и в Надин. На ток може да ми е малко по-скъпо, но наистина няма никакво мъкнене на найлонови чували, не лапам пепел, нямам никаква грижа и въобще няма да мисля за това откъде ще купувам гранули, па транспорт, натовари, разтовари, внеси... И после те не горят, правят шлака, нагар...
Ееее, то по-скъпо на ток. Ами с пелети как е по-скъпо от дървата... Махаме цялата хамалогия, този път наистина, плащаме още малко отгоре както си платихме за котлите с горелките и този път край на проблемите с отоплението. И на хамалогията.
+1! Прекрасно ми разбра въпроса,но и това е отговора на темата,с кое е по-евтино.
Преди да направя парното,в зависимост от студа двата климатика ми горяха зимно време общо между 180 и 250лв ток месечно за тази площ.Или около 1200-1400лв за сезон.От най-старите дървени машини са,но напук още са здрави. Този ток е равностойността на 4-5 тона пелети,които задължително ще хвърчат за година в моето жилище! И постоянно ще ми дрънкат пелети в камината и ще ми фучат вентилатори...то пак тая.
Стоплих по-добре къщата за половината пари през тези години и си изгледах роденото по онова време второ дете.Сега и децата са големи,цените на дървата се покачват,аз също попораснах и май ще подновявам климатичната техника със съвременна и икономична,камината за резерва и няма да се занимавам с глупости......
wankata7108 - специалист
Вие които се топлите на ток в кой район на страната живеете.И да вметна комфорта който създава един горещ радятор.И дискомфорта на един духащ климатик не могат да се сравнят.И ако трябва да затоплим стаи,стълбища,тераси,бани,тоалетни,кухни и прочие съществуващи помещения до около 24 гр.с климатик как ще стане аджеба това и колко пари ще струва вложението и какъв ще е разхода.Това с климатиците ми е ясно слагате два климатика на едно жилище и в другите му части ако е голямо а не двустаен апартамент зъзнете.
idealist - специалист
wankata7108 написа:
....Това с климатиците ми е ясно слагате два климатика на едно жилище и в другите му части ако е голямо а не двустаен апартамент зъзнете.
Точно комфорта имах превид, но някои са само писатели.
  • 1
  • 64
  • 65
  • 66
  • 67
  • 68
  • 104

Тема "С какво се отоплявате" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: