• 1
  • 67
  • 68
  • 69
  • 70
  • 71
  • 104
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
wankata7108 - специалист
SEV написа:
В апартамента на климатици.Когато живеехме там за отопляването на 4 стаи,коридор,общо 95 кв.м плащахме около 300лв на месец,средно.Кооперацията е нова на 6-7 години,има изолация,нашия апартамент е с югоисточно изложение.
От няколко години живеем в къща,300м2,с 10см. изолация,отопляваме и гаража за 3 коли,бойлери.Отопляваме се на пелети.Цената е около 400-600лв. в зависимост колко топлина ще пускаме на цветята на жената.Имам и три камини,на дърва,палим ги от време на време,за кеф.Правиха ги уж изтъкнати майстори,но не топлят,тяхната мама :) .До тях е адска жега,на другия ъгъл ледена епоха.

камините отворени ли са към стаите или са с вратички
preslav - майстор
шоп написа:
preslav написа:
Нито ми е комфортно, нито ми е уютно, само ми е здравословно топло

Сутрин паля климатика при температура в стаята 17 градуса, до половин час температурата е 24-25 градуса, вечер гася към 19-20 часа или го оставям на sleep.
:shock: :shock: :shock:

17 градуса.... при наличие на деца и/или стари хора изобщо не съм съгласен, че това е здравословно :|

А за сам работещ човек.....пак ми е трудно да го разбера.
Не ми се търсеше по-подробно в нета, но това сме го чували още като деца "Според д-р Кристофър Уинтър, директор на Медицински център на съня във Вирджиния, качеството на съня се определя до голяма степен от температурата в стаята, като за предпочитане е тя да бъде по-ниска.
Специалистите посочват като най-добра за спокоен и пълноценен сън, температурата между 16 и 19 градуса по Целзий.
Справянето с горещините е далеч по-трудно."
Аз 16 градуса в стаята на бабичката не съм виждал, а и не съм я чувал да се оплаква, че и е студено. Денем е с жилетките, ама тя и през лятото си е с жилетка.
Какво не разбра за сам работещ човек - драскам клечката на климатика преди да тръгна за работа и не мисля за дърва, пелети, комини докато не дойде ред за ракията. Двойни да ми станат сметките за ток нямам друга опция. На този, на който не му е на главата няма как да знае какво е то комфорта да не мислиш дали някой не зъзне защото печката е изгаснала, тока спрял, водата във водната риза кипнала или нещо подобно.
шоп - майстор
:) Всеки си гледа от неговата гледна точка.
Вкъщи винаги има деца и стари хора. Температурата не пада под 24 и не се качва над 26. Всички сме свикнали с този комфорт и си спим много добре само по гащи :-D

Някаде четох, че при температури под 21 градуса имаме така наречената "топлинна бедност" и тези хоря се нуждаят от помощ. Аз не го харесвам този термин и не го приемам, защото наистина може да има доста хора и семейства, които имат възможност, но не желаят тези градуси.

В заключение:
Пожелавам през новата 2017 да има пълни домове с хора на всякаква възраст и най-вече деца и топлина!
preslav - майстор
шоп написа:
:) Всеки си гледа от неговата гледна точка.
Вкъщи винаги има деца и стари хора. Температурата не пада под 24 и не се качва над 26. Всички сме свикнали с този комфорт и си спим много добре само по гащи :-D
Да, въпрос на гледна точка е и не само - когато децата бяха малки живеехме в апартамент с централно парно и температурите бяха подобни на посочените от теб. Децата вечно боледуваха, дали имат сумарно 2 седмици на градина - махнахме се от потилнята и болестите изчезнаха, иначе е хубавичко като се върнеш премръзнал от работа и седнеш до радиатора. Очевидно истината е някъде по средата.
wankata7108 - специалист
Опеделено залагам на отопление с огън бил то от дърва,въглища или пелети.Духалките тоест климатика са компромисно решение относно топлина-комфорт и цена.При пелетна система няма кипване поради спиране на тока а на дърва и въглища има решение с UPS на помпата.
all4all - специалист
Нямам претенции какво ще ми е горивото ... Колкото по-ефтино е толкова по добре... Ако е безплатно още по добре... :? Според мен отоплението трябва да бъде гъвкаво и бързо да може да се приминава от едно гориво на друго с минимално вложение или без такова... Но това си е мое мнение с което не бих искал да ангажирам никого ...
Тая година смятам да се пробвам с пелети не защото ще е автоматизирано а щото ми се ще да ми е почти безплатно...
За съжаление има доста препятствия с които все още не съм наясно ще мога ли да се справя или да ги реша ...
И така всеки божи ден мога да вземам от кафе машини 50>70 кг утаечно кафе ... Проблемите мокро е, за това сега по цял ден гледам и чета и се чудя как мога да реша първия проблем... Спрял съм се на на преса с маслен крих с която мисля доколкото е възможно да изцедя водата ... Проблем 2 изцедения матриал как да го суша до необходимата влажност :? Ако реша тези проблеми в което малко се съмнявам поне във втория съкм се спрял на на тази преса https://www.olx.bg/ad/mashina-za-peleti-IDMg5f.html първо щото нямам трифазен ток второ щото сравнително не е толкова скъпа и трето не смятам да съм производител а само да се самозадоволявам ... От цялата таз работа най хубавото е че 6 месеца работя лятото а зимата 6 месеца почивам и мога се занимавам и експерементирам...
Абе на тая тема приемам всякакви съвети и помощ от можещи и знаещите... Забравих да пиша Че не съм наясно дали матеряла ще има свързване тоест (лигнин) дали от това въобще ще станат пелети :? Ако мога да правя от него Брикет би било най хубаво на първо време ... :?
шоп - майстор
all4all написа:
всеки божи ден мога да вземам от кафе машини 50>70 кг утаечно кафе ...
Преди 10 ина дни ми предлагаха утайка от кафе. 50лв/тон, както и пелети от кафе с цена 80 лв за тон

поръчал съм по 1 тон и от двата продукта за проба :-D дано излезе сериозен човека.

Иначе сушенето лятото е лесно с елементарна слънчева въздухарна система.
all4all - специалист
шоп написа:
all4all написа:
всеки божи ден мога да вземам от кафе машини 50>70 кг утаечно кафе ...
Преди 10 ина дни ми предлагаха утайка от кафе. 50лв/тон, както и пелети от кафе с цена 80 лв за тон

поръчал съм по 1 тон и от двата продукта за проба :-D дано излезе сериозен човека.

Иначе сушенето лятото е лесно с елементарна слънчева въздухарна система.
Абе лесно ако живееш в къща с двор извън града , Имаш навеси и къде да се разгърбеш сега зимата кво ше я правиш тая утайка мокра? ще почне да муглясва и да гние :-D
Айде като земеш пелетите пиши отзиви за тях ... Ако верно тона е 80 лв и са окей пелетите още другата седмица ше зема горелка :-D :rock: :partyman: нема и да го гася бем ти режимите на тая цена ... :rock:

Шопе един тон утайка мокра кво ше я праиш бре? За пелетите разбирамо ама за утайката :?
шоп - майстор
all4all написа:
[

Шопе един тон утайка мокра кво ше я праиш бре? За пелетите разбирамо ама за утайката :?
Ще и намеря място. Все пак живея в къща с двор 1000м2

Имам суха и топла барака 100м2. Имам доста слънчеви въздушни колектори от бирени кенчета :) Щом се справям с 4 тона мокри дървени стърготини отпадък от рязане на дърва ще се справя и с 1 тон кафе:-)

Ако ли пък не ще си наторя градината:-) нека ги докарат първо :rock:
bulhomes2 - майстор
Ето ти една ръчна преса
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=uEajTVmODtA[/youtube]
  • 1
  • 67
  • 68
  • 69
  • 70
  • 71
  • 104

Тема "С какво се отоплявате" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: