velsi - Почетен майстор
ARTU написа:
А лепеното го видях на едно място (виж снимката) и ми допадна като идея.
Какво точно не ти е ясно? Видял си го, та даже и снимка си качил. Точно така се прави както на снимката. Номера е да отвесираш идеално и всички листи да са в една равнина. После слагаш лента по фугите, шпакловаш... Имаше някаква тънкост, че трябва листа да е към 5-6 мм по-къс, за да може да се изправи на стената.
ARTU - специалист
А с плюнка ли да го залепя? Това не ми е ясно... С какво лепило? Как се нанася? Защо? Колко време? Трябва ли да се подпират с нещо плоскостите?
velsi - Почетен майстор
Лепи се с гипс. Чист. Стяга бързо и няма да ти се налага много да държиш и подпираш. Ако стената е равна може да го нанесеш и с назъбена маламашка, но ти каза, че е пръскана пък и крива... Лепи се на топки както е на твоята снимка.
masteradmin - майстор
Единственото което мога да добавя че аз му слагах Ц200 на гипса с цел да стяга малко по бавно.

Иначе leonardo е прав с метална конструкция е по лесно и по правилно и по професионално. Но ако искаш да спестиш малко пари и място. И си готов яко да псуваш след като подминеш линията и няма как да извадиш листа напред няма проблем. Целия ми офис е направен така.
Виж този пост: Лепене гипскартон тук съм писал туй онуй.
Emerald - модератор
Може да се лепи и с лепила. Този гипс не ми се вярва да държи добре и какви са тези кухи дупки. Много ясно че така ще има да го гласиш да "попаднат листата в една плоскост". Егати слоя гипс на снимката! Това там е защото няма замазка.

С какво се лепят плочки ако не с цимент? Силикон? Няма начин да не стане и за гипсокартон.
masteradmin - майстор
Това с равнинноста става като се начертае права линия на пода и по нея се прекарват плоскостите. А гипса е толкова много защото листата се прекарват трудно до 0.
leonardo_vd - модератор
Нека си позволя да се произнеса по темата

През ръцете са ми минали доста хиляди квадрати картон било то на лепене, конструкция и директно с дюбели за бетона.

Лепенето се прави по следния начин:
1. Проверка на стената къде е най-изпъкналата част и начертаване на нивото къде да бъде картона. Долу, горе и в двете страни.
2.Ако стената е по-дълга се почва от средата за да се намали шанса за изкривяване.
3.Листовете се режат по-къси и отдолу им се подлага лента картон или дъсчица, която се маха след като изсъхне лепилото.
4.Лепи се САМО с лепило за тази цел. На различните производители е различно името. На NORGIPS се казва BONDINGFIX, Не си мислете за гипс, теракол и тем подобни. Ще имате главоболия след време.

Трябва да се преценят топките лепило на листа така че да не стават тумбаци или пазви когато се изправи листа. Причуква се с мастар или летва минимум 2метра дълга.

За това дадох съвет че с конструкция е по-лесно и по-пректично. Дори и на мен ми е трудно да лепя картон, но се справям. Камо ли някой, който тепърва ще почва да не говорим за Емералд :lol:


Избора си е твой сам решавай.
Emerald - модератор
Хм...хич не ми се струва трудно. :? Сигурно и с конструкция ще се справя щом това било трудно. :lol:


А какво значи това "изрязване по-къси"? По-къси от кое? И защо? А тази дъсчица с каква цел?

Кажи нещо за забиване само на дюбели! Това звучи добре. :lol:
leonardo_vd - модератор
Много неща на пръв поглед са лесни, ама ако ставаше с гледане :? Аз сега да съм хирург :cool:

Изрязват се 1-2см. по къси от височината на стената за да може да се пъхнат подложките под листа. Има тънкости, които не могат да се опишат с думи. А това с дюбелите е пълна пародия, правил съм го само в Италия, където някой път просто се налагаше да има картон а нямаше място за конструкция или лепило. А там кат се слага картон се слага навсякъде. Листа се намазав на гребен с лепило, залепя се на РАВНИЯ бетон и се дюбелира с дюбели с шайбички. Става за трегери и високи места, които не могат да се докосват, защото се пука точно там където е забит дюбела.
Emerald - модератор
leonardo_vd написа:

Изрязват се 1-2см. по къси от височината на стената за да може да се пъхнат подложките под листа. Има тънкости, които не могат да се опишат с думи. А това с дюбелите е пълна пародия, правил съм го само в Италия, където някой път просто се налагаше да има картон а нямаше място за конструкция или лепило. А там кат се слага картон се слага навсякъде. Листа се намазав на гребен с лепило, залепя се на РАВНИЯ бетон и се дюбелира с дюбели с шайбички. Става за трегери и високи места, които не могат да се докосват, защото се пука точно там където е забит дюбела.
Точно така си го представям идеалното лепене. Значи се пука викаш? :? Е как ще се спука ако се използват специални за гипсокартон винтове? И като се шпаклова не се ли маскира пукнатината? Е добре де, само лепилото не го ли държи листа достатъчно, или само дюбелите? Защо и двете? :?

Тема "Лепене на гипскартон" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: