Най - вълнуващия въпрос зимно време.
от topche » пет юли 30, 2010 12:20 am
Здравейте,
опитах се да открия информация за цени, условия и т.н. за изграждане на парно на ток, но без никакъв успех.
Апартамента в който ми предстой да се изместя единствената алтернатива за отопление е ток. Мислех си за климатици, но не ми допадат климатичното отопление. Затова реших да видя какви са вариантите с парно на ток.
Някой може ли да ме насочи към фирма (знам , че ще е реклама , но може и на лични бележки) или някаква информация.
Апартамента представлява следното
- дневен тракт (хол + кухня) - 40 кв.м
- спалня 1 - 12 кв.м.
- спалня 2 - 11 кв.м
- баня 1 и 2 - 4.5 кв.м.

Колко киловата котле, какви радиатори .. изобщо всякаква полезна информация ще е добре дошла.
Предварително ви благодаря за отговорите.
от valat111 » пет юли 30, 2010 12:32 am
Полезна информация можеш да намериш от:http://www.soft-press.com/book699/pic.jpg
от fbr » пет юли 30, 2010 6:37 am
Глупости, хвърляй във всяка стая по един маслен радиатор, ще ти върши същата работа, а икономията която ще направиш от инсталацията ще ти трябва за ток. Но не мисли че разхода за ток ще е по-малък, ако си с котле. Даже може и повече да е .
от pavelari » пет юли 30, 2010 9:07 am
http://products.ensto.com/catalog/16675 ... _ENG1.html

Всичко това го предлагаме на БГ-пазара. Модерно е и е на много добри цени с минимални хамалогии.
www.temira.com
от filmatoplo » пет юли 30, 2010 10:25 am
В помещенията само електрически вентилконвектори щом ще си на ток.
от torbalan » пет юли 30, 2010 12:58 pm
е, то ако ще се слага котле, радиатори и т.н.
май по-добре климатик (климатици) да се сложат...

ако пък няма да е с климатици - по-добре маслени радиатори (ако се планира да се ползва по-дълъг период) или духалки (ако ще се ползва само една зима)
от filmatoplo » пет юли 30, 2010 3:12 pm
Даже маслени радиатори -може някой да ти подари. :wink:
от topche » пет юли 30, 2010 5:49 pm
такааа,
до тук виждам повече лоши мнения за такъв вариант на парното.
маслени радиатори .. звучи ми несериозно - стая 40 кв.м. едва ли ще мога да я затопля с такова нещо, а аз МРАЗЯ студа.
духалки - смехотворно (ще живея там, а няма да преживявам за малко).
Климатици - да това е другия ми вариант, но имам предразсъдъци относно здравословността на подобно решение.

Нищо не ми говори това - лъчисто отопление .. това като подово отопление ли е? или е по-различно ?
от naskov » пет юли 30, 2010 6:10 pm
topche написа:
маслени радиатори .. звучи ми несериозно - стая 40 кв.м. едва ли ще мога да я затопля с такова нещо, а аз МРАЗЯ студа.

Колкото ще я затоплиш с котел на ток, толкова ще я затоплиш и с маслени радиатори. Колегите се опитват да ти кажат, че котела на ток и арматурата покрай него ти е напълно излишна, при положение, че има по- евтин вариант. Ако за тези 40 кв.м ти трябват около 7кВт, то най -евтино е те да ти дойдат от три маслени радиатори по 2,5Квт от колкото от три панелни радиатори захранвани от ел. котел.
от peter_m » пет юли 30, 2010 6:26 pm
Като искаш ток и не искаш климатик остава:

вентилаторните печки бръмчат и трябва да сложиш 2-3

Маслени радиатори както казаха - но според мен са прекалено големи и заемат място

Защо не сложиш 2 електрически конвектора по 2.5 kw например :)

Изображение
topche написа:
Някой може ли да ме насочи ...

Вместо да изграждаш цяла инсталация, защо не помислиш първо за саниране - външно. А защо не и вътрешно? Това ще ти е инвестиция веднъж, с ефект в дългосрочен план. И след това електрически конвектори.
Мисли добре, преди да се поставиш в условия на приключения :?
от topche » пет юли 30, 2010 7:05 pm
Чираче написа:
topche написа:

Вместо да изграждаш цяла инсталация, защо не помислиш първо за саниране - външно. А защо не и вътрешно? Това ще ти е инвестиция веднъж, с ефект в дългосрочен план. И след това електрически конвектори.

жилищния блок е нов , така че е с външна изолация (не мога да дам точна информация каква)
т.е. отиваме към ковектори ...

и все пак нещо за лъчистото отопление ?
от velsi » пет юли 30, 2010 7:08 pm
topche написа:...Климатици - да това е другия ми вариант, но имам предразсъдъци относно здравословността на подобно решение.

Добре де, какво против климатиците имаш? Ние, които се топлим с климатици да не би да сме умрели? Или може би си мислиш, че непрекъснато ходим болни?
от topche » пет юли 30, 2010 7:35 pm
velsi написа:
topche написа:...Климатици - да това е другия ми вариант, но имам предразсъдъци относно здравословността на подобно решение.

Добре де, какво против климатиците имаш? Ние, които се топлим с климатици да не би да сме умрели? Или може би си мислиш, че непрекъснато ходим болни?

Не разбира се :)
Казах вече, че това ми е последния вариант , което означава че не го отхвърлям напълно. И така като гледам .. но нека помисля и посъбера информация за ковекторното решение ... :)
от velsi » пет юли 30, 2010 7:49 pm
Конвенционалното решение при всички положения е 1:1. Плащаш толкова, колкото получаваш. Само при климатиците имаш ефекта да спестяване. Примерно ползваш 1 киловат, а топлината е за 3 или повече. Като прибавиш към това и възможността хем да се топлиш, хем да се охлаждаш в жегите... Ето това прави климатика един наистина уникален уред. Говоря за истински климатици обаче. Пък в крайна сметка ти си решаваш.
от pavelari » пет юли 30, 2010 9:58 pm
topche написа:
Чираче написа:
topche написа:

жилищния блок е нов , така че е с външна изолация (не мога да дам точна информация каква)
т.е. отиваме към ковектори ...

и все пак нещо за лъчистото отопление ?

Едното е това, което ти предлагам са нагревателни кабели - немски или финландски... т.е. подово отопление.
Другото е това: http://www.infraswiss.bg/
Двата варианта на най-доброто електрическо лъчисто отопление у нас в момента! Кабели препоръчвам само за баните заради добрата електрическа безопасност и добрата цена спрямо лъчистите панели... Ако имаш душ-кабини може и с влагозащитен конвектор ROTI който е с най-ниска цена...
от vanko68 » пет юли 30, 2010 10:10 pm
Топче,като си се насочил към парното на ток,поне наясно ли си с най-ГЛАВНОТО - очакваните месечни сметки ? Ще се въртиш около 300-500 лв,а дали ти изнася това? Всеки днес се опитва по някакъв начин да свие сметките си за ток, а ти се опитваш обратното....
Ако искаш комфорт на локално отопление,а в това време ниската сметка на климатиците,единственото решение е термопомпа с водно подово отопление,съчетано със слаби водни конвектори за лятното охлаждане.Осигурява се целогодишно и няколко пъти по-евтина топла вода за битови нужди,а лятото пък е безплатна...
от Dansaver » съб юли 31, 2010 11:07 am
Ами комбинирай тогава климатик с радиатори или конвектори
качествените климатици са сериозна инвестиция, но парно на ток за мене е безсмислена инвестиция.
Преди 12 години спретнах едно такова на кумеца си , но тогава бях на друг акъл, добре, че все още не го ползва тоя апартамент, че сигурно ще ме кара аз да му плащам сметките за ток
то не че ще са много само 12kW е котлето :-D :-D :-D пускахме му отделен кабел и пак изключваше бушони на пълна мощност, да не говорим за прекарването на тръби и другата хамалогия свързана с едно парно пък и апартамента ти не е голям, трябва да намериш място и за котела.

Включи се в дискусията:

Отговори   Нова тема Абонирай се

Сподели темата:

Имаш нужда от подходящ професионалист за дома?

Върни се в “Отопление”