Съвети от майстори за майстори. Полезни проспособления и инструменти.
Здравейте, майстори! Поздравявам Ви за отличния форум, който е много полезен за хора като мен, които не са много в час.
Имам един спешен въпрос и бих оценил точни и бързи отговори, ако това е възможно.

Правим покрив на тераса - подпорни колонки от YTONG, дървена конструкцийка, отгоре ОСБ плоскости (около 2 см ако не се лъжа) и отгоре битумни керемиди.
Имам, обаче съмнения по отношение на поставянето на битумните керемиди, предложено от майстора.
Взели сме бит. керемиди на Изола Петров (не са самозалепващи) и сега майстора иска да купим лепило, с което да ги залепи с две ленти - една отгоре и една в долната част. След това следва коване на керемидите. (без нагряване) Въпроса ми е, удачен ли е този вариант?
Необходимо ли е поставяне на битумен грунд върху ОСБ-то?
Необходимо ли е отдолу да има воалит или полизол?

Или е необходимо поставянето и на двете (грунд и воалит/полизол)?
В упътването на керемидите пише, че е задължително поставяне на подпокривно покритие ако наклона е по-малко от 18 градуса (при нас е около 25)

В общи линии това е. Половината от терасата в последствие ще се използва за разширяване на кухнята. (Ще сложим после каменна вата и гипсокартон).

Та въпроса ми е спешен, затова моля за всякакви отговори възможно най-бързо.
Обади се в Изола и ще ти обяснят подрабно.При този наклон подпокривно покритие не се налага.А керемидите трябва да се нагреят с горелка за да се разтопи асвалта отдолу и да се залепят.Иначе след коването с течение на времето от слънцето те ще се самозалепят.
Пст! Битумни керемиди не се нагряват с горелка. Не ми се обяснява защо.
Няма смисъл да пита в Изола-Петров. Едно че са (хм) некомпетентни и второ, че са търговци.
Взема една кофичка битумен грунд, което си е разреден асфалт, маже с четката OSBто, слага керемидата, приковава я (Изола-Петров са леко странни - по принцип лепилото е мацнато на мястото за приковаване) Маже върху гвоздеите и полага следващата керемида.
Техните изделия не са твърде лепкави, затова си произвеждат и продават този "грунд".
Ето ти един подробен наръчник, макар и за продукти на друга фирма, а не на Изола. Дано ти свърши работа =;
http://www.armormat.com/pdf/BG.pdf
Благодаря за бързата реакция, знаех си, че мога да разчитам на Вас!

обадих се на "изола" и ми казаха да съм бил сложил някакъв техен полизол, който бил много тънък и само се кове за ОСБ-то. После отгоре с горелка да мина краищата на керемидите и да ги залепя. Това било най-добрият вариант... не им вярвам много
може би наистина, както каза n_a да взема битумен грунд и отгоре керемидите и пирони.
Трябва ли, обаче да се чака грунда да изсъхне или направо керемидите?
Зашо ползваш шингли, вземи си ИЗОФЛЕКС 58 на руло - три пъти е по-евтин и се полага по-лесно.Но независимо дали шингли или руло, няма смисъл от нагряване.Коват се и се използва битумно лепило.Продава се на патрони по 330 милилитра/като силиконовите/.Ковеш, лепиш си с него и забравяш.Аз така си направих навес и цяла зима няма капка пропусната, хем наклона ми е малък.
Нама да чакаш да съхне грунда :) . Грундът е лепило - разреден битум.
Не съм спецялист по битома,но след онзи ден когато имаше бурен вятър видях как се бяха разлепили и разхвърчали такива настилки.Така че поставянето е важно и щом фирмата има точно предписание за продукта и дава гаранция,едвали ще рискуват с евтини номера.
CASA написа:Не съм спецялист по битома,но след онзи ден когато имаше бурен вятър видях как се бяха разлепили и разхвърчали такива настилки.Така че поставянето е важно и щом фирмата има точно предписание за продукта и дава гаранция,едвали ще рискуват с евтини номера.

Тази Фирма Няма Точни Предписания.
С продуктите на тази фирма могат да се постигнат задоволителни резултати, ако се чете по принцип за битумните покривни покрития, разбере се принципът и се действа според обстоятелствата.
Извинявам се, ако малко се отклонявам от темата, но тук са писали хора, които имат опит с битумните шиндли и искам да попитам:
1. Може ли някои да даде отзиви за други марки, т.е по-добри от Изола-Петров?
2. По-добре ли ще е покрива, ако вместо ОСБ се сложи хидрофобен шпертплат?
Като сравнявам цените :
- ОСБ 3, влагоустойчиво 22х2440х1220 - 43,62 лв
- шпертплат, 21х2440х1220, червен, импрегниран, топола/топола, 120гр./м2 филм - 55,78лв.
- шпертплат, 21х2440х1220, черен, импрегниран, топола/топола, - 52,37лв.,
червения шпертплат е около 4лв./м2 по-скъп от ОСБ-то, но така ще отпадне и въпроса - да слагам ли грунд/воалит/полизол.
Как мислите?
Нищо съдържащо топола на открито! За нула време изгнива.
Шперплатът, ако не греша, тежи повече, което натоварва покривната конструкция (ненужно)
"...червения шпертплат е около 4лв./м2 по-скъп от ОСБ-то, но така ще отпадне и въпроса - да слагам ли грунд/воалит/полизол. "
Не разбирам връзката. Как някава си дъска те лишава от нуждата от хидроизолация?
nikivelinov
Вземи си ОСБ-3 15 мм 30-32лв/м2 достатъчно ти е за покрив. Някои 9мм слагат.Няма да скачаш я.
Влагоустойчиво е, не е хидроизолация както подчерта n_a Пак ще ти е нужна такава.
n_a написа:Нищо съдържащо топола на открито! За нула време изгнива.
Добре, но сигурно и ОСБ-то съдържа топола.

n_a написа:Шперплатът, ако не греша, тежи повече, което натоварва покривната конструкция (ненужно)
Това не ме притеснява

n_a написа:"...червения шпертплат е около 4лв./м2 по-скъп от ОСБ-то, но така ще отпадне и въпроса - да слагам ли грунд/воалит/полизол. "
Не разбирам връзката. Как някава си дъска те лишава от нуждата от хидроизолация?

Връзката е в определенията: ВЛАГОУСТЙЧИВ ОСБ и ХИДРОФОБЕН шпертплат. А питам, защото досега не съм използвал ОСБ и ми изглежда много съмнителен като материал, при това за външна употреба. За сметка на това, се използва широко за покриви и то такива с битумни керемиди.
От хидрофобен шпертплат имаме една дворна врата - на слънце, дъжд, сняг, целогодишно. Вече 14-15 години не е мръднала, а когато я правихме шпертплата не беше нов. Единствения и проблем е че не държи боя - излющтва се за 1 година, явно трябва специален грунд, но както и да е. Друг е въпроса, че може да има някаква разлика между този от 55 лв (има и от 80 лв.), и този дето е отпреди 20 (и повече) години. Но показателен е и факта, че в стоителните складове хидрофобния шпертплат е обикновено навън, докато ОСБ - влагоустойчиво или не - е на закрито. И затова си мисля, че не е нужно допълнително подсигуряване под битумните керемиди, ако се използва шпертплат, освен може би едно фугиране със силикон м/у платната.

Някой да каже нещо за различните марки битимни керемиди?
pipbel написа:nikivelinov
Вземи си ОСБ-3 15 мм 30-32лв/м2 достатъчно ти е за покрив. Някои 9мм слагат.Няма да скачаш я.
Влагоустойчиво е, не е хидроизолация както подчерта n_a Пак ще ти е нужна такава.

pipbel, благодаря за мнението.
Няма да скачам, но ще има слънчев панел. За натоварване - 18мм и 15 мм сигурно ще издържи.
Мисълта ми беше в сравнението ВЛАГОУСТОЙЧИВО срещу ХИДРОФОБЕН :!:
Влагоустойчив, означава, че е устойчив на влага. Устойчив. Влага.
Значи! Не забравяме, че е шперплат (или OSB) с всичките плюсове и минуси на точно този тип материали. И 2. влагоустойчивите и хидрофобни материали, са със специално покритие, което Намаля или Забавя неприятните последици от НАВЛАЖНЯВАНЕ.
Сиреч : не киснеш шперплат или OSB в локви или под дъжда, но на мъгла или инцидентно намокряне не рискуваш да се разпадне, раздуе, окриви.
В OSB няма топола именно поради влагата и свойстото на тополата моментално да гние и от друга страна рекламираното широко приложение на плоскостите.
Хидрофобен - повърхността е обработена с водоотблъскващ препарат. Върши работа, но старее. Като го спече едно лято слънцето, защитния слой отива в небитието. И без това по местата на срезовете не е хидрофобно.
Би ли сметнал, за мое удоволствие, колко ще тежи покривът ти с техническия шперплат. И сравни с проектното.
n_a написа:Би ли сметнал, за мое удоволствие, колко ще тежи покривът ти с техническия шперплат. И сравни с проектното.

Съжалявам, не мога да смятам за чуждо удоволствие :?
Мога да дам данни, от които всеки да може да си сметне според конкретните размери:
плътност шпертплат топола/топола - 500кг/м3
плътност шпертплат бук/топола - 750кг/м3
плътност шпертплат бук/бук - 850кг/м3
плътност ОСБ 2 - 640 кг/м3.

оскъдна информация (мнения) има тук:

http://sekvoya.com/
http://www.maxim.bg/osb/osb.htm
http://www.kronospan.bg/products/category_tech.phtml?cat_id=32&type_id=41&wh=t_ch
http://www.napravisam.bg/forum/viewtopic.php?t=6371&start=0&postdays=0&postorder=asc&highlight=osb

n_a, благодаря ти за изказаните общи и принципни съображения - ще ги имам предвид.

ПС/ хидрофобния шпертплат се използва и за бетонен кофраж (многократно), та в известен смисъл се кисне във вода.
"плътност шпертплат бук/бук - 850кг/м3
плътност ОСБ 2 - 640 кг/м3. "
Това имам предвид. Осезаемо и неоправдано по-тежко е.
"ПС/ хидрофобния шпертплат се използва и за бетонен кофраж (многократно), та в известен смисъл се кисне във вода." И при влошаване на качествата го сменят. Ти колко често ще ремонтираш покрив. :roll:
n_a написа:"плътност шпертплат бук/бук - 850кг/м3
плътност ОСБ 2 - 640 кг/м3. "
Това имам предвид. Осезаемо и неоправдано по-тежко е.
"ПС/ хидрофобния шпертплат се използва и за бетонен кофраж (многократно), та в известен смисъл се кисне във вода." И при влошаване на качествата го сменят. Ти колко често ще ремонтираш покрив. :roll:

На всеки 50 години :-D или когато се скапят шиндлите :sad:
Което ме подсеща пак да попитам за по-важното: какви шингли сте използвали, кои са по-добри?

Само на сайта на Армормат (продукти от IKO Group) има поне 4 типа: стъклофибърни, двуслойни, самозалепващи се, силнополимеризирани, АПП битум, СБС битум (не съм сигурен дали се използва за шингли), ...
Цялата информация, до която стигам е от тип реклама и затова питам за практическа информация като напр.: тези на Изола трябва да се подлепват; Едикои си се изкривяват първото лято и т.н.
http://onduline.longrine.fr/img/prod_bardoline.gif
1993та нямаше други. В ървите жеги си омекнаха и се огънаха по всички малки и големи неравности. Извод - спазвайте инструкциите (за плътна и равна повърхност под тях) :wink: . Впрочем, не се прокъсаха, за отлепяне изобщо и не става дума и покривът още си е ОК.
Опитът ми с българските не е директен (продавах ги). Освен досегашните ми коментари, да добавя, че които са с посипка, все едно я няма, а всичките продукти на тази фирма са някакси чупливи. Май и армировката не е читава. Всъщност от рулото мога да си отчупя парче. Бяха почти два пъти по-евтини.

Включи се в дискусията:

Отговори   Нова тема Абонирай се

Сподели темата:

Имаш нужда от подходящ професионалист за дома?

Върни се в “Полезни съвети”