Тук ще поместим информация за всички статии които искате да напишем.
krasiorocknroll - специалист
Petyr написа:
Предполагам искаш да направиш нещо подобно на твоя покрив:
Изображение
http://www.quietrevolution.co.uk/media_images.htm

Но като гледам си от Варна... А там да си виждал вятърни турбини? Виж ако беше около Калиакра... Шабла, но във Варна не е рентабилно да слагаш такава турбина.

Ето да видиш къде си струва.
Изображение

А за фотоволтаици най-добре е около Сандански.
На тази карта са пропуснали много места :)
Гърците/тъпите византийци/ са построили около 20 ветрогенератора югоизточно от Кърджали точно на границата :)
Fitibaldi - специалист
гледах по дискавъри предаване за направата на мегаватовите вятърни централи. едно цехче в германия ги правеше. имаше подробно описание кое какво е.
та там видях, че те имаха 2 компютъра: единият следеше за силата на вятъра, а другият за посоката и така цялата централа се въртеше спрямо вятъра, витлата на перката също меняха посоката си, спрямо вятъра.
тук става въпрос за винт, така че това беше само информация, но в това предаване ми направи и друго нещо впечатление, за което не съм сигурен. мисля си, че дори при нямане на вятър перките се въртяха от електромотор. има логика в това, защото силата за придаване на движение на тяло от състояние на покой е доста голяма.
emil_v r - майстор
Не искам да ви се мешам в темата ...
Видях в Плевен този , и го снимах .
Въртеше се ту бързо , ту бавно , срещу Практикер е .

Прикачен файл

DSC05619.JPG
DSC05619.JPG (244.05 KиБ) Видяна 15303 пъти
Vlad_g - специалист
Изглежда все е едно е аматьорски:). Много хубаво, разбира се. Нека не плащаме на гадните монополисти :x
dj_marti79 - специалист
Доста време няма движение по тази тема, а и във форума срещам вече няколко теми за ветрогенератори. Има ли някакъв начинмодераторите да ги обединят в една или да ги поставят в общ раздел например - ветрогенератори?
joomlla - специалист
Petyr написа:
А за фотоволтаици най-добре е около Сандански.
Грешиш!
Най-добре е към морето и колкото се може по на юг.
http://solar.sts.bg/forum
БориславМ - специалист
В научно-популярно филмче, институт в Германия правеше опити с ветрогенератор за сгради. Перката е като на снимките погоре. Поставя се на ръба на покрива и възходящите течения я завъртат. Тези течения ги има почти винаги. Бяха наредили няколко перки на един покрив. Нямаше проблеми с птиците. Ако потърсите в нета сигурно ще намерите нещо по темата. Успех
boltik - специалист
То птиците мани,ами катозапочне та ручи,как ще се разбереш с комшиите :axe: И друго как мислиш да я закрепиш :? За една антена за GSM ,висока 3м.изляхме повече от половин кубик бетон на един покрив.Това не е ала-бала работа :roll:
lecki - специалист
При вертикалните вятърни двигатели макс. теоретичен КПД е 18%, (за това на оня му разрешават такъв)
а при пропелерните (с хоризонт. ос) макс. теор. КПД е 36% според други иследователи 46%
за блока варианта е с вертикална ос защото прави малък шум и друг проблем е съгласуването
на характеристиките (обороти/въртящ момеент) на двигателя и генератора ,
за жилищен блок без мултипликатор (шуми) и така -трябва генератор 100-300 об/мин
тои трябва да се изработи специално (поне аз не се сещам за такива готови- ако знае някои да ме поправи).
След генератора изправител ,акумулатори, инвертор на 220В/50Нz .
Отдаването на мощност започва от около 2м/с скорост на вятъра (зависи от проектирането), така че и в
България има шанс за за използването на вятърна енергия.
Възможен вариант за двора е пропелер с 2-3 лопасти , мултипликатор с плосък
ремък (по голямо КПД и малък шум -като на пералните машини) и автомобилен
генератор (по нискооборотен можеби от "Газка" или трактор нещо такова)
по-добре на 24 В.
simbion - специалист
Интересно, интересно :idea:
Продължавайте да разисквате, а аз само ще следя за момента.
Много са ми интересни алтернативните източници на ток :)
Особенно от тип "направи си сам"

Поздрави (:

Тема "Домашен ветрогенератор" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: